Rady a tipy

Umíte správně třídit odpad? Tady jsou nejčastější chyby při recyklaci

Od   | 

Konzumní způsob života je velmi pohodlný, nicméně s sebou přináší celou řadu problémů. Jedním z nich je nadměrná produkce odpadu. Určitým řešením je v tomto ohledu recyklace. Jak v ní ale nedělat chyby?

Průměrný občan ČR vyprodukuje ročně 3 500 kg odpadu. Velká část jde přitom dále recyklovat. Zdroj: Unsplash

Že PET lahve patří do plastů a noviny zase do papírů ví asi každý. Stále ale existují obaly a věci, které třídíme špatně nebo ani netušíme, že už se dál třídit nedají. Proto se dnes na toto téma podíváme zblízka a uděláme z vás profíka.

Jak správně osvětlit předsíň?

Třídíme materiály a věci, které už dál třídit nejdou

Klasický problém představují věci z plastu nebo papíru, které se tváří, že jsou recyklovatelné a přitom tomu tak není. Patří mezi ně takové předměty a obaly, které jsou už samy produktem několikáté recyklace a ty, které jsou znečištěné. Netřídíme proto:

  • plata a krabičky od vajec
  • ruličky toaletního papíru
  • použité kapesníky
  • mastné papírové obaly (například o pizzy)
  • znečištěné plastové obaly (plastový obal od marinovaného masa apod.)

Ačkoliv je krabice na pizzu zhotovena z papíru, pro následnou recyklaci není vhodná. Je totiž znečištěna mastnotou. Zdroj: Pixabay

Nevymýváme obaly

Dalším častým problémem je, že ačkoliv víme, že kelímek od jogurtu patří do plastů, řádně ho na jeho další cestu nepřipravíme. Není nutné jej vymývat v myčce a poté důsledně vysušovat. Je ale důležité jej alespoň vytřít nebo vypláchnout.

Nerozlišujeme mezi obaly od nápojů a chemikálií

Není lahev jako lahev. Do kontejneru na plasty mohou putovat PET lahve od nápojů bez většího omezení, nicméně buďte opatrní s různými lahvemi a nádobami od chemikálií, žíravin nebo čističů. Ty odneste na sběrný dvůr nebo je vyhoďte do popelnice na nebezpečný odpad.

 

Nerozkládáme nebo nestlačujeme obaly

Často se stane, že ačkoliv má recyklace sloužit k ochraně přírody, odpad se povaluje kolem třídicích nádob a znečišťuje okolí. Příčinou je naše špatné hospodaření s prostorem. Pamatujte tedy, že krabice, lahve i obaly mají do nádob putovat stlačené.

Není plast jako plast

Do žlutého kontejneru můžete vyhazovat PET lahve, plastové obaly od potravin i termo krabice od jídla. Dokonce je určen i pro recyklaci polystyrenu! Co do něj ale nepatří jsou obaly a předměty z PVC. Pro ty je, stejně jako pro další stavební materiál, určen sběrný dvůr.

 

Jaké lampy do kuchyně spojené s obývákem?

 

Kam s nimi?

Nyní už víme, jakých se dopouštíme nejčastějších chyb. Horší jsou ale takové, o kterých nemáme ani tušení. Běžným problémem je, že určité věci považujeme mylně za tříditelné nebo je vhazujeme do špatných nádob. To teď ale můžete snadno změnit.

Zrcadlo

Zrcadlo nás mystifikuje svým vzhledem, a proto máme pocit, že by mělo putovat do nádoby na čiré sklo. Ale pozor! Stejně jako okenní tabule i zrcadlo patří do směsného odpadu.

Zrcadlo je opatřeno pokovovanou vrstvou. Proto patří do směsného odpadu. Zdroj: Pixabay

Účtenky

I když účtenky působí jako běžný papír, není to tak. Jsou tištěny na termo papír, který obsahuje nebezpečné látky, které znemožňují recyklaci. Proto je vždy hoďte do směsného odpadu.

CD a DVD disky

Tyto nosiče se třídit nedají. Proto je hoďte do popelnice. Pokud ale o jejich znovuvyužití stojíte, pak se můžete dát cestou upcyklace a dát jim zcela nový význam a úkol. CD může posloužit jako zahradní plašič, který ochrání vaši úrodu před nálety ptactva.

Keramika

Ačkoliv svými střepy porcelán a keramika dost často připomínají sklo, nemají s ním nic společného. Proto je zásadně vyhazujte do klasického kontejneru na běžný odpad.

Jednorázové kelímky na kávu a nápojové kartony

Dalším třídicím oříškem jsou též kelímky a nápojové kartony. Zatímco klasický plastový kelímek od piva putuje do nádoby na plasty, kelímek od kávy recyklace nečeká. Ačkoliv se totiž tváří jako papír, za jeho neprosakující vlastnosti může tenká vrstva plastu. Patří proto do koše. Pro nápojové kartony pak slouží oranžový kontejner. Pokud jej v okolí nemáte, můžete je dát do nádoby na papír (je-li to na ní uvedeno).

Papírové kelímky obsahují tenkou plastovou vrstvu. Proto je nevhazujte do nádob na papír. Zdroj: Unsplash

Řiďte se informacemi na obalu

Pokud si při třídění nejste jistí, nevěšte hlavu. Stačí jen vědět, kde informace hledat. A k tomu nemusíte chodit daleko. Na každém obalu totiž najdete informaci o jeho materiálu a případný symbol recyklace. Sledujte proto přesná označení na jednotlivých věcech a současně na nádobách na tříděný odpad, které vám s následným umístěním pomohou.

Lepší než recyklace je snížení produkce odpadu

Abyste přírodě ulevili, zkuste svou domácnost přetvořit v takovou, která je bezodpadová a bezobalová. Zbytek věcí třiďte důsledně a nebojte se chyb. Ty se mohou vloudit vždy. Pozorně proto čtěte značky na obalech a dejte si záležet na jejich vymytí. Usnadníte práci dalším lidem.

Zdroj: EKO-KOM, Ekolist

 

Jak obnovit okoukané polštářky, záclony a závěsy?

 

 


You must be logged in to post a comment Login