Architektura a design

Zelené kaskády potěší nejen vaši duši, ale prospějí i vašemu zdraví

Od   | 

Rádi se obklopujete zelení a toužíte mít doma nebo v kanceláři kus živé přírody? Řešením je nastěhovat do interiéru co nejvíce pokojových rostlin a vytvořit si zelený kout, ale ten zabere spoustu místa a vlastně i času, protože květiny jsou náročné na péči. Firma Němec s.r.o. umí realizovat vertikální zahrady na míru, které jsou téměř bezúdržbové, všude se vejdou a všude jim to náramně sluší. Povídali jsme si o nich s business development manažerem Benjamínem Raichem.

Benjamín Raich ví o realizacích vertikálních zahrad skutečně hodně. Zdroj foto: Archiv společnosti Němec s.r.o.

Všichni víme, že květiny mají velkou moc oživit a zútulnit interiér, dokonce mají pozitivní vliv na naši psychiku. Ale vertikální zahrady mají něco navíc. V čem spatřujete jejich největší kouzlo a výhody?

Na rozdíl od květin pěstovaných v klasických nádobách mají vertikální zelené stěny mnohem výraznější efekt. Je to nový formát zeleně, něco nového, neokoukaného. Zelená kaskáda z živých květin je výrazným dekorativním prvkem, který má kromě estetické funkce i pozitivní vliv na naše zdraví. Je to možnost, jak se v městském bytě nebo kanceláři obklopit přírodou. Ostatně je prokázáno, že pohled do zeleně navozuje pocit klidu a harmonie, rostliny navíc zpříjemňují klima tím, že okysličují a zvlhčují vzduch. 

Jak jste vůbec přišli na nápad zabývat se realizací zelených stěn?   

Původně jsme chtěli zastupovat italskou společnost, která již vertikální stěny realizovala. Dlouhé měsíce jsme čekali, než se nám někdo ozve, až nám nakonec došla trpělivost a rozhodli jsme se jít vlastní cestou. Investovali jsme nemalé prostředky do vývoje a experimentovali jsme s rostlinami, geotextílií a vlastním zavlažovacím systémem tak dlouho, až jsme se dopracovali k výsledku, s nímž jsme byli spokojeni. V následujících letech jsme ve vývoji pokračovali, až vznikla naše patentovaná technologie.

Mechy vertikálním zahradám sluší. Zdroj foto: Archiv společnosti Němec s.r.o.

Můžete nám vysvětlit, jak to vlastně funguje?

Naše technologie spočívá v systému samozavlažovacích truhlíků, do nichž se zavěšují jednotlivé květináče s rostlinami. Trvalo nám dlouho, než se nám podařilo celý systém vyladit a zjednodušit, aby byl cenově dostupný a zároveň, aby byl co nejméně náročný na spotřebu vody a celkovou pravidelnou údržbu. Nakonec se nám to podařilo.

Kam se zelené stěny nejvíc hodí?

Krásně se vyjímají v každém interiéru. Designéři je rádi využívají jako originální prvek v restauracích, hotelích, moderních prosklených kancelářských budovách, ale stejně tak se hodí i do bytu. Jejich výhodou je realizace na míru, můžou být impozantní, velkoformátové o rozměru několika metrů čtverečních, nebo mohou mít velikost obrazu, který se vejde třeba i do garsonky.

Zelené vertikální zahrady zastanou funkci obrazu. Zdroj foto: Archiv společnosti Němec s.r.o.

Co je nezbytné k tomu, aby bylo možné vaši kaskádovou zahradu realizovat?

Na místě realizace musíte mít přívod vody, elektřiny a dostatek světla, protože rostliny potřebují světlo až deset hodin denně. Pokud máte automatické svícení a závlahu, nároky na údržbu jsou nízké. Také potřebujete v sobě mít i trochu lásky k rostlinám, protože přece jen jsou živé a alespoň trochu pravidelné péče z vaší strany budou potřebovat.

Jaké rostliny používáte?

Využíváme zhruba dvě desítky druhů rostlin, které máme dlouhodobě odzkoušené. Různorodé odstíny, tvary i velikost listů nám umožňují sestavovat barevné obrazce podle vlastní fantazie. Samozřejmě s rostlinami lze donekonečna experimentovat a do kompozice využívat i další druhy zelených i kvetoucích exemplářů. Pro vaši představu, na metr čtvereční zelené plochy připadá přibližně třicet až třicet pět jednotlivých rostlin.

Zelené stěny interiér nebývale oživí. Zdroj foto: Archiv společnosti Němec s.r.o.

Vertikální zahrady jsou brány jako nízkoúdržbové, ale co byste doporučil těm, kdo z časových či jiných důvodů nejsou schopni poskytnout rostlinám ani minimální péči?

Pro ně máme v nabídce ještě jednu alternativu vertikální zahrady, která je skutečně naprosto bezúdržbová. Umíme dělat stěny nebo obrazy z mechů a lišejníků. Používáme k tomu stabilizované neboli mumifikované mechy, což znamená, že původně živé mechy procházejí speciální úpravou, kdy jsou napuštěny směsí konzervantů, barviv a minerálů. Jedná se o zdravotně nezávadnou směs, žádný jedovatý chemický koktejl. Díky tomuto procesu si mechy zachovají přirozenou strukturu i svěží barvu.  

Není mechový obraz ve srovnání s objektem ze živých květin poněkud fádní?

Kdepak, mechy jsou velmi rozmanité. Existuje mnoho druhů – lesní mech s krásnými dlouhými vlákny, jasně zelený sobí mech s měkkou strukturou, můžete si vybrat španělský mech, který roste v podobě vírů špagetového tvaru či královský mech, jehož svěží zelenými vlny doplňují hnědé chomáčky. Kombinací různých druhů lze vytvořit nenapodobitelné originály. Výhodou je nesmírná variabilita co do velikosti, tvaru a také vzhledu rámu. Například můžete mít mechový obraz v rámu z minimalistické stěrky Betonepox®, která v kombinaci s mechem vytváří působivý kontrast a nechá vyniknout zelené kráse obrazu.

V každém interiéru se práší. Co s mechovým obrazem, když se na něm časem usadí vrstvička nečistot?

Zde bych doporučil použití stlačeného vzduchu a prach z obrazu vyfoukal. Další variantou je použití vysavače se štětinkovou hubicí nastaveného na nejmenší výkon. Díky výše zmíněné speciální úpravě nehrozí, že by se mechy a lišejníky poškodily. Pokud si dáte pozor na vysokou vlhkost a přímé sluneční světlo, garantujeme, že tenhle designový doplněk vydrží minimálně pět let, ale při šetrném zacházení není důvod, aby vás netěšil mnohem déle. Ať už se rozhodnete pro vertikální zahradu nebo mechový obraz, věřím, že pro vás budou zdrojem radosti na mnoho let.

Zelení můžete vyšperkovat i fasádu domu. Zdroj foto: Archiv společnosti Němec s.r.o.

Fotogalerie:

 

Více informací najdete ZDE

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login