Architektura a design

Dům v zemi

Od   | 

Když majitel domu uvažoval o jeho vzhledu, nechtěl, aby stavba jakkoli rušila panoramatickým výhledům z nedalekých termálních lázní. Rozhodl se proto, že ho zasadí do země. A výsledek předčil všechna očekávání.

Prudký svah je výhodou

Dům se nachází v obci Vals, vysoce položené v rozsáhlém údolí tvořeném vrcholky švýcarských Alp, nedaleko národního parku Beverin, jiho-západně od města Chur. Pozemek je umístěn na prudkém, jiho-východním svahu a je orientován směrem k obci do údolí. Architektonické řešení stavby zpracovala kancelář SeArch, která pojala návrh zcela nekonvenčním způsobem. Ukryla dům v alpském svahu, zároveň umožnila světlu proniknout hluboko do prostoru stavby a dopřála klientovi využívat jedinečného výhledu na údolí a vrcholky Alp. Hlavní zapuštěnou hmotu stavby tvoří kombinace železobetonového kvádru o rozměrech 15 x 9 x 7 m a průnikem elipsoidu o půdorysném rozměru 10,5 x 8 m. Dům je kompletně zapuštěn do terénu a jeho přirozený tvar určuje zakřivenou rovinu řezu otevřeného atria, která definuje konečný architektonický pohled a tvar domu.

Tajná cesta ke stodole

K budově náleží také malá kvádrová stodola se sedlovou střechou, která slouží jako garáž a sklad. Tato budova je dále spojena podzemním tunelem s hlavním obytným objektem, který tvoří skrytý vstup do objektu. Další povrchový vstup je možný po pěšině přes terasu do otevřeného atria. Oválné otevřené atrium tvoří přirozeně prosvětlující jádro stavby, ke kterému jsou orientovány a natočeny všechny obytné místnosti.
Dvoupodlažní budova je prostorově navržena systémem zalomených stropních konstrukcí, pro každý prostor v jiné úrovni. Tento prostorový mimoúrovňový systém odkazuje na obdobný řád vnitřních prostor např. v Mullerově Vile v Praze ve Střešovicích, navržené architektem Adolfem Loosem.
Zalomený systém stropních konstrukcí se prokresluje i na fasádě stavby, na který také reagují jednotlivé prosklené otvory.
Velkorysé atrium slouží samozřejmě pro venkovní pobyt, setkávání s přáteli, stravování, grilování a odpočinek. Také jsou zde umístěny dva vodní prvky: jedním je typické švýcarské napajedlo venkovského typu a druhým je velká sférická vana s ohřevem.
Těžištěm prvního nadzemního podlaží v nejnižší úrovni je pochopitelně velká kuchyně s jídelnou pro 6 osob o velikosti 25 m2. Na ni navazuje hlavní obývací prostor o velikosti 28,5 m2 a odpočívací a relaxační prostor s knihovnou o velikosti 13,5 m2. Je tu také sauna a lázně.
Ve druhém nadzemním podlaží, respektive v jejich několika úrovních, jsou umístěny prostory noční zóny a hygieny. Autoři zde prostorově rozmístili celkem tři ložnice a tři hygienická jádra. Velká ložnice o ploše 18 m2 s manželskou postelí dále obsahuje širokou vestavěnou palandu pro další dvě osoby a vlastní koupelnu a toaletu. Dvě menší dvojúrovňové ložnice velké 15 m2, každá pro dvě osoby, obsahují kromě spaní na zvýšené stropní úrovni, také svoje hygienické zázemí, tedy koupelnu s vanou, sprchou, umyvadlem a toaletou.

V exteriéru domu byly použity základní materiály, kromě pohledového betonu, především obklad z hrubě tesaného kamene na fasádní stěně, dále pro okenní rámy byly zvoleny odstíny v grafitové barvě a barvě přirozeného dřeva a velké skleněné tabule pro okenní otvory.
Pro zajištění sesuvu sněhu byla použita konstrukce lemující horní hranu stavby. Tvoří jí kombinace ocelových sloupů, ukotvených do zeminy, vypnutého ocelového lana a ocelového pletiva.

Bezdůvodné obavy

V interiéru byly ponechány povrchové úpravy stěn a stropů z pohledového betonu, příčky jsou tvořeny buď ze dřeva s černým nátěrem, nebo jsou z matovaného skla. Pro podlahy v přízemí byl použit broušený a leštěný betonový potěr a v patře pak světlé dřevo. V místech, kde je to žádoucí, jsou použity kusové koberce. Připravovaná stavba vzbudila obavy ze strany úřadů, týkající se začlenění do okolní zástavby a narušení výhledů z termálních lázní. Nicméně nekonvenční architektonické řešení nakonec prokázalo, že obavy jsou zcela bezdůvodné.

Text a foto: ing.arch. Jan Zahradník, Atelier 3

 

Související články:

Moderní rodinný dům na kraji lesa

Rodinný dům na atypickém pozemku

Vila, do které se chce každý nastěhovat

Bydlení v korunách stromů

Dům se zelenou střechou

Bungalov na pozemku velkém 3 000 m2

Osada v přístavu

Bílý dům na skále

Dům s vlastní galerií

Moderní dřevěný dům na lichoběžníkovém pozemku

Rezidence ve vinici

Motorový člun na pevnině

Kontrast moderní a původní architektury

Dům plný světla

Katalogový či individuální projekt rodinného domu?

Co je třeba vědět o pozemku určeném ke stavbě rodinného domu.

Projekty rodinných domů. Víte vše?

Co je nutné vědět o odstupových vzdálenostech na pozemku.

Orientace rodinného domu na pozemku.

Komentáře

1 Komentář

  1. Pingback: Bílá kráska od Ladronky s dramatickým osudem - HomeInCube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *