Inspirace

Ohlédnutí
za milánským veletrhem nábytku:
nejnovější sedací soupravy

Od   | 

Směr, jakým se na letošním veletrhu nábytku Salone del Mobile ubíraly sedací soupravy, bude bezpochyby vyhovovat všem. Jsou praktické, pohodlné a krásné.

Jako by se však výrobci báli barevnosti. Naprostá většina vystavených kousků byla s šedivým čalouněním, i když v nejrůznější sytosti. Hned vedle tohoto neutrálního odstínu to byly zemité tóny a tu a tam pak probleskla zelená, tmavě modrá a někdy dokonce i žlutá nebo červená. Ale těchto bylo skutečně minimum a spíše se používaly na sofa a drobnějším sedacím nábytku.

Cocodi (design Italo Pertichini), Adrenalina.

Sofa Cocodi (design Italo Pertichini), Adrenalina.

Krytá záda

Co však můžeme u sedacích souprav ocenit, je jejich velkorysost. Tedy široké a pohodlné sedáky a u mnoha typů i velmi vysoké opěry zad. Přesahovaly častokrát ještě minimálně půl metru, někdy i metr nebo víc nad hlavu sedícího. Výrobci tak zaručili nejen dokonalé pohodlí, ale cílí tím i na další důležitý aspekt, a to soukromí i bezpečí, což je přesně to, co každý, kdo má krytá záda, pociťuje. Tento druh sezení se může umisťovat i do středu místnosti, aniž by se sedící cítil nepohodlně, velmi efektivně působí i dvě taková sezení proti sobě. V interiéru jimi takto vytvoříme jakýsi budoár, který může být velmi příjemným místem pro odpolední soukromou siestu.

Plujeme prostorem

Naopak pro kolektivní sezení jsou určené variabilní sedací soupravy, které se skládají z několika částí a které můžeme dle potřeby doslova vymodelovat v prostoru. Majitelé mohou takto nenásilně proplouvat prostorem a víceméně se posadit v úplně celé místnosti. Sezení už tedy nemusí vymezovat určitou část prostoru, ale může být součástí celého interiéru. Tento typ velkorysé sedačky je vhodný zejména do polyfunkčních místností (obývací pokoj s kuchyní), kde se stává dominantou. Nemusíme se bát neutrální barevnosti – objekt totiž už sám o sobě na sebe upozorní.

Velikost XXXL a to další

Tira 370, Rolf Benz, prodává Inpro CZ.

Sedací souprava Tira 370, Rolf Benz, prodává Inpro CZ.

Některé sedací soupravy byly vybaveny nadstandardně velkými polštáři, které nahrazují běžné zádové opěrky. Jejich velikost je přibližně metr krát metr, ale i více. Výhodou je možnost snadného přesunutí z místa na místo, takže je jen na uživateli, kterou část sedačky si pro lenošení vybere. Výplň je ze speciální, snadno tvarovatelné hmoty. Polštáře lze tedy snadno přizpůsobit, a to do nejrůznějších poloh, protože hmota udrží každý úhel nastavení.

Ale není to jen pohodlí, co výrobci upřednostňují. Je to i praktická stránka. Sedací soupravy jsou doplňovány menšími a většími stolky, které lze jednoduše připevnit k opěrce. Součástí bývají i integrované police, stolky, přihrádky, stolní svítidla, zkrátka vše, co rozšiřuje úložný prostor a komfort při užívání. Nechybí ani mechanizmy, díky kterým můžeme model doslova přetvořit v jiný objekt.

Subtilní je také pěkné

Všichni výrobci sedacího nábytku měli v nabídce také modely se subtilními jednoduchými tvary a takřka neviditelnou konstrukcí. Proč? Jednoduše proto, že výsledný dojem je nerušivý a elegantní. A ti, co si chodí domů odpočinout, nakonec vždy sáhnou po tomto neotřelém a léty prověřeném typu sezení.

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv

Související články:

25 pohodlných křesel za Salonů nábytku

Zrodila se nová kreativní svítidla

Oblíbené rohové sedací soupravy

Houpací křeslo

Praktické rady pro zařizování

1 Komentář

  1. Pingback: Police, regály, knihovny... - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login