Zahrada

Zamiokulkas ocení i méně zkušení: Nenáročná pokojovka, která skvěle zútulní domov

Od   | 

Hledáte nenáročnou pokojovou rostlinu, která vám bude doma dělat radost? Pak vyzkoušejte zamiokulkas. Má africký původ, patří mezi aróniovité rostliny a v posledních letech je v domácnostech stále více a více populární. Díky své nenáročnosti a vzhledu oživí nejen domov, ale i kanceláře, haly nebo obchodní centra. Tato sukulentní rostlina má krátký oddenek z něhož rostou silné, lesklé listy.

Jak o zamiokulkas pečovat?

Pro pěstování si vystačíte s klasickým zahradnickým substrátem a líbí se mu ideálně v polostínu či stínu. Přímý sluneční svit by mohlo spálit listy, nebo by mohly začít světlat. Zejména v zimních měsících je potřeba se vyvarovat průvanu, který rostlině příliš nesvědčí, protože nesnese chlad. V místnosti je tak potřeba udržovat teplotu nad 18 – 19 stupňů Celsia. 

Zamiokulkas ocení střídmou zálivku, kterou provádíme až když je horní vrstva půdy suchá. V přírodě rostlina funguje tak, že vodu střádá do svých listů, kterou během sucha zužitkovává. Rostlině přemokření uškodí, začnou jí uhnívat kořeny. Poznáte ho podle žloutnutí listů – tehdy zálivku razantně omezte. Zamiokulkas snese méně zálivky i v zimě a naopak v létě ho můžeme občas i rosit. V létě taktéž můžeme rostlinu i přihnojit. Jasným signálem, že se rostlině příliš nedaří zjistí podle toho, že shodí listy. 

Během léta lze listy i rosit. Zdroj: Canstockphoto

Přesazování

Zamiokulkas přesazujeme vždy pouze na jaře. Pokud pěstujete mladé rostliny, ocení přesazování ideálně každý rok. Při přesazení si vespodu květináče či jiné nádoby vytvořte drenážní vrstvu. K ruce si také vezměte větší květináč, než byl ten dosavadní.

Přesazování si naplánujte na jaro. Zdroj: Canstockphoto

Jak na množení?

Zamiokulkas lze množit buď výsevem semínek, které trvá opravdu dlouho, snadnější je dělení či řízkování. Při přesazování jednoduše odřízněte jednotlivé lístky a zasaďte je do substrátu, pokud možno z rašeliny a písku. Aby lístky lépe zakořenily, potřebují vyšší vlhkost. 

Vyšší vlhkostí docílíte k rychlejšímu zakořenění.
Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Abeceda zahrady, Pokojové rostliny, Vše pokojových rostlinách

 

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login