Architektura a design

Téměř sto let stará vila, která pohladí na srdci i na duši

Od   | 

Je nádherné, když se vám líbí dům, který je starý i několik desítek nebo dokonce stovek let. O kolika současných stavbách bychom to mohli říct?

Nebudeme je počítat, ale rovnou zaměříme pozornost na jednu z těch starších, postavených ve třicátých letech minulého století, které se dostalo maximální péče a prošla náležitou rekonstrukcí. Té se s pečlivostí zhostili architekti Luděk Rýzner a Marcela Susedíková ze Studia OK Plan Architects.

směrem do zahrady je prostorná terasa, na kterou se vejde pohodlné sezení

Směrem do zahrady je prostorná terasa, na kterou se vejde pohodlné sezení

Funkcionalistická vila se nachází ve vilové zástavbě Jevan na pozemku se vzrostlými jehličnatými a listnatými stromy, s výhledem na rybník. Přáním majitelů bylo vilu rekonstruovat s citem a ohledem na původní architekturu, a přitom zakomponovat jejich potřeby na současné bydlení. Z původní stavby zůstaly jen nosné zdi a stropy, které se musely sanovat, vše ostatní bylo kompletně renovováno včetně stávající kamenné podezdívky. Došlo i k zásahu do dispozice objektu a ubourání všech schodišť, ke kompletnímu zateplení objektu, výměně střešního pláště a dodatečnému odizolování proti vlhkosti. Objekt je vytápěn vzduchovým tepelným čerpadlem a horní podlaží je klimatizováno. Na okna z dubových lamel navazuje interiér, ve kterém je z velké části použita dubová dýha, v koupelnách pak dřevěná mozaika.

Na velkorysé zahradě bylo nově postaveno i ohniště

Na velkorysé zahradě bylo nově postaveno i ohniště

Výsledkem je třípodlažní vila, ve které je v přízemí prostorná vstupní hala, hostinský pokoj, koupelna, pánský pokoj s vinotékou a technické místnosti. První patro tvoří otevřený koncept obývacího pokoje s krbem, jídelna, TV místnost a kuchyň se spíží. V posledním patře se nachází hlavní ložnice se šatnou a samostatnou koupelnou, dvě dětské ložnice, šatna a koupelna.

Vila je velmi citlivě zasazená do krajiny

Vila je velmi citlivě zasazená do krajiny

Fotogalerie:

 


2 Comments

  1. Pingback: Už sedm desetiletí je nepřehlédnutelnou ozdobou Vysočan - HomeInCube

  2. Pingback: Dům v zemi - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login