Osvětlení

Zrodila se nová kreativní svítidla. Vytvořte si doma neopakovatelnou atmosféru!

Od   | 

K bydlení neodmyslitelně patří i svítidla. V současné době se předhánějí nejen ve vzhledu, ale také v dovednostech. Ano. Lampy už umí víc, než jen obyčejně svítit.

Díky nejnovějším technologiím totiž umí reagovat i na pohyb majitele, a tak díky určitému gestu se změní intenzita světla nebo jejich tvar. V současnosti jsou tyto nepřehlédnuté lampy sice určeny především do veřejných prostor, ale i domů si můžeme pořídit nejedno kreativní svítidlo.

 Je to vůbec lampa?

LED diody jsou malé a jejich svítivost je dnes už dostatečná. Proto mohl velkou proměnou projít i design svítidel, jejichž výsledná podoba může být i velice subtilní. Detail je patrný zejména u pracovních lamp, kdy už je stínítko spíše jemnou ozdůbkou. V moderní kanceláři pak toto dokonalé světlo vystihuje perfektní vkus majitele. Minimální rozměr LED diod návrháři využívají také u ostatních typů svítidel, kdy si pohrávají s jejich tvarem. Lampě totiž ponechávají původní klasický vzhled, ale třetí rozměr maximálně zmenšují, takže finální produkt má na šíři třeba jen jeden centimetr. Výsledek je skutečně zábavný, protože z profilu lampa vypadá běžně, ale ve skutečnosti je placatá.

Stolní lampa Looksoflat, hliník, zdroj světla LED a závěsné stropní svítidlo Block, zdroj světla LED osvětlení. Zdroj: Uni light.

Při navrhování svítidel došlo ke změně i ve zpracování použitých materiálů. Zatímco donedávna byl kov formován do stínítka, dnes se používá v podobě úzkého nebo silnějšího drátu. Z něj se pak vytvářejí nejrůznější tvary. Výsledkem je relativně jemné svítidlo, které může být rozměrné, přitom však v prostoru opticky nepřekáží. Důvodem, proč může být vyrobena taková konstrukce, je právě zdroj osvětlení, který v nové podobě neoslňuje, tím pádem může být vidět. Podobným způsobem je možné pracovat i s látkou nebo papírem. Nízká teplota zdrojů osvětlení je dovoluje používat tzv. „na tělo“, takže designéři mají zcela volné ruce a vytvářejí neuvěřitelná a také vtipná svítidla. 

Stojací lampa (Karman) s kovovou konstrukcí na kterou se každý může rozhodnout, kolik zavěsí kabelů se žárovkou, stropní svítidlo Spokes (Foscarini), ocel a hliník, kovový lustr Wiro (Wever & Ducre). Zdroj Hagos

Venkov jede

Ještě před pár lety ne zcela vyhledávaný styl je nyní na výsluní. Pro mnohé je současný moderní styl studený a neosobní a nechtějí v něm bydlet. Tomuto trendu se přizpůsobili i výrobci a ke svým minimalistickým kolekcím přidávají série svítidel ve venkovském stylu. Používají dřevo, které jako by ponechávají neopracované a doplňují ho režnými textiliemi, případně umělými svíčkami, které ale působí dost věrohodně. A protože jsou v kurzu bytové doplňky v podobě zvířat, výrobci šli tomuto trendu vstříc a opatřili tento dekorativní prvek žárovkou. Vznikají tak neotřelá svítidla, která se k tomuto stylu hodí a bezpochyby si najdou své obdivovatele.

Do venkovsky pojatých interiéru jsou vhodná svítidla stejného charakteru. Zdroj: Graypants

Nahé žárovky

Vedle nejrůznějších dekorativních svítidel mají zelenou lampy vyrobené pouze z kabelu a žárovky. Ta totiž sama o sobě tvoří dekorativní prvek, protože už nemá jen jednu velikost a ani jeden tvar. Vybírat můžeme z nejrůznějších variant. Uvnitř svítí vlákno, které neoslňuje, takže interiér zdobí jen žárovka a přívodní šňůra. I ona je nabízena v mnoha odstínech a může mít dokonce i dekor (podobně jako lezecké lano). Barevná může být i objímka. Tento druh „nahé žárovky“ můžeme v interiéru instalovat samostatně, nebo jich může být několik samostatně vedle sebe, případně může být několik kabelů spojeno dohromady a vytvořit jakýsi snop.

Lustr Maman - Seletti

Lustr Maman, silikon, plast, kov. Zdroj: Seletti

Fotogalerie:

 

1 Komentář

  1. Pingback: Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál, jak na ně. - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login