Ložnice

Tři různá řešení pro spaní v malém bytě

Od   | 

Při zařizování malého bytu upínáme všechnu energii na hlavní prostor, do kterého potřebujeme vměstnat všechny části standardního bytu tři plus jedna. Vaříme zde, jíme, přijímáme návštěvy, sledujeme oblíbené filmy a také tu spíme.

Každá z těchto činností potřebuje určitý prostor, ale zatímco můžeme vařit a jíst současně a případně u toho i sledovat film, ke spánku potřebujeme klid a prostředí, které nebude rušit mysl. Jak to v malém bytě udělat?

Kout na spaní

Obětujete-li část místnosti pouze pro spaní, docílíte mnoha výhod. Tou podstatnou je, že můžete spát na standardně velké posteli. Což nakonec vyjde mnohem levněji v porovnání s rozkládacím provedením sedací soupravy se stejným komfortem. Nevejde-li se do koutu běžný rozměr postele, tedy 180 x 200 cm, pak je z popsaných důvodů výhodnější pořídit si menší postel, a to s šíří 160 cm. Ovšem jen za předpokladu, že rozměr vyhovuje tělesné konstituci obou partnerů. Nezapomeňte spací kout oddělit od okolního zařízení. Ideálně stěnou ze skla, která místnost vymezí, ale opticky nestísní. Pokud to z nějakého důvodu není možné, pak přijde vhod paraván nebo závěs, případně můžeme oddělit spací prostor oboustranně přístupnou knihovnou.

Zvýšené patro

Tam, kde jsou vysoké stropy, se nabízí možnost vestavění patra, do kterého umístíme lůžko. Tedy zpravidla jen matraci. I tak však počítejte, že se na posteli potřebujete posadit. A i v tomto případě se doporučuje mít nad hlavou alespoň dalších 20 cm. Od podlahy tedy potřebujete minimálně 150 cm, což není výrazně komfortní, ale pro přespání postačí. I přesto mohou mít alergici problém s dýcháním (obecně se ví, že nahoře je teplejší a těžší vzduch), proto je vhodné zajistit dostatečné větrání.

Spíme na sedačce

Tam, kde nelze zřídit samostatný spací kout, slouží pro přespávání sedací souprava, na které se přes den sedí a na večer se promění v postel. Modely, u nichž se polštáře na sezení používají také na spaní, nejsou vyhovující pro kvalitní spánek. Nejenže jsou přizpůsobené sezení, ale právě to, že je využíváme i k tomuto relaxačnímu odpočinku, způsobuje, že se brzy vytvarují podle našeho těla. Právě proto bychom si do domácností, kde budeme lůžko využívat často, měli pořizovat speciální provedení. To se od běžného typu sedací soupravy s rozkládacím systémem liší tím, že jeho součástí je matrace určená výhradně ke spánku. V praxi to znamená, že polštáře na sezení se odkládají stranou a ke spánku slouží kvalitní matrace. Ta má výplň u standardních modelů z polyuretanu či molitanu, kvalitnější typy mají uvnitř pružiny. Na pohovkách s takovýmto typem matrací může uživatel spát každodenně, aniž by se musel strachovat o své zdraví.     

Klidný spánek:

  • najděte kvalitní lůžko, nešetřete na rozkládacím provedení
  • zajistěte dostatečné větrání
  • v mini ložnici zřiďte vlastní osvětleni (postačí stojací lampa)

A další možnost, když všechny ostatní selhaly:

 

 

Související články:

Proč LED nepatří do ložnice?

21 ložnic ze života

Ložnice s výhledem do přírody

Jak na nás působí barvy v ložnici?


You must be logged in to post a comment Login