Osvětlení

Proč lustr nesmí chybět v žádné místnosti – 30 skvělých tipů pro váš domov

Od   | 

Lustr vždycky byl a bude dominantním prvkem interiéru.

Rozhodně nesmí chybět v místnostech s vysokým stropem, do kterých se hodí především protáhlé robustní tvary, v běžně vysokých prostorách se tvar i výška volí podle celkového zařízení místnosti (aby nepřekážel a dalo se pod ním pohodlně chodit). Do nízkých interiérů se doporučují jednoduché varianty přisazené ke stropu, případně s rozložitými rameny.

Pokud je lustr umístěn na stropě uprostřed místnosti, podporuje soustředěné vnímání, zdůrazňuje střed.

Všechny stíny na zařízení místnosti se podřizují středové poloze a směřují k ní, což podvědomě vnímáme. Tento psychický aspekt je na místě v těch prostorách, kde je střední část nejdůležitější (např. tam stojí stůl, případně se využívá k tanci apod.) Lustr už nemusí striktně viset uprostřed, vzhledem k tomu, že používáme více typů lamp, můžeme ho instalovat tam, kam se hodí jak z estetického, tak i funkčního hlediska. Oblíbený je například nad konferenčním stolkem či jídelním stolem, spustit ho můžeme i nad  sezení.

Údržba lustru

Na lustr se stejně jako na ostatní předměty v každé místnosti práší. Jenomže právě kvůli umístění nebývá jeho údržba snadná, v některých případech může být dokonce i životu nebezpečná. Z tohoto důvodu se myje jen několikrát do roka. Při výběru bychom tedy měli zvažovat i praktickou stránku — čím jednodušší tvary a málo ozdob, tím snadnější práce, ostatně i případné žárovkové defekty se odstraňují jednodušeji.

V kostce:

1. Osvětluje celou místnost tak, abychom se v ní dobře orientovali.

2. Trendem je několik stropních svítidel v jedné místnosti.

3. Efektně působí, zavěsíme-li několik stejných menších stropních svítidel vedle sebe.

4. Robustním lustrům dejte vyniknout.


You must be logged in to post a comment Login