Koupelny

Ušetřete místo spojením vany a sprchového koutu. Jak na to?

Od   | 

Milujete relax ve vaně nebo osvěžující sprchu? Koupelna je často nejmenší místností v interiéru, takže ne vždy je možné mít současně vanu a oddělený sprchový kout. Naštěstí existuje spousta chytrých řešení a nápadů, které vám umožní stylově řešení.

I ve volně stojící vaně se můžete pohodlně vysprchovat a nestříkat vodu všude kolem. Zdroj: Semerene

Udělejte z vany středobod koupelny

Vlastnit vanu neznamená, že se musíte omezit jen na klasické provedení. Pokud toužíte po volně stojící vaně, nebojte se jí. Může tvořit ústřední bod vaší koupelny a není problém začlenit i sprchu. Existuje dost stylových sprchových tyčí v tradičním stylu, které lze chytře zavěsit kolem vany a dát na ně závěsy. Dopřejete si soukromí a zároveň při sprchování nebude nikde stříkat voda. Pro skvělý výsledek je důležité pečlivé plánování. Existuje poměrně široká škála sprchových systémů nad vanu, což znamená, že můžete dosáhnout luxusního pocitu v koupelně, což je žádoucí i pro domácí pohodu.

 

Kam pro sprchový kout?

 

Zaveďte horní sprchovou hlavici

Flexibilita je skvělá věc. Proto doporučujeme pořídit do koupelny nejen ruční sprchu, ale také horní sprchovou hlavici. To usnadňuje přepnutí z „prostoru pro děti“ do zóny pro dospělé, kteří si občas rádi postojí jen tak pod padající vodou a relaxují. Pevná horní sprcha vytváří pocit pohodlí a nádech luxusu.

Horní hlavice umožňuje udělat ze sprchy luxusní zážitek. Dvířka do vany zase poslouží méně pohyblivým lidem. Zdroj: Duravit

Skladujte potřeby ke koupání stylově

Jeden ze způsobů, jak dodat vaně luxus ve stylu lázní, je obklad z texturovaných kamenných dlaždic, ideálně ze štípané břidlice nebo křemenného kamene. Uspořádaného a elegantního vzhledu docílíte také správným uspořádáním prostředků na mytí. Tento typ povrchu si zaslouží víc než drátěný koš přilepený ke stěně přísavkami. Povzneste se o úroveň výš s římskou pro vystavení šamponu a sprchového gelu. Je to snazší, než to zní. Koupelny mají často falešnou sloupkovou stěnu, kam se ukrývá instalace. Tento výklenek nabízí ideální prostor pro rozestavění všeho, co musíte nezbytně v koupelně mít.

Sprchové potřeby můžete efektivně skladovat, třeba na poličce, která zároveň funguje pro masírování zad a šíje. Zdroj: Hansgrohe

Pořiďte vanu ve tvaru P

Mezi současnými trendy se objevila moderní varianta vany, konkrétně do tvaru písmene P. Ta umožňuje velkorysejší prostor pro sprchování, když se právě nechcete koupat, aniž by příliš zasahovala do dostupné podlahové plochy. Je to vynikající řešení tam, kde není možné mít samostatný sprchový kout a pro rodiny s malými dětmi. Některé vany mají zástěny nebo se dají dodatečně dodělat. Vytváří těsnění proti úniku vody, která tak není nastříkaná všude po podlaze.

Do menších prostor dobře zapadne asymetrická vana. Zdroj: Ravak

Zkuste posuvnou lištu

Výška sprchové hlavice je nesmírně důležitá, ať už budete stát ve vaně nebo ve sprchové vaničce. Je to zvlášť důležité v případě, kdy se jedná o sprchu, kterou používá celá rodina. Než tedy vyberete sprchu a její provedení, zvažte, jak a kdo bude prostor využíván. Majitelé domácích mazlíčků mohou preferovat ruční sprchu, kterou můžou upravit podle potřeby. Pro malé děti je ideální nastavitelná sprchová tyč, po které lze posunovat hlavici nahoru a dolu dle individuální výšky. 

Posouvání sprchové hlavice podle potřeby je důležité hlavně pro rodiny s dětmi. Zdroj: Ravak

Digitální ovládání je vrcholem luxusu

Díky digitálnímu ovládání nebo termostatické baterii můžete nastavit teplotu vody tak, aby byla ideální. Takové řešení se hodí hlavně ve chvíli, kdy sprchujete děti. Nehrozí riziko opaření. U některých modelů je také časovač a hodiny, které vás upozorní, že už je čas skončit se sprchou. Ušetříte spoustu vody a energie. Aktuálně jsou doporučené čtyři minuty, abyste snížili účty za vodu a za energie na ohřev.

Termostatická baterie umožňuje nastavit teplotu vody. Zdroj: Kludi

Míchejte styly dlaždic

Nemůžete se rozhodnout pro jeden styl dlaždic? Žádný problém. Smíchejte jich několik a získáte velmi efektivní řešení. Drobné mozaiky na celé jedné stěně dodají místnosti kouzlo a vzniká zajímavý ústřední bod. Když toto řešení propojíte s velkoplošnými hladkými a matnými dlaždicemi, získáte dokonalou rovnováhu ideální hlavně do malých prostor. K tomu pořiďte čirou skleněnou zástěnu a jednoduché leštěné chromové kování.

Nebojte se kombinovat různé styly dohromady. Zdroj: Pexels

Je sprcha nad vanou dobrý nápad?

Ano. Zejména v malých koupelnách, kde není možné mít oddělenou vanu a sprchu, protože jde o flexibilní řešení šetřící místo. Samozřejmě jen v případě, kdy se rádi koupete i sprchujete. Pokud nikterak netoužíte po koupeli, klidně si pořiďte do koupelny pouze sprchový kout a naopak, když je u vás sprcha jen výjimečná záležitost, vystačíte si s klasickou ruční sprchou u běžné baterie.

 

Do sprchového koutu jedině termostatickou baterii

 

 


You must be logged in to post a comment Login