Osvětlení

Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál, jak na ně.

Od   | 

Umím vyměnit žárovku. Ale za jakou? Také máte podobný problém? Po přečtení těchto řádků už nebudete muset čekat, až vám někdo konečně pomůže vybrat z regálu tu správnou. Už si ji budete umět vybrat sami a pyšně odkráčet rovnou ke kase.

Co se skrývá za názvy?

Dekorativní žárovka

Dekorativní žárovka Danlamp Edison.

Klasická žárovka s wolframovým nebo uhlíkovým vláknem.  Před několika lety zakázala Evropská unie běžně používat tento typ žárovek.  Vyrábějí se už jen pro dekorativní účely. Mají nejrůznější tvary a velikosti baňky a také vzhled vlákna je odlišný.  To vše se zúročí u současných moderních svítidel, tvořených kabelem a žárovkou. Životnost kolem 1 000 hodin.

Halogenová žárovka  má uvnitř baňky také wolframové vlákno, ale navíc se dovnitř přidává sloučenina halového prvku (halogenu např. bromu nebo jodu), a tím se dosahuje vyšší teploty vlákna. To způsobuje vyšší světelnou účinnost a bělejší světlo. Jejich životnost neovlivňuje časté vypínání a zapínání a počítá se na 2 000 hodin. Mají také vyšší světelný tok, a to až 20 lm/W.

Úsporné žárovky (kompaktní zářivky) jsou často vyhledávané právě pro nízkou spotřebu energie a dostatečný výkon. Nevýhodou je pomalý nástup světla, proto nejsou vhodné tam, kde potřebujeme rychle rozsvítit (toaleta, chodba apod.). Není vhodné je používat u venkovních světel s čidly. Navíc jim nesvědčí zima. Životnost 8 000-20 000 hodin.

U LED žárovky sledujeme vyzařovací úhel. Správný je 360ᵒ.  LED žárovky (Paulmann), prodává Aulix.

U LED žárovky sledujeme vyzařovací úhel. Správný je 360ᵒ. LED žárovky (Paulmann), prodává Aulix.

LED žárovky jsou nejnovějším zdrojem osvětlení. Jejich předností je velmi vysoká životnost, která se počítá až na 20 000 – 60 000 hodin. Důležité je sledovat vyzařovací úhel, který uvidíme na vzhledu žárovky. Největším problémem je totiž jak LED žárovku uchladit. Řešení problému se projeví právě na úhlu vyzařování. Správně má být úhel 360ᵒ, tehdy je světlo vhodně rozptýlené a v interiéru nevznikají rušivé stíny.  Ty jsou u těch typů žárovek, kde chladící jednotka cloní světlu (tedy je velká) a vyzařovací úhel je kolem 270ᵒ a méně. Tento důležitý detail se pak promítá do ceny. LED žárovky patří k dražším, což je ovšem zúročeno v dlouhé životnosti a zejména v úspoře elektrické energie.

Co sledovat na krabičkách?

Na krabičce vás zajímá počet lumenů (oz. lm), barva světla a označení závitu.

Na krabičce vás zajímá počet lumenů (oz. lm), elektrický příkon, barva světla a označení závitu.

Hledejte číslo, které označuje, kolika lumeny žárovka svítí. Značeno symboly lm a platí, že standardní žárovka svítí 10-13 lm na 1W. Hledáme-li žárovku, která bude svítit jako běžná žárovka 60 W, pak by měla svítit 600 – 780 lm. 40 W žárovka pak bude svítit 400 – 520 lm. Zajímat by nás měl i příkon udávaný ve wattech. Máme-li dvě žárovky se stejnou svítivostí, pak hledáme tu, která má nižší příkon, tedy nižší spotřebu elektrické energie a šetří naše peníze.

Odstín světla

Při výběru zdroje světla musíme vzít v úvahu i jeho barvu. Udávaná je v Kelvinech (jednotka K) a platí, že čím je hodnota Kelvinu vyšší, tím je světlo bělejší, tedy studenější. Do domácností volíme žárovky s hodnotou 2 700 – 3 000 K, někdy bývají žárovky označeny i jako Day light nebo Warm light.

Přehledná tabulka, ve které vidíte počet lumenů a výkon standardní žárovky nebo LED žárovky.

Přehledná tabulka, ve které vidíte počet lumenů a výkon standardní žárovky nebo LED žárovky.

Dále sledujte

1. Patici. Standardně používáme v domácnostech E14 nebo E27.

2. Tvar žárovky, která by neměla v určitých případech vyčnívat ze stínítka.

3. Možnost použití žárovky u stmívacích vypínačů nebo u stmívacích systémů.

4. Vyzařovací úhel u reflektorových žárovek.

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv, Kontakt: Aulix, Hagos, Uni light

1 Komentář

  1. Pingback: Velký komfort v malém bytě - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login