Osvětlení

Zrodila se nová kreativní svítidla

Od   | 

K bydlení neodmyslitelně patří také svítidla. Na Salonech nábytku se předháněly ve vzhledu, ale také v dovednostech. Ano. Lampy už umí víc, než jen obyčejně svítit.

Ostatně o tom jste se mohli přesvědčit v našem příspěvku Už nepotřebujeme akvárko, kde je patrné, jakým směrem se svítidla ubírají. Díky nejnovějším technologiím totiž umí reagovat i na pohyb majitele, a tak díky určitému gestu se změní intenzita světla nebo jejich tvar. V současnosti jsou tyto nepřehlédnuté lampy sice určeny především do veřejných prostor, ale i domů si můžeme pořídit nejedno kreativní svítidlo.

 

 

 

Stolní lampa Looksoflat (design Stefan Geisbauer), hliník, LED osvětlení), Ingo Maurer, prodává Uni light.

Stolní lampa Looksoflat (design Stefan Geisbauer), hliník, LED osvětlení), Ingo Maurer.

 

 Je to vůbec lampa?

Klasické žárovky jsou stále častěji nahrazovány moderními zdroji světla. LED diody jsou naprosto subtilní a jejich svítivost je dnes už dostatečná. Proto mohl velkou proměnou projít i design svítidel, jejichž výsledná podoba může být i velice subtilní. Detail je patrný zejména u pracovních lamp, kdy už je stínítko spíše jemnou ozdůbkou. V moderní kanceláři pak toto dokonalé světlo vystihuje perfektní vkus majitele. Minimální rozměr LED diod návrháři využívají také u ostatních typů svítidel, kdy si pohrávají s jejich tvarem. Lampě totiž ponechávají původní klasický vzhled, ale třetí rozměr maximálně zmenšují, takže finální produkt má na šíři třeba jen jeden centimetr. Výsledek je skutečně zábavný, protože z profilu lampa vypadá běžně, ale ve skutečnosti je zcela placatá.

Stojací lampa (design Matteo Ugolini) s kovovou konstrukcí na kterou se každý může rozhodnout, kolik zavěsí kabelů se žárovkou. Výška 168 cm, průměr 63 cm. Karman.

Stojací lampa (design Matteo Ugolini) s kovovou konstrukcí, u které se může každý rozhodnout, kolik kabelů se žárovkou na ni zavěsí. Výška 168 cm, průměr 63 cm. Karman.

Při navrhování svítidel došlo ke změně i ve zpracování použitých materiálů. Zatímco donedávna byl kov formován do stínítka, dnes se používá v podobě úzkého nebo silnějšího drátu. Z něj se pak vytvářejí nejrůznější tvary. Výsledkem je relativně jemné svítidlo, které může být rozměrné, přitom však v prostoru opticky nepřekáží. Důvodem, proč může být vyrobena taková konstrukce, je právě zdroj osvětlení, který v nové podobě neoslňuje, tím pádem může být vidět. Podobným způsobem je možné pracovat i s látkou nebo papírem. Nízká teplota zdrojů osvětlení je dovoluje používat tzv. “na tělo”, takže designéři mají zcela volné ruce a vytvářejí neuvěřitelná a také vtipná svítidla. Důkazem je například stolní lampa What We Do Count od Ingo Maurera.

Venkov jede

Ještě před pár lety ne zcela vyhledávaný styl je nyní na výsluní. Pro mnohé je současný moderní styl studený a neosobní a nechtějí v něm bydlet. Tomuto trendu se přizpůsobili i výrobci a ke svým minimalistickým kolekcím přidávají série svítidel ve venkovském stylu. Používají dřevo, které jako by ponechávají neopracované a doplňují ho režnými textiliemi, případně umělými svíčkami, které ovšem působí dost věrohodně. A protože jsou v kurzu bytové doplňky v podobě zvířat, výrobci šli tomuto trendu vstříc a opatřili tento dekorativní prvek žárovkou. Vznikají tak neotřelá svítidla, která se k tomuto stylu hodí a bezpochyby si najdou své obdivovatele.

Nahé žárovky

Vedle nejrůznějších dekorativních svítidel mají zelenou lampy vyrobené pouze z kabelu a žárovky. Ta totiž sama o sobě tvoří dekorativní prvek, protože už nemá jen jednu velikost a ani jeden tvar. Vybírat můžeme z nejrůznějších variant. Uvnitř svítí vlákno, které neoslňuje, takže interiér zdobí jen žárovka a přívodní šňůra. I ona je nabízena v mnoha odstínech a může mít dokonce i dekor (podobně jako lezecké lano).  Barevná může být i objímka. Tento druh “nahé žárovky” můžeme v interiéru instalovat samostatně, nebo jich může být několik samostatně vedle sebe, případně může být několik kabelů spojeno dohromady a vytvořit jakýsi snop.

 Fotogalerie s popisky:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv firem, Kontakty: Uni light, Inpro CZ, Hagos, Posvit.si

468x60

Související články

Světla nad jídelní stůl

Žárovky. Vyznáte se v nich?

LED diody a jejich použití

Svítidla s důvtipem

Osvětlení v ložnici

Proč si nechat navrhnout osvětlení do bytu?

Ozdoba stínítka – video

Už nepotřebujeme akvárko! Video

Venkovní osvětlení

Designová svítidla za příznivé ceny

Světla nad hlavou

Lucerna na ven i na doma

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *