Obývací pokoje

3 praktické rady, jak si to doma udělat hezčí!

Od   | 

Určitě se vám už stalo, že jste vstoupili do bytu, který se vám líbil, a cítili jste se v něm dobře. A nebyl tam ani designový nábytek, ani poslední výstřelky některého ze slavných návrhářů. Úspěch totiž tkví v maličkostech a detailech, které kolikrát nemusí ani tolik stát. Stačí se jen řídit několika radami.

Bílá barva v prostoru může převažovat, ale pro oživení je třeba ji doplnit kontrastními barvami textilií a ostatních doplňků.

Bílá barva v prostoru může převažovat, ale pro oživení je třeba ji doplnit kontrastními barvami textilií a ostatních doplňků.

Bydlení jako celek

První a často zásadní chybou bývá už výběr samotného zařizovacího stylu. Ten bychom měli přizpůsobovat charakteru domu. Vodítkem může být i okolní krajina. Horské chatě bude slušet romanticky pojatá kuchyně a zcela jiná kuchyně bude zase působit pěkně ve vile z třicátých let. Styl je nutné si ujasnit hned na začátku zařizování a udržet ho následně v celém interiéru. Jste příznivci více stylů? Nevadí. Vyberte si jeden, ten bude určující, a ostatní styly můžete do svého domova „propašovat“ pomocí doplňků a drobností. Bát se nemusíte ani většího solitéru. Oblíbené jsou například historické kusy nábytku v jinak moderních interiérech. Nejste-li si jisti výběrem odstínu použitých materiálů, koukněte se z okna. Jaké venku rostou stromy? Jaké se tam objevují barvy? Navažte na ně, slaďte je, a pokud náhodou bydlíte uprostřed šedivého města, můžete si přírodu do svého obydlí dodat. Použijte více dřeva a rozsviťte svůj domov barvami, které máte rádi.

Pro zajištění harmonie v interiéru je vhodné zvolit mobiliář v jednotném stylu.

Pro zajištění harmonie v interiéru je vhodné zvolit mobiliář v jednotném stylu.

Barvy, barvičky

Ovšem pozor, právě v souvislosti s barvami v interiéru existuje několik mýtů. Velmi častý je názor, že tmavou místnost prozáříme výraznou barvou, třeba žlutou nebo oranžovou. Pokud do prostoru nevchází dostatek denního světla, pak tyto odstíny místnost naopak ztmaví. Barvy, které vidíme, jsou totiž pouhým odrazem nepohlceného světla. Do tmavých prostor jsou proto ideální jemné světlé odstíny – chceme-li dodat výraznější barvu, pak ji použijme jen v detailu (doplněk, solitér apod.). Na druhou stranu platí, že do malých bytů patří světlé odstíny, a třebaže byste chtěli jinou než bílou kuchyň a jste majiteli nevelké kuchyně, pak je opravdu nejefektnější zvolit bílou sestavu v lesklém provedení. I sebemenší zrcadlení totiž opticky zvětšuje prostor, navíc o bílé barvě je všeobecně známo, že odrazí 96% světla a pohltí jen zbylá 4%. U černé a bohužel i trendové šedé barvy tomu je zcela naopak.

Šedivá barva je trendy. Je-li pro vás trochu fádní, můžete ji oživit barvami. Muuto

Šedivá barva je trendy. Je-li pro vás trochu fádní, můžete ji oživit barvami.

Světlo vytváří atmosféru

Už jsme si zvykli na kombinování různých typů světel v jedné místnosti. Při výběru zdroje se pak soustředíme na jeho úsporu, málokdo ovšem už řeší barvu světla. Přitom právě ona určuje, jak se v daném interiéru budeme cítit a jak v něm budeme vypadat. Studené modré světlo nám ani interiéru na kráse nepřidá. Volme zdroje světla, jejichž barva co nejvíce připomíná denní osvětlení. Použijme je všude a nezapomeňme jimi nasvítit třeba i pracovní desku v kuchyni nebo zrcadlo v koupelně.

Nezapomeňte na zdroj světla s denním odstínem barvy. Muuto

Nezapomeňte na zdroj světla s denním odstínem barvy.

A jaká je nejčastější chyba při zařizování pohledem feng shui?

Celé video najdete ZDE

Fotogalerie

Foto: Muuto, Zanotta, Fabula living, Natuzzi, Desalto, Rolf Benz, Nicolle Lepert, Fritz Hansen


You must be logged in to post a comment Login