Architektura a design

Už sedm desetiletí je nepřehlédnutelnou ozdobou Vysočan

Od   | 

Vilu leteckého konstruktéra a spolumajitele továrny Avia, inženýra Haina, vytvořil významný architekt Ladislav Žák. Byla vystavěna v letech 1932 až 1933 a dodnes ji díky nadčasové architektuře můžeme obdivovat v pražských Vysočanech.

Styl tvorby architekta Žák je nazýván aerodynamickým nebo také nautickým funkcionalismem. Řada vil z jeho tvorby připomíná elegantní a vzdušné lodě. Jsou potvrzením pravidla, že v jednoduchosti je krása. Jeho snahou bylo budování moderního bydlení, ale zároveň dostupného i pro širší veřejnost. Příznačná byla přehlednost vnitřního uspořádání.

V tvorbě se architekt Žák snažil o maximální tvarové zjednodušení částí stavby a také o zachování elegance. Jeho stavby se vyznačovaly vzdušností a dobře prosvětlenými interiéry s použitím pásových oken. Ve svých návrzích vil vycházel z rozměru člověka, který je bude obývat. Začínal od nábytku a řešení interiérů a vlastně dům kolem obestavěl. Jeho nábytek plně respektoval  velikost a tvar ukládaných věcí. Jeho úsilím byla tvorba sice standardního, ale esteticky kvalitního a zároveň levného nábytku.  

Architekt Žák sledoval  základní myšlenku funkcionalismu, a to, že forma respektuje funkci.

Stejně důležitou jako samotná stavba byla i zahrada kolem jako nedílná součást bydlení. Prvků v zahradě mělo být spíše méně než více a zahrada neměla sloužit pro pěstování ovoce a zeleniny. Měla být hlavně obytným prostorem a sloužit k relaxaci, a tím zvyšovat pracovní výkonnost. Také měla být z domu dobře přístupná a zároveň opticky propojená zasklenými plochami.

Vstup do vily je směrem od hlavního průčelí, orientovaného na jih, které má charakteristická pásová okna propouštějící maximum světla. Většinu přízemí zabírá společenská místnost, s hovornou, sedacím koutem a jídelnou. V přízemí je umístěna také kuchyň a chodba s příslušenstvím. Z chodby vede schodiště do patra s ložnicemi. Z krajní ložnice se vstupuje na rozměrnou terasu, která volně směřuje do prostoru. Terasu lemuje velký rám, na kterém byl umístěn posunovací závěs. Pod terasou vznikla krytá veranda a mezi ní a jídelnou je zimní zahrada. Původní interiéry byly vybaveny také nábytkem od Ladislava Žáka. Vilu ozvláštňuje kapitánský můstek na ploché střeše, který architekt pro majitele vily umístil pro pozorování letadel.

Komentáře

2 Comments

  1. Pingback: Únik do slunné Brazílie - HomeInCube

  2. Pingback: Dům v zemi - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login