Ložnice

Proč LED nepatří do ložnice?

Od   | 

Pokud se chystáte vyměnit žárovky za LED, ještě s tím chvilku počkejte. Alespoň ložnici z toho vynechte. LED totiž svítí trichromatickým světlem, které není nakloněno našemu biorytmu. 

Trichromatické světlo znamená, že barva je složená ze tří barev, červené-zelené-modré. A právě modrá není našemu organizmu příznivě nakloněna, protože tato vlnová délka blokuje tvorbu melatoninu. Tento hormon produkovaný epifýzou má vliv na hypotalamohypofyzární systém a vzestup jeho hladiny je spojen s potřebou spánku. Má tedy důležitou funkci v řízení rytmu den-noc. Co se tedy stane, když bude v naší ložnici svítit jen LED diodové světlo? Tvorba melatoninu bude výrazně potlačena a do našeho organizmu se nedostane informace o tom, že tělo má odpočívat. Možná se to mnohým může zdát praktické, jenže tělo prostě odpočívat musí. Z dlouhodobého hlediska si proto neblaze zahráváme se zdravím.

A které zdroje světla jsou vhodné?

Patří sem žárovky s wolframovým vláknem, které je navíc ideální stmívat. Od roku 2009 se postupnými kroky plní nařízení Evropské komise ES 244/2009. To ujednává, že se na trh nesmí uvádět světelné zdroje, jejichž energetická třída je horší než třída B. A sem právě patří standardní žárovky, jejichž úplný zákaz výroby se odsunul na 1. září 2018 (Změna nařízení ES 1428/2015). Takže buď se do té doby naplní očekávání vědců z Massachusettského technologického institutu, kteří oznámili, že vyvinuli technologii výrazně zvyšující účinnost žárovek, nebo se vrátíme o pár desítek let zpět a budeme svítit svíčkami. Oheň totiž nemá modré světlo.

Svítidla v ložnici

Do ložnice umisťujeme několik typů svítidel. Centrální světlo, zpravidla umístěné uprostřed stropu, umožňuje pohybovat se bezpečně a pohodlně po místnosti. Vybíráme typy, které poskytují nepřímé světlo, takže nám nesvítí přímo do očí. Vhodná jsou přisazená stropní svítidla se zakrytým zdrojem světla. Použít můžeme i zdroje skryté v podhledu. Centrální světlo doplňujeme nástěnnými, stojacími a stolními modely, jejichž koupi zvažte zejména s ohledem na jejich umístění. Mohlo by se totiž stát, že budete mít krásnou lampu, kterou ovšem nebudete mít kam dát.

Lampa nesmí chybět u postele

K lůžku jednoznačně patří lampy, u nichž můžeme nastavit směr světla. Tím docílíme toho, že si posvítíme přesně tam, kam potřebujeme, a nebudeme rušit spáče vedle nás. Vhodné jsou všechny typy lamp s kloubem v rameni a otočnou hlavicí se stínítkem, zdroj osvětlení zajistí klasická žárovka 40 W. Oční lékaři nedoporučují halogenové žárovky ani zářivky. Barva světla má být co nejvíce podobná dennímu odstínu. Lampy se umisťují na noční stolek, přichytit je můžeme také na blízkou polici nebo k čelu postele. Nebudete-li v blízké době postel přemisťovat, pak můžete zvolit nástěnný typ, v některých případech může přijít vhod i stojací model.


You must be logged in to post a comment Login