Inspirace

Jak využít místo pod schody

Od   | 

Je-li součástí vašeho domova schodiště, pak neváhejte zapojit prostor pod ním pro vaše potřeby. Stačí dobrý nápad a získáte novou šatní skříň, vinotéku nebo místo pro psa.

Samozřejmě, že záleží na tvaru schodiště a velikosti prostoru pod ním. Obecně platí, že lépe se využívají přímá nebo zalomená schodiště, ideálně pak ta s ocelovou nosnou konstrukcí. Ta má totiž subtilní profily, a tak pro sebe získáme víc místa. Betonové konstrukce jsou robustní, a pořídíme-li si schodiště ze skla, pak by jeho zabydlení krásu skla ochromilo.

Jednou z možností je vytvořit pod schody vinotéku

Jednou z možností je vytvořit pod schody vinotéku

Možnosti využití

Nevyužijeme-li prostor pod schodištěm standardním nábytkem, nejčastěji to bývá pracovní stůl nebo komoda, pak nás čeká vyřešit místo pomocí nábytku na míru. Chceme-li ho proměnit v místnost, pak musíme brát v potaz podchodnou výšku, protože jedině ta je pro nás využitelná. V těchto případech pak zpravidla vzniká pod schody menší komora, anebo, je-li podchodná výška menší, ale dostatečná pro děti, jim zde rodiče budují malé schovávačky v podobě domečků. Ve většině případů však členíme prostor na úložné boxy, zásuvky, kontejnery, a je-li místo skutečně malé, pak sem ukládáme drobné předměty, jako například lahve vína, boty, drobné sportovní potřeby aj.

Menší podchodná výška může postačit dětem.

Menší podchodná výška může postačit dětem.

Rozhodneme-li se pro úložné prvky, pak odborníci doporučují rozdělit místo na menší boxy. V nich jsme totiž schopni udržet pořádek. Jejich optimální hloubka je přibližně 60 cm, výška pak kolem 40-50 cm.

Způsob, jakým je budeme otevírat, pak záleží na prostorových možnostech. Mohou to být klasické dveře, nebo zásuvky s pojezdy, které dovolují vysunutí celého šuplíku. V úzkých prostorách mohou přijít vhod posuvné dveře, a pokud nemáme peněz nazbyt, pak použijeme textilní závěs.

Krb pod schodištěm je jednou z méně obvyklých variant

Krb pod schodištěm je jednou z méně obvyklých variant

Ačkoliv je tento prostor častokrát řešen pro odpočinek nebo práci, z pohledu feng shui to není vhodné. Je to z toho důvodu, že při relaxaci potřebujeme klid. A stačí mít v podvědomí už jen pocit, že nám někdo “dupe” nad hlavou – naše mysl si neodpočine. Podobně je tomu při práci, kdy se potřebujeme soustředit na daný úkol a ten nám nepůjde rychle vyřešit, protože někde v podvědomí budeme zažívat pocit ohrožení shora.

A takhle bude vypadat, když osázíte schodiště zelení.

A takhle bude vypadat, když osázíte schodiště zelení.

V některých případech není možné využít prostor pod schodištěm, ale naskytne se příležitost využít vnitřek schodišťových stupňů. Je nasnadě, že toto je prvek, který se vyrábí na míru prostoru. Ve schodech mohou být zabudované výsuvné zásuvky, nebo je prostor za otevíracími dvířky. V některých případech se využívá otevřený prostor, tehdy ale musíme počítat s všudypřítomným prachem.

Využít lze i místo  pod jednotlivými stupni.

Využít lze i místo pod jednotlivými stupni.

Fotogalerie:

Foto: Decor advisor, Homedit, Design District, Perfect Diy, Pinterest