Zahrada

Slaná voda v bazénu: Jak na ni přejít a pro koho je vhodná?

Od   | 

Užíváte si pobyt u moře a cítíte, jak sůl blahodárně působí na vaši pokožku i dýchací cesty? Pak si tento luxus dopřejte i doma! Slaná voda v bazéně totiž pozitivně ovlivňuje zdraví a současně likviduje veškeré mikroorganismy. Pro přechod na slanou vodu je navíc vhodná většina bazénů.

Pro přechod na slanou vodu vám postačí stávající bazén. Zdroj: Mountfield

Desinfekce solí vs. chlorem

Klasické sladkovodní bazény využívají pro desinfekci chlorovou chemii. Ta sice plní svůj účel, nicméně je známá svým nepříjemným zápachem. S jejím používáním mohou mít navíc problém citlivější jedinci. Sůl neboli chlorid sodný si však s účinnou desinfekcí a likvidací mikroorganismů poradí také. Neprojevuje se navíc zápachem a pro tělo je přirozenější. Jenže jak na slanou úpravu bazénové vody?

Mohu mít ve stávajícím bazéně slanou vodu?

Většina bazénů (nadzemní, zapuštěné, nafukovací) jsou vhodné pro přechod na slanou vodu. Je však třeba, aby měl daný bazén filtrační systém a neobsahoval kovové části. Sůl totiž způsobuje jejich korozi. Dříve, než se proto pustíte do výměny sladké vody za slanou, ujistěte se, že jsou jednotlivé části bazénu proti korozi odolné.

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to

 

Jak udělat slanou vodu v bazénu

Aby sůl v bazéně fungovala, jak má, je třeba jí pomoci. Nestačí proto nasypat pytlík soli do vody a čekat na její zázračné vyčištění. Do bazénového okruhu se musí nainstalovat takzvaná salinizační jednotka (solinátor). Její montáž je jednoduchá a běžně ji lze zapojit na nové i stávající bazény bez složitých konstrukčních zásahů. S výběrem vhodného solinátoru si však nechte poradit od odborných prodejců a před zapojením si řádně přečtěte návod.

Jak funguje salinizační jednotka?

Jedná se o zařízení pro elektrolýzu soli. Touto jednotkou protéká slaná voda a vlivem elektrolýzy se ze soli (chloridu sodného) uvolňuje volný chlor, který má desinfekční účinky. Svou podobou je však odlišný od klasické chlorové chemie, a tak ho necítíte a pro lidské tělo je přirozený a naprosto bezpečný.

Slaná voda způsobuje korozi kovu. Ujistěte se proto, že jednotlivé části bazénu jsou zhotoveny z antikorozních materiálů. Zdroj: Mountfield

Kolik stojí bazén se slanou vodou

Pokud se rozhodnete přejít ze sladké na slanou vodu, vyšší budou pouze počáteční náklady. Cena salinátoru se pohybuje v řádech desetitisíců. Následná údržba bazénu už však vůbec náročná není. Náklady ale nelze přesně stanovit, protože se liší podle objemu daného bazénu. Obecně ale platí, že na 1000 l vody potřebujete zhruba 3 kg bazénové soli. Přičemž 25kg balení stojí okolo 350 Kč.

Jak často doplňovat sůl v bazéně

S jednou dávkou soli si v podstatě vystačíte celou sezónu. Vždy je ale důležité hlídat její koncentraci, která by měla být okolo 0,4 %. Pokud proto vodu měníte nebo bazén dopouštíte, ověřte si aktuální koncentraci soli. Některé salinizační jednotky vám dokonce snížené množství ohlásí samy.

 

Kam pro venkovní osvětlení?

 

Výhody slané vody v bazéně

Slaná úprava bazénové vody přináší pro vaši peněženku, čas i zdraví jen samá pozitiva. Desinfekce solí místo chloru je totiž velmi šetrná a nenákladná. Mezi hlavní výhody však také patří:

  • Sůl je levnější než chlorová chemie.
  • Údržba je nenáročná.
  • Slaná voda má blahodárný vliv na pokožku a je vhodná pro jedince s kožním onemocněním (atopie, lupénka atp.).
  • Působí desinfekčně a antisepticky.
  • Slaná bazénová voda nedráždí (koncentrace soli je zde asi 6-7x nižší než v mořské vodě).
  • Likviduje mikroorganismy a řasy.
  • Nezapáchá a udržuje vodu měkkou a čistou.

Slaná bazénová voda je ideální pro jedince s citlivou pokožkou. Zdroj: Unsplash

Nevýhody slané vody v bazéně

Přechod na slanou vodu však může u některých stávajících bazénů působit potíž. Sůl totiž způsobuje rezavění kovových částí bazénu a jeho příslušenství. Pokud například používáte kovový žebřík, je třeba ho vyměnit za plastový nebo titanový. Ověřte si také, z jakého materiálu jsou zhotoveny spojovací šrouby. Za další nevýhodu mohou někteří považovat vyšší pořizovací cenu solonizační jednotky.

Vše, co potřebujete vědět o provozu slaného bazénu

Závěrem si ještě řekněme, na co dalšího je třeba v případě slaného bazénu myslet. Ačkoliv je totiž takový bazén takřka bezúdržbový, nezapomeňte na tyto věci:

  • Kovové části bazénu nahraďte plastovými nebo titanovými.
  • Hlídejte pH vody – aby sůl správně fungovala, je třeba udržet hodnotu pH v rozmezí cca 7-7,6. Hodnoty proto každý týden kontrolujte a dle potřeby doplňte pH mínus.
  • Kontrolujte koncentraci slanosti vody pomocí speciálních papírků.
  • Nikdy do bazénu nedávejte jódovou, ale pouze speciální bazénovou sůl.
  • Pokud máte příliš tvrdou vodu, přidejte změkčovač, aby se nezanesly elektrolytické články.

Zdroj: The Spruce, National Pools and Spas, Healthline

 

Máte na zahradě volných alespoň 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu

 

 


You must be logged in to post a comment Login