Koupelny

Vytvořte si dokonalou koupelnu ve venkovském stylu: Stačí pár nápadů a (staro)nový vzhled je na světě

Od   | 

V posledních letech je velkým hitem takzvaná venkovská koupelna. Dosáhnout moderního venkovského stylu s nadčasovou tradiční výzdobou není tak složité. Přesvědčte se sami.

Romantický nádech dodají venkovské koupelně ozdobné zlaté prvky na vaně a retro baterie. Obklady a dlažba s postaršeným vzhledem posunou koupelnu o století zpět, zdroj Rako

V každé místnosti, tedy i v koupelně, byste měli vždy začít tím, co vám může poskytnout. Ve starých domech a bytech to může být ukrytá dřevěná či cihlová konstrukce ze sedmnáctého nebo osmnáctého století. Odhalte část zpět, abyste odhalili některé vnitřní detaily. Stačí jen příčný nosník, dřevěný rám nebo vysoké skleněné okno. Rustikální regenerované dřevo, přírodní kámen, vintage vzory a trochu patiny. Ty nejkrásnější koupelny nabízí mnohem víc než jen prostory pro každodenní hygienu. Jsou krásné a příjemné určené pro potěšení ducha i těla. Ale nikdy ne na úkor její opravdové funkce.

Volně stojící vana

Volně stojící vana je skutečně pozoruhodným ústředním bodem venkovského stylu, který vznikl zhruba před 200 lety v Holandsku. Tam se inspirovali čínskými legendami a vany ve svých vzorech obsahovaly dračí motivy a stály na dračích nožičkách. Pokud máte dostatek prostoru, je vana v prostoru vynikajícím exponátem. Do prostoru vnese skutečně pocit naprostého luxusu.

Nemáte žádný prostor pro volně stojící vanu? Nevadí. Chcete-li dát své koupelně přirozený venkovský nádech, nechte ji obložit dřevem.

Do venkovské koupelny patří volně stojící vana na nožičkách. Zdroj: Pexels

Zkombinujte vhodně umyvadlo a toaletu

Vylaďte svou toaletu a umyvadlo do jednoho tradičního stylu, který dodá vaší venkovské koupelně nádech viktoriánské doby. Nezapomínejte ani na odpady a odpadní trubky. Skvěle vypadají například ve zlaté barvě. Pořiďte také tradiční kohoutky, ať už se jedná o stojanové, které doprovází klasickou volně stojící vanu nebo o nástěnné baterie ke klasickému umyvadlu. Vybrat si můžete z celé řady barevných palet, které doplní váš vlastní styl a vkus. Perfektní retro vzhled dodá bronzová povrchová úprava a kartáčované zlato. Ty bez námahy doladí celkový vzhled koupelny.

Nástěnná toaleta se čistí mnohem snadněji než stojanová konstrukce.

Umyvadlo může mít tvar lavóru. Zdroj: Axor

Přírodní barevné odstíny nábytku

Pro skutečně autentickou atmosféru potřebujete neutrální barevné tóny, jako je světlý a zlatý dub, starožitná bílá nebo světle šedá. Nepotřebujete ani nový nábytek. Stačí přidat dřevěné záchodové sedátko, koupit zrcadlo s dřevěným rámem. S minimálním úsilím dosáhnete kýženého efektu.

Každý majitel venkovské koupelny musí do tohoto prostoru přidat co nejvíce přírodních materiálů, hlavně dřevo. To dodává texturu a pomáhá dále vylepšovat rustikální atmosféru. Bát se nemusíte ani dřevěných podlah. Je jasné, že masivní nebude úplně vhodná, protože časem může vyblednout a nabobtnat. Existují ovšem alternativy v podobě exotických dřev (teak, bambus). Dřevěné úložné koše a skříňky ještě více doplní příjemnou atmosféru.

Využijte přírodní materiály a rozmanité textury k vytvoření venkovské koupelny, která bude krásně ladit s rustikálním dekorem a dobovým vzhledem.

Do venkovské koupelny se nemusíme bát použít barvy. Zdroj: Kozák Bath and Interiors

Moderní prvky vynechte

Moderní prvky do starého stylu koupelny příliš nepatří. Samozřejmě se nemusíte vzdávat různých vymožeností, protože dnes jsou už různě kolekce v tzv. retro nebo venkovském stylu. Skutečná venkovská koupelna nemá sprchový kout, protože základem je vždy vana. Dále by neměla chybět zrcadla s dřevěným rámem, dřevěné police a koupelnový dřevěný nábytek stojící na zemi.

Doplňky a různorodé maličkosti

Nejrůznější drobnosti dělají každý domov domovem a nesmí chybět ani ve vaší koupelně. Myslete i na háčky na šaty, držáky toaletních papírů, sušák na ručníky, košíčky na kosmetiku a nejrůznější koupelnové doplňky. S pomocí ručníků, županů a koupelnových rohožek můžete koupelně dodat směs barev, aniž byste je nemohli kdykoliv změnit. V takovém případě se nebojte zlatých, citronových nebo máslových odstínů, které báječně ladí s karamelově hnědými a čokoládovými tóny. Pokud některou z barev vyzkoušíte a zamilujete si je, nebojte se použít je i na stěny jako trvalejší efekt.

Venkovskou atmosféru vnesete do koupelny i trámy. Zdroj: Kaldewei

Fotogalerie

Římské rolety a plisé jsou v kurzu. Jak je vybrat?


You must be logged in to post a comment Login