Návštěvy veletrhů

Light & Building 2016 a nové trendy v osvětlení

Od   | 

Jednou za dva roky se koná v německém Frankfurtu nad Mohanem mezinárodní výstava osvětlení „Light & Building“. Ta letošní proběhla minulý týden a my jsme tam samozřejmě nemohli chybět. Kromě rozhovoru se světově uznávaným designérem svítidel Ingo Maurerem jsme přivezli i ukázky nejnovějších svítidel a trendů z této oblasti.

Na LED diody jsem si postupně zvykli, takže už všichni víme, že mají nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost. Co byl ale problém, který se až doposud nedařilo řádně vyřešit, byla nutnost použití transformátoru. Kdo chtěl LED diodový pásek, musel přemýšlet, kam ho umístí, aby jím nenarušoval celkový vzhled. „Tento handicap byl odstraněn a veletrh nově zaplavily chipy, které transformátor nepotřebují a které se připojují přímo do sítě na 230 V,“ říká Hynek Medřický, majitel osvětlovacího studia Artemide, a dodává, že to je výhodné i z pohledu designu: „Není-li při návrhu světla třeba počítat s tranformátorem, pak je možné navrhnout lampu se subtilnějším tvarem, což je samozřejmě mnohem hezčí.“ Samostatnou otázkou je pak vhodnost používání LED diod jako jediného zdroje osvětlení v interiéru.

Světla s přidanou hodnotou

Zastavili jsme se hned u prvního vystavovatele, který představil stojací lampu s dobíjecí základnou. Svítidlo bylo možné snadno a pohodlně přesunout na místo, kde ho právě potřebujeme, a poté vrátit zpět do podstavce. Hned bylo jasné, jakým směrem se letošní trend bude ubírat: flexibilita. Trendem je pořizovat si lampy, které je možné používat při různých činnostech. Tomu je přizpůsobeno flexibilní nastavení směru a výšky světla, váha lampy, která není velká a umožňuje snadné přesouvání z místa na místo. 

Stojací lampa Giant Brass Slate, Anglepoise

Stojací lampa Giant Brass Slate, Anglepoise Zdroj: Homeincube

Několik firem představilo i XXXL velikosti svítidel, což samozřejmě působí efektně a impozantně. Jediné, co k tomu potřebujete, je dostatek prostoru, aby tvar vynikl. Ostatně ten není nijak převratný. Vychází z osvědčených pracovních lamp, na které jsme zvyklí a které jsou již léty prověřené. 

Stále přetrvává trend viditelných zdrojů světla, které v interiéru plní i dekorativní funkci. Používají se buď samostatně na barevných kabelech, nebo v lampách, jejichž konstrukce umožňuje jejich viditelnost. 

A materiály? Vedle standardních, jako je kov, plast a dřevo, byla k vidění svítidla se stínítky z ručně vyrobené látky. Jedny z nejhezčích pocházely od firmy, jejíž zástupci přijeli až z Japonska. Přímo na veletrhu bylo možné vidět, jak látku vyrábějí. Je to pružný obal, který se na stínidlo navlékne a může mít nejrůznější podoby. Výhoda je, že látku lze prát v pračce a velmi snadno je možné ji i měnit.

Svítidlo integrované do stěny zastupuje v interiéru umělecký prvek

Svítidlo integrované do stěny zastupuje v interiéru umělecký prvek Zdroj: Homeincube

 

Neviditelná světla

V oblasti designu nás zaujala svítidla, která jsou zabudovaná do stěny. Vyrobena jsou z kompozitního materiálu a svítí v momentě, kdy určitou část zmáčkneme směrem dovnitř. Světlo vystoupí a kromě jeho svitu získáme v interiéru takřka umělecké dílo. Vnitřní část může být barevná a také povrch svítidla je možné zvýraznit. Nejlépe ale působí, je-li stejně barevné jako stěna.

Fantazii se meze nekladou...

Fantazii se meze nekladou… Zdroj: Homeincube

 

Vintage a Provence styl

V posledních letech se v moderních interiérech stále častěji „zabydluje“ styl, který známe pod názvem vintage nebo provence. Firmy na tento trend reagují a připravují kolekce svítidel vhodné do takto pojatého prostoru. Povrchy těchto svítidel působí oprýskaným dojmem, návrháři u nich používají nejrůznější původní prvky, samozřejmě je tomu přizpůsoben i tvar světla. Pokud jde o materiál, nejvíce se používá kov, dřevo nebo keramika.

 

Fotogalerie:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: archiv, Kontakty: Artemide, Aulix, Hagos, Uni Light, Inpro CZ

Související články:

Zrodila se nová kreativní svítidla (Salone del Mobile 2015)

Vyznáte se v žárovkách? Přehledný manuál, jak na ně.

Lustry a svítidla. 30 tipů pro váš obývací pokoj.

LED diody a jejich použití

30 krát jinak stolní a stojací lampa


You must be logged in to post a comment Login