Koupelny

8 skvělých rad ke zdárnému zařízení koupelny

Od   | 

Kdo jiný by mohl lépe poradit se zařízením koupelny než člověk, který to každodenně řeší už víc jak 15 let. Půvabná Jana Kristenová sepsala 15 rad, které je důležité znát, než se pustíte do jejich stavby. Zde je prvních osm.

1. S rozmyslem

Koupelnu budete znovu rekonstruovat nejdříve za 10 – 15 let a možná už vůbec ne, záleží, v jaké životní fázi se momentálně nacházíte.

2. Vana, nebo sprchový kout?

Lidé se dělí na vanové a sprchové typy. Já bych například nemohla žít bez vany, ale zkuste se mne znovu zeptat, až mi bude přes šedesát. Romantické představy, jak se svým milým ležíte ve vaně a okolo vás plápolají svíčky, také raději na chvíli opusťte. Pokud se oba raději sprchujete, pořiďte si sprchový kout rovnou a na společnou vanu se vydejte na nějaký wellness pobyt.

Bod 2. Vana nebo sprchový kout?

Pokud se neumíte rozhodnout mezi vanou a sprchovým koutem, existují už pěkné vany umožňující pohodlné sprchování.

3. Nepovyšujte design nad funkčnost

Pozor, design a funkčnost se zdaleka nevylučují, ale zkuste si představit takové běžné ráno, kdy se snažíte vaše pětiletá dvojčata donutit vyčistit zuby ve chvíli, kdy už máte asi dvacetiminutové zpoždění, a dvojčata se zrovna rozhodnou, že ta zubní pasta je vlastně prima věc a že není větší zábava na světě, než ji v puse napěnit a pak prskat – po sobě, zrcadle, skleněném designovém umyvadle a tak…  Podle toho vybírejte zařizovací předměty.

4. Sprchová vanička, či odtokový žlábek?

Obecně si myslím, že odtokový žlábek má smysl tam, kde se dá zapustit do  podlahy a prostor sprchového koutu vyspádovat, protože přizdívat nějaký schůdek proto, že se do podlahy kvůli spádu nedostanete, už je totéž jako mít tam vaničku. Jen s jediným rozdílem – většina sprchových vaniček je určena pro montáž před obklad, takže mezi vaničkou a obkladem je silikonová spára. Tím, jak se sprchují různě těžcí členové domácnosti, vanička různě pruží. Časem tedy dojde k tomu, že silikon popraská, a je třeba tuto spáru přesilikonovat, aby vám za vaničku nezatékalo. Pozor – řešení, že se vanička dá pod obklad, by se vám mohlo vymstít; vaničky např. z litých materiálů mohou při takové chybné montáži prasknout.

Bod 4. Sprchová vanička nebo odtokový žlábek?

Stačí si pamatovat, že voda do kopce nepoteče, známý fyzikální jev, a pak už je to spíš na vašem osobním vkusu.

5. Barva koupelny

Jste dospělí lidé a víte, zda se vám líbí barva růžová, fialová nebo třeba zelená. Nenechejte se tedy „uvrtat“ do šedobílé chladné kombinace jen proto, že ji má rád váš architekt a dělá to takhle všude…. Nejlépe to asi definoval můj bývalý klient, který po architektovi chtěl kombinaci zelené v odstínu „verde mela“ a lesklé bílé. Na šedobílý návrh v matu reagoval takto: „Bílá je prostě bílá a šedá je na můj vkus příliš funerální. Zkuste to znovu, pane architekte.“

6. Pevné stropní sprchy

Vždy se podívejte, jaký má taková sprcha průtok, a podle toho zvolte typ sifonu u odtokového žlábku, vaničky. Krom toho, že voda neteče do kopce, též nedokáže mizet dostatečně rychle, pokud je průtok sifonu nižší než průtok sprchy. Každá solidní firma má ke všem sprchovým výrobkům průtokové diagramy, ve kterých lze vše překontrolovat.

Bod 6. Stropní sprchy a odtok vody.

Stropní sprchy umožňují různé druhy proudů.

7. WC a bidet

Patří vedle sebe do jedné místnosti! Ne, to bohužel není vtip. Už jsem viděla výkresy, kde měli nebozí klienti toaletu samostatně a bidet v koupelně u vany.

8. Sprchové kouty

Mějte se rádi a kupte si je vždy se sklem ošetřeným proti usazování vodního kamene. Vodní kámen je prevít, a jak se jednou zažere, už ho nevyčistíte. V technologiích ošetření skla tímto způsobem jsou samozřejmě rozdíly, proto se tato úprava skla liší i cenově, ale pořád je lepší levná technologie než vůbec žádná.

Kontakt: Kozak Bath & Interior

You must be logged in to post a comment Login