Inspirace

Na Vánoce by v žádné domácnosti nemělo chybět magické jmelí: Symbolizuje štěstí a do domu vnáší zdraví

Od   | 

Jmelí patří mezi hlavní symbol Vánoc, který v období svátků nesmí chybět v žádném domově. Do rodiny přináší štěstí, ale i plodnost. Navíc má léčivé účinky. Nezapomeňte si ho doma pověsit a třeba z něj vyrobit zajímavou dekoraci. 

Jmelí je kouzelné a navíc má léčivé schopnosti. Zdroj: Pixabay

Jmelí si dnes automaticky domů umísťujeme zejména kvůli lásce, štěstí a ochraně. Dostupné a nejběžnější je přírodní zelené jmelí s bílými bobulky, nicméně se dá zakoupit i nastříkané stříbrnou, nebo zlatou barvou. 

 

Bohatou inspiraci na adventní svícny najdete ZDE

 

Tradice

U nás jmelí již během adventu zavěšujeme mezi dveře, nebo přímo nad jídelní stůl. Podle pověr se díky jmelí v domě udrží štěstí, láska a navíc členy rodiny ochrání od nemocí a neštěstí. Je však důležité vědět, že je nutné, aby vám jmelí někdo daroval. Štěstí totiž nebude fungovat, pokud si jmelí zakoupíte sami. Další tradice slibuje, že pokud během Vánoc dostane žena od muže polibek přímo pod zavěšeným jmelím, bude mít štěstí v lásce a ženě půjde snáze otěhotnět. Tato tradice vznikla na základě bílých lepivých kuliček, které mají tendenci k sobě spojit lásku dvou lidí. Po Vánocích jmelí doma ponechte minimálně do nového roku, abyste si štěstí nevyhnali. Někteří pro jistotu jmelí ponechávají doma po celý rok, kdy ho o Vánocích vymění opět za nové, darované.

Zelené jmelí –  představuje štěstí, plodnost
Suché jmelí – symbolizuje blížící se neštěstí
Zlaté jmelí – přirovnává se k bohatství

Kde se vzalo?

Paradoxně jmelí patří mezi poloparazitický keř, který najdeme na větvích v korunách stromů. Tam totiž bere vodu a potřebné vitamíny. Zbytek živin si jmelí dokáže vyrobit samo. Díky své dlouhověkosti dovede na stromě vydržet až do skonání stromu, což inspirovalo předky a jmelí spojovali s magickými schopnostmi.

Jmelí najdeme v podobě koulí na korunách stromů. Zdroj: Pixabay

Do vázy a na sváteční stůl

Ze jmelí lze vytvořit příjemná a originální vánoční dekorace. Stačí si větvičky nastříhat a umístit do vázičky, nebo nádobky s vodou. Pokud chcete, aby jmelí zůstalo déle zelené a svěží, je ideální k rostlince přidat i výživu, kterou přidáváte ke klasický řezaným květinám do vody. Jmelí ve váze dotvoří vánoční atmosféru nejen během svátků, ale i při samotné štědrovečerní tabuli. Na stůl však volte přírodní zelené jmelí. 

Nádobu omotejte třeba vánoční struhou. Zdroj: Canstockphoto

Věnec ze jmelí

Pěkně a neotřele bude působit také vyrobený věnec ze jmelí. Stačí si vzít k ruce pěnový korpus ve tvaru kruhu a v libovolné velikosti, silný drátek a nastříhané krátké větvičky i s bobulkami. Pěnový korpus postupně zaplňujte větvičkami a připevňujte pomocí silnějšího drátku. Variantou je i tavná pistole, kdy větvičky na korpus přímo lepíme. Věnec lze ponechat pouze jednoduše se jmelím, nebo doplnit ladící stuhou, vánočními ozdobami, nebo jinými zimními prvky. Hotové dílo umístěte na jídelní stůl, nebo zavěstě na vchodové dveře. 

Ze jmelí můžeme vytvořit i vánoční věnec. Zdroj: Canstockphoto

 

Fotogalerie:

 

Hledáte netradiční svítidla?

 

 


You must be logged in to post a comment Login