Rady a tipy

Velký komfort v malém bytě

Od   | 

Je-li domov velký jen několik desítek metrů čtverečních, nezbývá nic jiného, než se s nimi vypořádat. Zárukou komfortního bydlení bude kvalitní dispoziční návrh a vhodné zařízení. Fakt, zda domácnost obývá jeden člověk anebo čtyřčlenná rodina pak zásadně mění pohled na celkové pojetí interiéru. Nicméně i tak existuje několik zásadních pravidel, která při dodržení promění i mini byt v obstojný domov.

Zbavte prostor všech zbytečných příček

Zbavte prostor všech zbytečných příček

Zejména v malometrážních bytech bychom se měli zbavit všech nepotřebných příček, tak získáme otevřený prostor, v němž pomocí mobilních stěn (paraván, posuvná stěna apod.) vytvoříme jednotlivé obytné zóny. Čím méně lidí v bytě bydlí, tím jsou kladeny menší nároky na soukromí. Tehdy můžeme prostor nechat zcela otevřený (až na toaletu), anebo použít příčky z čirého skla, které vymezují prostor, avšak opticky ho nezmenšují a dovolují proniknout dennímu světlu i tam, kde není okno. Efektu dosáhneme i prosklením horní části stěny, přičemž zachováme potřebnou intimitu.

Místo cihle použijte příčky ze skla

Místo cihel použijte příčky ze skla

Nutné je správné a dostatečné dimenzování (velikost koupelny versus kuchyně apod.),  logická návaznost zón (např. koupelna v blízkosti ložnice) a vybudování dostatku úložných prostor. Pro ně můžeme najít místo nejen v integrování do stěn a jednotlivých kusů nábytku, ale třeba i u stropu, kam budeme ukládat sezónní věci (kufry, lyže, ploutve ad.).

Někam ty věci uklidit musíte. Můžete-li jakýkoliv prostor proměnit v úložný, udělejte to.

Někam ty věci uklidit musíte. Můžete-li jakýkoliv prostor proměnit v úložný, udělejte to.

Multifunkční nábytek

Ideální jsou ty kusy, které zvládají více funkcí najednou. Může to být například skříň, která z jedné strany poskytne úložný prostor a z druhé nabídne pracovní plochu (dokonce to může být menší pracoviště). Samozřejmostí jsou rozkládací stolky, u nichž můžeme zvětšit nejen pracovní plochu, ale pomocí mechanizmu změnit i výšku. Lze je využívat jako jídelní, odkládací anebo pracovní.

Některé firmy se přímo specializují na rozkládací nábytek.

Některé firmy se přímo specializují na rozkládací nábytek.

V malých bytech zpravidla nelze vytvořit samostatnou ložnici, lůžko bývá součástí rozkládací sedací soupravy, která se přes den využívá k sezení, v noci ke spánku. Nejvhodnější, avšak finančně náročné jsou ty modely, které mají zvlášť matraci pro spánek a zvlášť polštáře na sezení. Se stejným posláním jsou nabízena i křesla, ovšem ta poskytují místo jen pro jednu osobu. V bytech, kde to dovoluje světlá výška lze vybudovat zvýšené patro. Přibudou tak potřebné metry čtvereční, u stropu však musíme počítat s horší kvalitou vzduchu. Slouží-li patro ke spánku, není takové řešení vhodné zejména pro astmatiky.

Pořídíte-li si sedací souprava s integrovaným lůžkem, pak dbejte na to, aby  se nespalo na sedácích, na nichž se i sedí.

Pořídíte-li si sedací souprava s integrovaným lůžkem, pak dbejte na to, aby se nespalo na sedácích, na nichž se i sedí.

Komfortní koupelna

Komprimované tvary koupelnového zařízení dovolují vtěsnat i do malého prostoru takřka veškeré zařízení, přičemž uživatel neztrácí na pohodlí. Obecně se doporučuje zvolit sprchový kout, který nezabere tolik místa. Ti, kteří si nedokážou odepřít koupel ve vaně, mohou zvolit některý z tvarovaných a užších modelů. Rozhodně zvolte umyvadlo s odkládacími plochami a spodní skříňkou. I tady jsou vhodné průsvitné a světlé materiály, malý formát obkladu popřípadě mozaika prostor opticky zvětší.

Ravak přišel s konceptem koupelnového zařízení, kterému stačí pouhé dva metry čtvereční.

Ravak přišel s konceptem BeHappy II, kterému stačí pouhé dva metry čtvereční.

Nezapomeňte:

  1. Využívejte čiré sklo, transparentní plasty, nezapomeňte na zrcadlo, které prostor opticky zvětšuje
  2. Zajistěte dostatek denního světla
  3. Malému bytu sluší světlé odstíny
  4. Každý prostor proměňte v úložný
Místnost můžete oživit i výrazným dekorem jedné stěny. Díky němu pak zapomenete, že je prostor malý.

Místnost můžete oživit i výrazným dekorem jedné stěny. Díky němu pak zapomenete, že je prostor malý.

TIP: Staňte se návrhářem

Zejména do malých prostor, kde potřebujeme vyplnit každý centimetr čtvereční, hledáme ty modely, které nabídnou hned víc funkcí najednou. Navrhněte si je sami. Šikovný truhlář vám jistě vyjde vstříc a vy získáte solitér s vlastním designem, který navíc padne do vašeho hnízdečka jako ulitý.

Fotogalerie:

Photo: Home designing, m.vk.com, Decoholic, Interior designer, Apartment therapy, Gravity home, PUFIK, Planet deco, Lushome a Pinterest

Kam dál:

Koupelna velká jen dva metry čtvereční? Nevadí. Máme řešení!

Jak využít místo pod schody

Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál jak na ně.

Je podkroví opravdu tak šílené?

Malý byt aneb jak zařídit garsonku

 


1 Komentář

  1. Pingback: Jak plánovat zahradu. Část první - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login