Koupelny

Designový turecký záchod

Od   | 

Trend posledních let, kterého si nelze nevšimnout. Lidé se snaží jíst zdravě, na trzích si kupují jablka ze stromů a vejce od slepic, začínají zase více chodit a běhat, drží paleo diety a čím dál víc respektují přírodu, protože ať chceme nebo ne, tohle je to jediné místo k žití, které máme. Všichni se soustředí na potravu a její příjem, málokdo však na její – respektive toho, co z ní zbylo –výdej.

Prototyp turecké toalety

Prototyp turecké toalety

Občas se mě někdo zeptá, jak mohu tak dlouho pracovat v jedné firmě. Odpověď je velice jednoduchá. Pořád mě to i po těch letech baví. Nemalou zásluhu na tom mají moji klienti. Někteří se průběžně vrací, za ta léta už se známe a víme, co od sebe můžeme čekat. Naposledy přišel klient s tím, že by chtěl designový turecký záchod.

Ano, turecké WC. D e s i g n o v é!  A: „to jsem zvědav, zda něco takového na trhu vůbec najdete.“

A ví, že tuhle hozenou rukavici nemohu nepřijmout. Ne při mé ješitnosti. Rozšíří se mi nozdry, zúží oči, dech se zrychlí, začnu nervózně poklepávat pravou nohou jak ten býk na corridě, a začínám hledat.

Asi všichni víme, jak takové standardní turecké WC vypadá. U nás příliš v oblibě není, vlastně si nevzpomínám, že bych na něj kdy v našich zeměpisných šířkách narazila. Já ho neměla také ráda, dokud jsem nebyla poučena, že při močení je základem být otočena ke zdi čelem, nikoli zády. Pak je problém s odrážejícími se kapkami ulpívajícími (nejen) na obuvi rázem vyřešen. Pozor, platí pouze pro močení.

Turecká toaleta jak ji všichni známe.

Turecká toaleta jak ji všichni známe.

„Moderní záchodová mísa, na kterou sedáváte, je to nejméně vhodné zařízení, jaké bylo možné vymyslet,“ napsal již v roce 1966 Alexander Kira, profesor z americké Cornellovy univerzity. Nejnovější výzkumy jeho tezi opakovaně potvrdily. Podřep je přirozenější a méně namáhavý. U lidí vylučujících v podřepu je naprosto minimální výskyt divertikulózy (výchlipky v tlustém střevě) a hemoroidů. My, uživatelé moderních záchodových mís, ale tlačíme, dokud nevytlačíme střevo.

Izraelští vědci ve své studii pro změnu uvedli hledisko časové úspory: průměrný čas defekace ve standardní poloze vsedě je 130 sekund, v podřepu pak pouhých 50 sekund. (K téhle tezi mám tedy jisté výhrady. Možná kdyby byla studie prováděna v Čechách, zjistili by, že pod 20 minut se leckterý český muž dostane málokdy. A to ještě pouze v případě, že na wc právě nefunguje wi-fi.)

A i když v oblasti výhod a nevýhod defekace v sedě nebo v podřepu panuje v čistě teoretické rovině vzácná shoda, zatím se nezdá, že by se stará, dobrá Evropa chystala na nějakou zásadní změnu ve svých zvycích a začala si hromadně pořizovat turecká WC, byť designová. Ani latrinu, což by byl ten nejstylovější návrat ke kořenům, si nikdo na zahradě kopat nebudeme. Pokud byste ale chtěli svému organizmu alespoň částečně ulevit, můžete si pořídit např. Squatty Potty, tedy zdravou stoličku.  A víte co? Se Squatty Potty nemusíte svůj smartphone pouštět vůbec z ruky! Pokud vám za to tedy dle výše uvedené studie těch 50 vteřin bude stát.

Stolička Squatty Potty

Stolička Squatty Potty

P.S. – I já jsem nakonec designové turecké WC pro svého klienta našla. Vyrábí ho (zcela nepřekvapivě) turecká firma, vyhrálo cenu Reddot Design Award a existuje i v provedení s bidetovou sprškou.  Ale o těch třeba zase někdy příště. A přikládám fotografie několika prototypů, na které jsem při svém pátrání po funkčním, ověřeném, sériově vyráběném tureckém WC narazila.

Moderní turecká toaleta WC health získala cenu Red Dot Design Award a dodává se i v provedení s bidetovou sprškou.

Moderní turecká toaleta WC health získala cenu Red Dot Design Award a dodává se i v provedení s bidetovou sprškou.

Text: Jana Christian, Foto: LKozák, GüralVit a archiv

Související články:

Talismany, které přinesou peníze, zdraví a ochrání nás

10 nejnepraktičtějščích věcí v koupelně

Koupelny. Rady ke zdárnému zařízení. Díl 1.

Koupelny. Rady ke zdárnému zařízení. Díl 2.

“Růžová je novodobá černá!”

Lukáč Poláček a jeho Pohádkový pomeranč

Pohádkový pomeranč aneb cherchez la femme


1 Komentář

  1. Pingback: Neodolatelně ovladatelná - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login