Rady a tipy

Úřady kontrolovaly zneužívání sociálních dávek: Do hledáčku úředníků se dostal i příspěvek na bydlení

Od   | 

Česká republika má mechanismus, jak pomoci lidem, kteří se dostanou do tíživé životní situace. Mezi žadateli o pomoc se však vyskytuje čím dál více podvodníků. Stát se na ně proto zaměřil a odhaluje, kdo zneužívá sociálních dávek,  a to včetně příspěvků na bydlení.

Zneužívání sociálních dávek může mít fatální důsledky. Neoprávněné vyplacení už 5 000 Kč bude ohlášeno úřadem práce na policii. Zdroj: Pixabay

Dostat se do nepříznivé životní situace může kdokoliv. Proto stát nabízí takovým lidem podporu v podobě nejrůznějších dávek a příspěvků. Zatímco někteří lidé tuto pomoc skutečně potřebují, jiní se naučili ji zneužívat. Na to ale pozor! V loňském roce se úřady pustily do prověřování jednotlivých žadatelů a odhalily i celou řadu podvodníků.

Kontrola téměř 120 tisíc žádostí

Pandemie covidu-19 omezila lidský kontakt na minimum. Z toho důvodu se ztížilo i prověřování žádostí o dávky v hmotné nouzi. V roce 2022 se však stát rozhodl všechny žadatele zpětně prověřit. Kontroly domácností odhalily, že mnoho žadatelů získalo dávky hmotné nouze neoprávněně.

Prověřeno bylo celkem 120 tisíc žádostí. Více než tisíc jich bylo vyhodnoceno jako podvodných. V některých případech byly zamítnuty žádosti v úplném začátku. Ve více než 900 případech však bylo zastaveno již probíhající vyplácení a bylo zažádáno o vrácení peněz. Stát tak na podvodných žádostech získal zpět téměř 30 milionu korun.

Vyplácení dávek hmotné nouze není automatické. Je třeba doložit všechny podklady a s úřady spolupracovat. Zdroj: Canstockphoto

Jak probíhá kontrola žadatelů o dávky v hmotné nouzi

Pomoc v hmotné nouzi je určena osobám s nedostatečnými příjmy. Patří zde:

  • příspěvek na živobytí
  • doplatek na bydlení
  • mimořádná okamžitá pomoc

Úředníci mají mnoho způsobů, jak se ujistit, že jste vhodnými žadateli o pomoc. Vaši žádost prověří spolu s potřebnými dokumenty a ověří si kde žijete a v jakých podmínkách. Kontroluje se také počet osob obývajících danou domácnost a je třeba spolupracovat a doložit všechny potřebné podklady.

Podvádět se nevyplácí

Schválení pomoci v hmotné nouzi však není konec. Úřady si mohou vše prověřit zpětně a rozporovat její opodstatnění. Nejčastěji se tak děje na základě chybějících podkladů nebo udání. K tomu, abyste se dostali do policejního šetření pak stačí od státu podvodně získat 5000 Kč na dávkách hmotné nouze. Ihned poté můžete dostat podmíněný nebo nepodmíněný trest a bude vám uložena povinnost peníze vrátit.

Úřady mohou odhalit neoprávněné vyplácení dávek i zpětně. Zdroj: Pixabay

Schválili vám příspěvek? Nárok na něj mohou kontrolovat i zpětně

U každé žádosti se pečlivě kontroluje její oprávněnost a pravost jednotlivých dokumentů. Pamatujte však, že kontrola se netýká pouze pomoci v hmotné nouzi, ale také státní sociální podpory. Odhaleny byly totiž také podvody při žádosti o příspěvek na bydlení. V jednom případě daná osoba doložila všechny potřebné dokumenty a podpisy, nicméně zpětně bylo dokázáno, že potvrzení plateb byla falešná. Této osobě byla uložena podmínka a povinnost vrátit všechny podvodně získané peníze.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí


You must be logged in to post a comment Login