Architektura a design

Už sedm desetiletí je nepřehlédnutelnou ozdobou Vysočan

Od   | 

Vilu leteckého konstruktéra a spolumajitele továrny Avia, inženýra Haina, vytvořil významný architekt Ladislav Žák. Byla vystavěna v letech 1932 až 1933 a dodnes ji díky nadčasové architektuře můžeme obdivovat v pražských Vysočanech.

Styl tvorby architekta Žák je nazýván aerodynamickým nebo také nautickým funkcionalismem. Řada vil z jeho tvorby připomíná elegantní a vzdušné lodě. Jsou potvrzením pravidla, že v jednoduchosti je krása. Jeho snahou bylo budování moderního bydlení, ale zároveň dostupného i pro širší veřejnost. Příznačná byla přehlednost vnitřního uspořádání.

V tvorbě se architekt Žák snažil o maximální tvarové zjednodušení částí stavby a také o zachování elegance. Jeho stavby se vyznačovaly vzdušností a dobře prosvětlenými interiéry s použitím pásových oken. Ve svých návrzích vil vycházel z rozměru člověka, který je bude obývat. Začínal od nábytku a řešení interiérů a vlastně dům kolem obestavěl. Jeho nábytek plně respektoval  velikost a tvar ukládaných věcí. Jeho úsilím byla tvorba sice standardního, ale esteticky kvalitního a zároveň levného nábytku.  

Architekt Žák sledoval  základní myšlenku funkcionalismu, a to, že forma respektuje funkci.

Stejně důležitou jako samotná stavba byla i zahrada kolem jako nedílná součást bydlení. Prvků v zahradě mělo být spíše méně než více a zahrada neměla sloužit pro pěstování ovoce a zeleniny. Měla být hlavně obytným prostorem a sloužit k relaxaci, a tím zvyšovat pracovní výkonnost. Také měla být z domu dobře přístupná a zároveň opticky propojená zasklenými plochami.

Vstup do vily je směrem od hlavního průčelí, orientovaného na jih, které má charakteristická pásová okna propouštějící maximum světla. Většinu přízemí zabírá společenská místnost, s hovornou, sedacím koutem a jídelnou. V přízemí je umístěna také kuchyň a chodba s příslušenstvím. Z chodby vede schodiště do patra s ložnicemi. Z krajní ložnice se vstupuje na rozměrnou terasu, která volně směřuje do prostoru. Terasu lemuje velký rám, na kterém byl umístěn posunovací závěs. Pod terasou vznikla krytá veranda a mezi ní a jídelnou je zimní zahrada. Původní interiéry byly vybaveny také nábytkem od Ladislava Žáka. Vilu ozvláštňuje kapitánský můstek na ploché střeše, který architekt pro majitele vily umístil pro pozorování letadel.

Související články:

Bílá kráska od Ladronky s dramatickým osudem

Téměř sto let stará vila

Co ví Philippe Starck o designu?

Jak se bydlí v barokní faře

Nejčastější chyby při zařizování pohledem feng shui

Velký komfort v malém bytě

Komentáře

2 Comments

  1. Pingback: Únik do slunné Brazílie - HomeInCube

  2. Pingback: Dům v zemi - HomeInCube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *