Inspirace

Lukáš Poláček a jeho Pohádkový pomeranč

Od   | 

Každý umíme něco. Tenhle kluk umí tetovat. Kdybyste se k němu dnes chtěli objednat, dostanete termín někdy na přelomu května a června. A i když je jeho diář plný, každý rok si udělá čas, aby zorganizoval charitativní akci. Lukáš Poláček. Majitel studia Inkoust Tattoo a sám vynikající tatér, umělec, gentleman, manžel, táta, a určitě – jako ostatně každý umělec – tak trochu blázen.

Lukáš Poláček

Lukáš Poláček

Už dlouho mi vrtá hlavou, jak někoho tak mladého napadne dělat charitu. Respektive napadlo, protože Pohádkový pomeranč se koná už devátým rokem. Co se stane klukovi v pětadvaceti, že se rozhodne zorganizovat takovou věc?

Ve dvaadvaceti. Narodila se mi dcera. A najednou vidíš, jak to všechno funguje, nebo spíš nefunguje, co se kolem tebe děje. A napadlo to vlastně asi moji ženu. Jednou jsme seděli doma ještě s mámou a bavili se a tak nějak ten nápad vznikl. První pomeranče jsem ani netetoval já, já jsem měl tehdy ještě castingovou agenturu. Dělala je Bára a Živko a pamatuju si, že některé tetovali přímo na místě. Poprvé se akce konala v baru Touster na Palmovce a bylo nás tam asi tak 50, možná 70.

Jak dlouho trvá příprava jednoho ročníku?

Začínáme asi dva měsíce před akcí samotnou. Kampaň běží 1,5 měsíce. Pohádkový pomeranč prezentujeme v televizích, poskytujeme rozhovory v rádiích, v časopisech a samozřejmě o všem informujeme na facebookovém a instagramovém profilu. Letos jsme také např. v kavárně EMMA espresso bar celé jedno dopoledne seznamovali návštěvníky s naší akcí a ti si mohli vyzkoušet tetovat do citrusu.

Tetují se postavičky z pohádek

Tetují se postavičky z pohádek

Jakým klíčem vybíráš organizaci, kterou budete ten který ročník podporovat?

V počátcích to bylo docela těžké – zkus si to představit. Přijde mladý, potetovaný kluk a začne vyprávět, že chce organizovat akci a celý výtěžek z ní že dá na charitu. Ono to zní sice hezky, ale přece jen lidé pořád ještě mají nějaké předsudky. Teď už je to samozřejmě mnohem snažší. Nicméně abych se vrátil k tvojí otázce; dostáváme různé typy v průběhu celého roku, ale vždycky vybíráme organizaci, kterou nepodporuje žádná velká nadace, protože ty pomoc opravdu potřebují. Naším cílem je samozřejmě poskytnout celou vybranou částku, ale také dostat danou organizaci do širšího povědomí. Pro letošní rok jsme zvolili občanské sdružení Bolíto.

Je tetování umění?

Ano, je! (smích a pak ticho)

Občanské sdružení Bolíto se stará o děti s popáleninami. Čím přesně se zabývají?

Na dražbu pomerančů i citrónu se můžete zastavit v sobotu 12.12. od 17 hodin v Rock café v Národní ulici v Praze.

Na dražbu pomerančů i citrónů se můžete zastavit v sobotu 12.12. od 17 hodin v Rock café v Národní ulici v Praze.

Občanské sdružení založil MUDr. Robert Zajíček, přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Vzal mě podívat se na svoje oddělení. Viděl jsem tam pacienty s popáleninami až na 85 procentech těla, s dětmi jsem mluvil. Viděl jsem, jak MUDr. Zajíček s těmi dětmi komunikuje, že o každém dítěti ví, co má rádo, co se mu líbí…je to člověk, který svojí prací opravdu žije. A ten mi vysvětlil, že uzdravit tělo je jedna věc. Ale pak je třeba  vrátit se zpět do života a že tyhle děti mají problém se socializací. Představ si, když přijdeš na koupaliště a jsi potetovaná od hlavy až k patě, jak lidé reagují. A teď jsi představ, když máš takový úraz…. 

V tom sdružení pracuje nejen pan doktor osobně, ale také rodiče popálených dětí, sestry z oddělení a dokonce už někteří bývalí pacienti. Někteří bývalí pacienti pracují i přímo u pana přednosty v nemocnici. Což je super, protože když se osmiletému klukovi stane taková věc, těžko si asi umí představit, co bude dělat, až mu bude šestnáct, osmnáct. A takhle vidí na vlastní oči, že může dělat ledacos.

A třeba i tatéra. Můžeme se vrátit k té otázce, zda považuješ tetování za umění?

Jo ono to bylo míněno vážně! Já jsem myslel, že si ze mě děláš srandu (smích). Jasně, že je to umění. Tatér by měl umět kreslit, malovat, měl by umět grafiku na počítači. Já jsem třeba dělal 9 let historický šerm a hodně věcí jsem si vyráběl sám. Já umím i šít. A vyšívat.
Spousta zádových tetování vlastně vzniká jako třeba plakát. Pamatuju si, že když jsi tu byla poprvé, říkala jsi, že před dvaceti lety se ti tetování zdála hnusná. Ale ona mezitím strašně pokročila technika, technologie, barvy – prostě všechno.

Kam chodí tatér na tetování?

K tatérovi (nevěřícný pohled a smích) – vybíráš si ho stejně jako si někdo vybírá obrazy od určitého autora. Já mám strašně rád historii, dobu stěhování národů, vznik Bohemie. Lidé si dělali tetování odjakživa, ať už na ozdobu, rituální nebo věřili, že mají léčivou moc. Já je mám také. Mám i evropská old school tetování. Ale např. záda jsem si nechával dělat u jednoho Kanaďana. Strašně se mi líbila jeho práce, tak jsem se objednal, řekl jsem mu, co mám rád, a nechal mu úplně volnou ruku. Mandalu mi dělala Bára. A tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho (smích).

To bychom mohli, protože jich máš požehnaně!

To už jsou jen malé věci, co si teď nechávám dělat. Je to vlastně jako zařizování bytu – nejdřív si pořídíš ty důležité, funkční věci. Kuchyň, koupelnu, postele, sedačku, stůl, židle, spotřebiče. A pak teprve poličky, obrázky, sošky, kytičky a všechny ty další „lapače prachu“, co doma každý máme.

Teď hlavně tetujete všichni pomeranče….

No vlastně spíš citrony. Oproti loňsku jsme udělali malou změnu – tetovaných pomerančů bude jen 13 a ty jsou určeny do dražby. Ale každý, kdo přijde a bude chtít přispět, může si koupit potetovaný citron za 500 Kč.

Začínáme v sobotu 12. 12. v Rock Café na Národní 116/20 v Praze 1.

V 17 hodin  tvůrčí dílnou a soutěžemi pro děti a Pohádkový pomeranč jako takový bude od 18 hodin.

Přeji úspěšnou dražbu! Text: Jana Kristenová, Foto: Lukáš Poláček

Kompletní program a spoustu dalších informací naleznete na facebooku na tomto linku: https://www.facebook.com/events/150776068612113/

 Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login