Osvětlení

5 pravidel jak správně vybrat stolní nebo stojací lampu do obývacího pokoje

Od   | 

Výhodou stolních a stojacích svítidel je, že je můžete bez jakýchkoliv stavebních úprav postavit, kam potřebujete. Stačí jen najít správné místo a elektrickou zásuvku a budou svítit.

Vybírejte tak, aby se vám světlo líbilo, a mějte při tom ještě pár drobností na paměti.

Stolní lampa Flap Flap, Next

Některé lampy na sebe poutají pozornost samy od sebe, jako například stolní lampa Flap Flap, zdroj: Next

1. Máte pro ni opravdu místo?

Zejména stojací lampy bývají objemnější, a tak se může velmi snadno stát, že si sice nádherný předmět přinesete domů, ale zjistíte, že na místo, kam jste lampu původně chtěli umístit, se nevejde. Například rozměrné stínítko může překážet při procházení, umístíte-li svítidlo do rohu místnosti. Ke stolní lampě naopak nemusí dosáhnou kabel k elektrické zásuvce, a tak získáte nádherný předmět, který nebude plnit funkci. Než lamu koupíte, ujistěte se, že nic z toho nehrozí.

Stojací lampa Moby, Modo luce

Přemýšlejte, zda máte pro lampu vhodné místo, stojací lampa Moby, zdroj: Modo luce

2. Hodí se stylem a provedením do interiéru?

Jednou z největších chyb při zařizování je kombinování stylů, které se k sobě nehodí. Výsledkem je interiér, ve kterém je patrné, že majitel neví, co chce a obklopuje se věcmi, které k sobě neladí. Máte moderní interiér? Pak do něj hledejte svítidlo stejného ražení, a to i přesto, že vás v obchodě uchvátí lampa s jiným stylem.

Stojací lampa by v obývacím pokoji rozhodně neměla chybět. Wittmann

Lampa by měla stylově odpovídat zařízení pokoje. Zdroj: Wittmann

3. Bude světelný zdroj dostatečný?

Přemýšleli jste o tom, kde bude lampa svítit? Bude zdroj, který je v ní použit dostatečný? Pokud ne, pak se raději poohlédněte po jiném svítidlu. Možná jste si vybrali typ, který se vám líbí, ale pokud nesplní účel, pak to není dobrá investice.

Lampa s nepřímým osvětlením vytváří velmi příjemnou světelnou atmosféru. Není určená ke čtení. Stojací lampa Carpara, zdroj: Eglo

4. Nehodila by se k danému účelu lampa s více zdroji světla?

Na předchozí bod navazujeme další radou. Nestačí-li svit z jednoho zdroje světla, nezapomeňte, že lampa může mít žárovek víc. LED jsou úsporné, takže se nemusíte bát zbytečných výdajů za elektřinu.

Stolní i stojací lampa Drumbox, Diesel

Někdy přijde vhod více zdrojů světla, stolní i stojací lampa Drumbox, Diesel

5. Jak se svítidlo, potažmo zdroj světla, udržují v čistotě?

Velmi často se stává, že lampa se vám na první (i druhý) pohled velmi líbí a nutně ji potřebujete doma, ale než ji koupíte, přemýšlejte, jak ji budete udržovat v čistotě. Nezapomeňte, že světlo přitahují mušky, které pokud vlétnou do stínítka, ven se nedostanou a vy budete nuceni jednou za čas stínítko odmontovat a hmyz a ostatní nečistoty z něj vyndat. Je-li lampa umístěna vysoko, pak se z ní velmi špatně bude stírat prach. Nezapomeňte, že i některé materiály se nesnadno udržují, patří sem látková stínítka, papír apod.

LED zdroje dovolují i velmi subtilní konstrukci, stolní lampa Looksoflat (design Stefan Geisbauer), hliník, LED osvětlení), Ingo Maurer, Zdroj: Uni light.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login