Zahrada

Jak udržet pokojové rostliny zalité během dovolené: Dopřejte jim maximální péči

Od   | 

Než se vydáte na dovolenou, musíte o mnoha věcech přemýšlet, včetně toho, kdo se bude starat o vaše rostliny, když budete pryč. Většina pokojových rostlin snese několikadenní dovolenou bez většího utrpení, ale nepřítomnost delší než týden vyžaduje určitá kreativní opatření, která zajistí vyžadovanou vlhkost půdy. Zde je několik jednoduchých tipů, jak udržet rostliny hydratované, zatímco si budete užívat slunce na dovolené.

Přesuňte rostliny mimo slunce a dopřejte jim hydrataci

Pokud rostliny ponecháte na slunném a teplém místě, budou ztrácet vodu rychleji, a to odpařováním a rychlejším spotřebováním zálivky. Přesuňte je dál od okna, aby stále dostávaly trochu rozptýleného světla, ale nebyly vystaveny přílišnému teplu. Nejdůležitější je dopřát rostlinám před odjezdem na dovolenou opravdu kvalitní zálivku. Stále platí pravidlo, že byste měli nechat přebytek vody plně odkapat. Nechcete je přeci nechat ve vodě, kdy hrozí hniloba kořenů. Avšak vydatná zálivka před odjezdem zajistí výdržnost rostlin až na týden.

Přímé sluneční světlo způsobí rychlejší vysychání půdy. Zdroj: Pexels

Umístěte je dohromady

Pokud rostliny seskupíte, vytvoří si vlastní malé mikroklima, které pomůže udržet vzduch kolem nich vlhký. Tento šikovný trik je ideální pro ty rostliny, které potřebují hodně vlhkosti. To by je mělo udržet hydratované až týden. Namočte ručníky nebo noviny do vody a vyložte je ve vaně či sprše, pak položte rostliny na mokré tkaniny a máte to. Vlhké rostliny připravené na váš odjezd! Pokud jedete pryč jen na prodloužený víkend nebo pár dní, ujistěte se, že všechny rostliny mají pod květináčem podmisky. Než odjedete, dopřejte všem rostlinám vydatnou zálivku a veškerá přebytečná voda se shromáždí v podmisce a znovu se postupně vstřebá do půdy.

Vzdušná vlhkost výrazně ovlivní odpařování zálivky. Zdroj: Pexels

Provázková metoda

Tato metoda zavlažování pomocí provázku je jednoduchá: k zalévání rostlin použijete měkkou provázkovou látku (stačí tkanička od bot), aby nevyschly, když nejste doma. V tomto systému pak látkový provázek absorbuje vodu a živiny z roztoku a dodává je rostlinám v květináčích. Použijte velkou nádobu jakožto zdroj vody a kus látky. Vložte jeden konec provázku do zásobníku s vodou a druhý konec zasuňte do rostliny. To umožní rostlině postupně čerpat vodu ze zásob v nádrži.

Zeptejte se přítele, který miluje rostliny

Často se můžete setkat s doporučením, abyste před plánovanou dovolenou požádali přítele, který bude zalévat vaše rostliny, ale není to vždy ten nejlepší nápad. Kamarád, který nezná požadavky jednotlivých rostlin, může přemokřením způsobit více škody než užitku, přestože bude jednat v dobré víře. Pokud máte místního přítele, který si rozumí s pokojovými rostlinami, zeptejte se ho a požádejte ho o pomoc. Než vyrazíte, ujistěte se, že jste mu podrobně řekli o vašich rostlinách, které potřebují zalévat – v jakém množství a intervalu. Avšak pokud se nechystáte odjet na více než dva týdny, neměli byste si dělat velké starosti a zvolte raději alternativní řešení dodávání zálivky do půdy.

Sukulenty nejsou náročné na zálivku. Pokud často cestujete, pořiďte si domů právě tyto rostliny. Zdroj: Pexels

Zvažte samozavlažovací květináče

Dodat rostlinám vodu, kterou potřebují, není vždy možné, zvláště když jste na dovolené delší časový horizont. Jedním z nejlepších řešení je pořídit si samozavlažovací květináč – chytré zařízení, které využívá nádrž a zavlažování, aby rostliny měly přístup k vodě u kořenů. Stojí za to vědět, že se nejlépe hodí pro rostliny, které potřebují vlhkost po celý rok a nevadí jim trvale vlhké podmínky. Pokud na to máte rozpočet, na trhu je mnoho různých typů zavlažovacích systémů. Ty umožní, aby se kontrolované množství vody dostalo k rostlinám v nastavenou dobu, když jste pryč. Jedná se o nákladnější metodu. Avšak může vám pomoci uklidnit se, pokud se obáváte, že vašim rostlinám dojde voda. Nebo pokud plánujete být pryč na delší dobu.

Samozavlažovací květináče ušetří mnoho času i po návratu z dovolené. Zdroj: Pexels

Zdroj info: Vše o pokojových rostlinách, Abeceda pokojových rostlin, Moje zahrada


You must be logged in to post a comment Login