Inspirace

Co v interiéru udělají tapety s výrazným motivem?

Od   | 

Vytapetujte… To je jedna z prvních rad, když chcete proměnit domov. Jenže které tapetě dát přednost? Chceme vám vaše rozhodování usnadnit, a tak jsme pro vás našli osm nepřehlédnutelných dekorů. Sami se rozhodněte, co se vám líbí a v čem se budete cítit příjemně.

Tajemná zahrada

Vytvoříte ji květinovým motivem tvořeným spíše z malých květů, případně stromů s malými lístečky. Vhodná je pro všechny romantiky případně milovníky Provence stylu. Zpravidla jsou používány tlumené nebo pastelové barvy. Vhodný je spíš historizující, stylový nebo venkovský nábytek. K modernímu stylu vybírejte spíš pestřejší barvy, které současné trendy doplní. Dekorem tajemné zahrady rozhodně nic nezkazíte v ložnici případně v pokoji romantické dcery, bydlíte-li uprostřed paneláků, pak ji nechte rozkvést v obýváku.

Město

Budova, ulice nebo panorama. Je na vás čemu dáte přednost, jen počítejte s tím, že takovou tapetou vnesete domů městský ruch. Zejména 3D fotografie mohou opticky zvětšit místnost a nábojem oživit. Vhodná je do obývacích pokojů a domácích pracoven, zpestřit jí můžete ale i jinak nudnou chodbu.

Postavy

Zvolíte-li tapetu s motivem postavy počítejte s tím, že bude na sebe poutat pozornost. Rozhodně vnese do domácnosti vzruch a přinese pocit dalšího člena. Použít ji můžete v polyfunkčním prostoru (kuchyně spojená s obývákem), domácí pracovně, ale třeba i ve vchodu. Podobně jako motiv města je sama o sobě výraznou dekorací a s jejím použitím doporučujeme už jen minimální množství doplňků.

Historizující

Přikláníte se k historickému, starožitnému nebo historizujícímu nábytku? Pak ho můžete doplnit tapetou, která je v podobném duchu. Její barvy jsou nevýrazné a tlumené, častokrát mají oprýskanou povrchovou úpravu, která navozuje pocit dávnověkosti. Může se zdát, že k tomuto typu tapety se hodí nábytek stejného ražení, ale opak je pravdou. I moderní a designové kusy s nimi mohou skvěle vyznít.

Exotika

Milujete exotické ptactvo i rostliny a je vám dobře u moře? Pak kousek této atmosféry vneste do svého příbytku. Nebojte se nadživotní velikosti dekoru, který dozajista bude nepřehlédnutelný, podobně jako barvy. Většina exotických tapet je pestrá, hýří barvami, stejně jako tyto destinace. Oživit exotikou můžete kteroukoliv místnost, jen v domácí pracovně počítejte s tím, že vám tento dekor bude utrhávat pozornost a myšlenky se mohou soustředit místo práce na dovolenou.

Koláž

Tyto tapety vytvořil světově uznávaný umělec Maurizio Galimberti. Vznikly koláží jeho polaroidů z architektury největších měst až po nejznámější osobnosti. Galimberti nikdy nepoužíval fotografie jako pouhý nástroj pro dokumentování skutečnosti, ale spíše jako umělecký nástroj k objevování. V tomto případě rozkládá realitu jako mozaiku, která je schopna vyprávět příběhy. Nevšední tapeta je vhodná pro odvážné a všude tam, kam chcete vnést pestrost života.

Kámen z papíru

Kamenný obklad patří k vyhledávaným dekoracím, jen pro svou finanční náročnost si ho nemůže dovolit každý. Ale můžete mít tapetu s dekorem kamene, která bude finančně přijatelná a díky přírodnímu vzezření se hodí do kterékoliv místnosti vašeho domova.

Barvy

Barvou roku pro letošní rok se stala Pantone 18-3838 Ultra Violet. Je-li vám tento fialový odstín příjemný, pak ho můžete mít i na tapetě.

V jiném případě se držte osvědčeného barevného kruhu a pamatujte:

  1. Harmonii získáte zvolením tří barev, které mohou být na barevném kole spojeny rovnostranným trojúhelníkem.
  2. Kontrastu docílíte, zkombinujete-li barvy ležící proti sobě. Ty spolu ladí a zároveň jsou výrazné.
  3. Souladu dosáhnete zvolením barev ležících vedle sebe nebo blízko sebe.
Barevné spektrum

Barevné spektrum


You must be logged in to post a comment Login