Inspirace

Ústřední barva letošního roku: Mátově šedá posílí mysl a skvěle se kombinuje s ostatními

Od   | 

Mátově zelená barva měla mystické místo v mnoha civilizacích už v dávné historii. Dokonce i dnes ji mnoho lidí vítá jako symbol pohostinnosti. V interiéru umí vytvořit uklidňující atmosféru a je vhodným pozadím k dalším barvám, kterým dovolí vyniknout. Letos je navíc ústřední barvou roku.

Mátově zelená barva dovoluje vyniknout ostatním barvám. Zdroj: Pinterest

Odstíny mátové se výborně hodí na místa, kde se chcete uvolnit, dobít baterky a odpočívat. Určitě s ní nešlápnete vedle v koupelně nebo v ložnici. Jestli chcete trošku elegantnější odstíny, můžete smíchat jemný odstín mátové a bílé, jemně šedé nebo šeříkové.

Vhodná je do interiérů situovaných na jih. Zdroj: Pinterest

Barevné palety mátově šedé

Mátově šedá se stala základem k vytvoření dalších čtyř barevných palet. Ty se dají využít různě, vystihují touhu pečovat, hrát si, tvořit. Určitě mezi nimi najdete tu, která nejvíce definuje váš styl.

1. Odstíny navozující pohodu

 Jemné pastelové tóny, světlé dřevo, semiš, samet, stříbro, zlato, měď a přírodniny. Tato paleta v sobě kombinuje barvy svěžího rána na jaře, pocit tepla a trochu vzácnosti.

2. Stimulace smyslů

Zářivé a jasné barvy, geometrické tvary, výrazná textura nebo recyklovaný plast v kombinaci s kovem. Takové kombinace vás doslova pohltí. Potěšte své smysly veselými odstíny, vytvořte energizující prostor podporující představivost a chuť si hrát. Jemné a syté barvy spolu s geometrickými tvary stimulují smysly a působí svěže a moderně.

Zkombinujte i stínítka světel. Zdroj: Pinterest

3. Zklidnění a relaxace

Minimalistické odstíny, jednoduché a čisté tóny. Tato paleta přináší do domova pocit každodenního klidu a pohody, který v dnešní tobě často postrádáme. Barvy evokují pohled na horizont během svítání v jasném chladném dni. Čisté linie jsou doplněné o přírodní dřevo, kožešiny, plátno nebo leštěný beton.

4. Individualita a tvořivost

Mnozí z nás ztrácí přirozenou schopnost tvořit krásné věci. Přitom právě náš domov může být místem, kde se dá zapojit fantazie ve velkém. Tato paleta nabízí luxusní odstíny poskytující prostor pro vyjádření svých vlastních příběhů. Je inspirovaná teplými podzimními dny. Užijte si intenzivní tóny a materiály jako je dřevo, kůže a keramika.

Interiéru dodá tajemný opar. Zdroj: Pinterest

Oživí každý kout

Každý kout a prostor může být s mátově šedou oživen. Koupelnu a ložnici jsme již zmiňovali. Do obývacího pokoje se ale také hodí. Jen musí být opatrní a nepřehnat to. Měla by být použita jen někde. Nejlepší je jedna stěna v tomto odstínu. Pak krásně vynikne a oživí interiér. Mátově šedá uklidňuje a je v našich domovech velmi oblíbená. Hodí se do pokojů situovaných na jih. Posiluje pocit pohody. Přijmete ji i do svého interiéru?

Obrazy s černým rámem dají barvě vyniknout. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Jak vybrat vhodnou barvu pro váš domov a jak správně vymalovat?


You must be logged in to post a comment Login