Koupelny

Neodolatelně ovladatelná

Od   | 

Voda. H₂O. Vzorec, který zná snad úplně každý. Dobrý sluha. Zlý pán. Nositelka života. I smrti. I mnohých potěšení. Ať už v podobě sprchy, koupele či páry nebo kombinací všech tří variant.

Snahu vodu spoutat a dát jí řád i směr má lidstvo odjakživa.

My už jsme prostě takoví – chceme dál a výš a pořád zkoušíme nové možnosti. A je to dobře, neb díky tomu se posunujeme stále kupředu. Že se vše cyklicky opakuje je věc druhá, ale na to vždycky musíme znovu přijít. Jen si pokaždé, když jsem v Holandsku, jedu po silnici a vedle nad úrovní mé hlavy pluje loď, říkám, že jestli se ten nahoře jednou opravdu rozzlobí, bude to hodně zlé.

I vodovodní baterie ostatně vznikly jenom proto, abychom mohli vodu ovládat. Pojďme se tedy podívat, jak ji lze ovládat s grácií či vtipem.

MAYDAY

Myslím, že prvotní touhou člověka je ovládat nejlépe VŠECHNO. Celý svět. Celý Vesmír. Červený knoflík, který když mám, jsem pánem. Myslím, že takhle nějak uvažovali v designovém studiu GI-RA, když navrhovali baterii MAYDAY. Prostě se jen vrátili do svých klukovských let a při práci si dopřáli i trochu legrace. A myslím, že tenhle kousek se jim vážně povedl. Pro mne to byla láska na první pohled. Obvykle bývám tradicionalistická až skeptická, ale v tomto případě jsem neváhala ani vteřinu. A už se nemohu dočkat, až ji uvidím „v akci“. Protože jakmile jsem ji objevila, hned jsem jí musela najít správného majitele Nr. 1.
Ano, je to samozřejmě muž, protože – nic ve zlém – my ženy si to své vnitřní dítě prostě tak hýčkat neumíme. A jak už jsem zde jednou psala, je to věc, kterou bychom se měly od mužů učit neustále. A další důvod, proč tuto baterii nemůžeme nemilovat, je, že když se podíváte na označení teplé a studené vody a neutrální polohy, vidíte HIC (Home In Cube pozn. red.) Na což mě mimochodem upozornil až právě její první šťastný majitel v ČR. Baterie je vyrobena z matné nerezi s červeným (úplně původní model), modrým nebo bílým lakem a nebo bez barevné úpravy. Třešničkou na dortu pak je sprchová souprava s přípojkou ze zdi. Nejkrásnější sprchová hadice, jakou jsem za posledních 19 let viděla. Ano, vím, jak divně to zní! Kdo neviděl, neuvěří.

Podomítková baterie Mayday

Podomítková baterie Mayday

Zkratka na ovladači těší i celou redakci Home In Cube

Zkratka na ovladači těší i celou redakci Home In Cube

PHILIPPE STARCK

„Byl jsem v Německu na prezentaci nové série Starcka. Ty ho pořád tak adoruješ, ale on je hrozně… arogantní.“ „A víš proč? Protože MŮŽE!“ Ano, je to tak. Já si to představuji asi takhle: Philippe Starck si dělá, co chce. A co ho baví. Občas se letmým okem podívá, co že to ostatní navrhují za baterie, a jednoho dne vstane a řekne si, že už toho bylo dost. Že je třeba dát zase světu něco dobrého. A někdy mezi snídaní a obědem párkrát čmrkne tužkou a vytvoří svoji Axor Starck Shower Collection. Já si na to pamatuji, jako by to bylo včera. Bylo to jako zjevení. Po všech složitostech najednou čistá krása. A přitom je to úplně jednoduché – základní rozměr 12 x 12 cm a pak už jen jeho násobky. A vše do sebe zapadá jak ozubená kolečka. Já ho úplně vidím, jak se tak uchichtává pod vous a říká si: „A teď jsem vám to natřel a zase si budu chvíli dělat, co chci já.“ A proč je to tak geniální? Protože je to jednoduché. Základní, čisté linie. Návrat k podstatě. Proto. Mimochodem – věděli jste, že je se svojí ženou každý den už třináctý rok? A taková láska je něco, čemu my, ženy, dokážeme jen těžko odolat. Máme o tom, jak ji poznal, a jak ji sbalil, na našem youtube kanálu moc pěkné video!

Axor Starck shower

Axor Starck shower

Axor Starck shower

Axor Starck shower

Et VOILÀ VOLA! aneb to nejlepší na konec

Arne Jacobsen pro firmu Vola v roce 1968 vytvořil ikonický, jednoduchý a nadčasový design, který do dnešního dne nikdo nepřekonal (ani můj tolik oblíbený Philippe Starck). Ano. Jejich nejslavnější a nejprodávanější baterie je na trhu už celých 50 let! Určitě jste ji už všichni viděli. Respektive si myslíte, že jste ji viděli. Existují tisíce napodobenin, ale Vola od Arne Jacobsena, ta je jen jedna. Až budete mít chvilku, podívejte se na jejich webové stránky, kde naleznete šest příběhů o tom, co dělá Volu Volou.

Vola, design Arne Jacobsen

Vola, design Arne Jacobsen

Vola v exteriéru

Vola v exteriéru

P. S. V jednoduchosti je krása. A nejjednodušší odpověď bývá obvykle ta správná. Jen se tomu zdráháme věřit, protože se nám zdá nemožné, že by to mohlo být až TAK jednoduché.

Kontakt: Antonio Lupi, Axor-design, Vola, LKozak


1 Komentář

  1. Pingback: Úsporný vodní management: Aby peníze netekly kanálem - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login