Ložnice

Jak na nás působí barvy v ložnici?

Od   | 

Barvy mají tu moc ovlivňovat naši náladu, výkonnost i kvalitu spánku. Naštěstí to dnes vědí nejen psychologové a designéři, ale i malíři pokojů. Po náročném a stresujícím dni je ložnice místem odpočinku, určeného pro relaxaci a čerpání nových sil. A vhodné barvy mohou být více než nápomocné! 

Modrá barva má zklidňujíc vlastnosti. Její přemíra ale může potlačovat tvorbu melatoninu.

Modrá barva má zklidňujíc vlastnosti. Její přemíra ale může potlačovat tvorbu melatoninu.

Klasickou barvou vhodnou do ložnice bývala modrá, a to právě pro své zklidňující vlastnosti. Modrá uklidňuje srdeční puls a snižuje rytmus dýchání. Ochlazuje, tiší, evokuje nekonečnost a nabuzuje pocit důvěryhodnosti. Příliš mnoho modré však může vyvolávat sklíčenost, depresi a dezorientaci. Modré odstíny světla odraženého od stěn mohou blokovat tvorbu melatoninu, který vyvolává spánek, a narušovat tak přirozený biologický rytmus lidského organismu.

Dnes se do ložnice doporučují neutrální tóny.

Dnes se do ložnice doporučují neutrální tóny.

Současné trendy upřednostňují před modrou neutrální tóny. Bílá a všechny možné odstíny šedé mohou být kombinovány s pastelovými tóny azurové, zelené, růžové a béžové. Akcenty výraznějších barev jsou pak určené pro doplňky a dekorace. Takový interiér ložnice lze proměnit již jen výměnou ložního prádla, jehož vhodně zvolený vzor se může stát vizuální dominantou celého prostoru. Zapovězenou barvou pro ložnice je jednoznačně červená. Je to barva energická, vášnivá, prudká, vzrušující, hlučná. Většinu jedinců červená barva stimuluje k aktivitě, působí až agresivně, navíc podporuje chuť k jídlu. V červené ložnici si proto moc dobře neodpočinete. Zelená barva je uklidňující, takže do ložnice patří. Vybírejte spíše tlumenější tóny, např. olivově nebo mátově zelenou, které navodí správnou relaxační atmosféru. Světlé, jarně zelené tóny spíše mysl nabudí a osvěží a budou vyzývat k akci.

S černou barvou v ložnici opatrně. V kombinaci s dalším odstínem např. zlatou, stříbrnou nebo některými hnědými tóny může působit noblesně. Ale nezapomeňte, že přemíra černé může vyvolat v pokoji ponurou až depresivní náladu. Dáte-li ji stejně nakonec přednost, třeba v podobě lůžka s černým rámem, pak by místnost měla být velká a rozjasní ji i dostatek denního světla.

Tip nejen pro náročné: zlatá barva dodá každému interiéru úroveň, noblesu a okázalost. Pomáhá zvládat duševní nejistotu, zaručuje klid a vyrovnanost. Jako doplňková barva na textiliích nebo tapetách je velmi vhodná i do ložnice. Jen to s jejím zastoupením v prostoru nepřežeňte, přemíra zlaté působí tíživě, nevkusně a kýčovitě – tedy nic vhodného pro lehký a bezstarostný spánek.

Fotogalerie:

Foto: Bonaldo, Letti & Co., Arketipo, Alf group, Zanette, Flou,  Calligaris a Pinterest

1 Komentář

  1. Pingback: Pantone vyhlásila barvu pro rok 2018 - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login