Zahrada

Vřesy a vřesovce nesmí na podzim v zahradě chybět: Jak je od sebe rozpoznat a jakou vyžadují péči?

Od   | 

Vřesy a vřesovce značí příchod podzimu a svými květy nám dokážou zpříjemnit pošmourné podzimní a zimní počasí. Jak ale tyto dvě rostliny od sebe rozeznat a čím se liší? Hlavní rozdíl je v květu a také v době kvetení. Vřesy kvetou od konce léta do zimy, kdežto vřesovce začínají kvést zkraje podzimu a jejich květ vydrží až do jara. 

Vřesy nádherně zpestří pochmurný podzim. Zdroj: Pixabay

Jak snadno rozeznat vřes od vřesovce

Vřesy patří mezi malé, ale stálezelené keříky, jejichž výška nepřekračuje více než 20 – 40 centimetrů. Poznáme je podle toho, že kvetou od léta do podzimu a jejich květy mohou být růžové, fialové nebo bílé. Typické jsou také pro své jehlicovité listy, které mají délku cca 1 – 3 milimetrů a kterých je vždy pět. Vřesovec je vřesu velmi podobný, ale jeho barevné květy jsou sytější, výraznější a četnější. Stejně jako vřes, ani vřesovec nenarůstá do větší výšky než 40 centimetrů. Kvete od podzimu až do jara růžovými, fialovými, bílými, žlutými i zelenými květy a na rozdíl od vřesu má čtyři okvětní listy. 

Vřes od vřesovce rozeznáte mimo jiné i podle doby kvetení. Zdroj: Pixabay

Výběr stanoviště

Velkou výhodou vřesů a vřesovců je, že mají stejné nároky na pěstování. Pro správný růst a bohaté kvetení jim postačí dostatečně kyselá půda, která by měla být dobře propustná. Rozhodnete-li se pěstovat vřesy, přidejte jim rašelinu, písek nebo jíl. Naopak vřesovce si postačí s klasickou zahradní zeminou s trochou rašeliny. Pro tyto rostliny je ideální slunné stanoviště, ale dařit se jim bude i v polostínu. Dostatek slunce zajišťuje syté barvy květů. Pokud si musíte vybrat, zda do polostínu umístíte vřes, nebo vřesovec, pak rozhodně vyberte vřes.

 

Kam pro dlažbu na zahradu?

 

Výhodou vřesů a vřesovců je, že je možné je pěstovat také v běžných truhlících na terasách či balkonech. V tomto případě do truhlíků přidejte drenážní vrstvu, která zabraňuje hromadění vody. Truhlíky s vřesy nebo vřesovci můžete také kombinovat s jinými květinami a rostlinami. Vhodné jsou nejrůznější zakrslé jehličnany, trvalky vhodné do mrazu, nebo různé druhy okrasných trav.

 

Variabilní a pohodlná pohovka vhodná i do malého bytu

 

Péče o vřesy a vřesovce

Samotná péče o tyto rostliny již není náročná. Zálivku ocení přibližně jednou týdně v závislosti na počasí. Jakmile začnou teploty klesat, nebo se objeví déšť, zálivku razantně omezte. Přemokření nesnáší a zároveň se zvyšuje riziko napadnutí plísní. Do zálivky je možné čas od času přidat i vhodné hnojivo pro tento druh rostlin. Je ale potřeba vědět, že vřesy a vřesovce nesnášejí moc dobře přesazování. Ideálně je nejprve zasaďte a nechte zakořenit, a to alespoň tři roky a až poté je přesazujte. Na zimu je obsypejte mulčem v podobě drcené kůry a jakmile přijdou mrazy, ochraňte je chvojím. Řez vřesů a vřesovců provádíme na jaře, díky němu budou rostliny lépe a hojněji růst.

Zálivku přizpůsobte počasí. Rostliny nesnášejí přemokření. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj: Naše zahrada, Gardeo, Podzim v zahradě

 

Nejkrásnější jídelní stoly z Decolandu

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login