Kuchyně

Toužíte po útulné kuchyni? Inspirujte se v Provence

Od   | 

Kuchyň je místo, kde by mělo být z celé domácnosti nejútulněji. Proto jsou vedle módních minimalisticky zařízených kuchyní stále populární i ty, které připomínají stará venkovská obydlí. Oblíbený je zejména styl, který se zrodil ve francouzské oblasti Provence.

Styl Provence můžete oživit  retro doplňkem. Třeba chladničkou značky Smeg

Styl Provence můžete oživit retro doplňkem. Třeba chladničkou značky Smeg

Na rozdíl od klasického rustikálního stylu je provensálský typ jednodušší, a i když také využívá větší množství dekorativních předmětů, není přezdobený. Vyznačuje se elegancí, šarmem a vkusem typickým pro celou Francii. Z kuchyně ve stylu Provence dýchá pohoda a radost ze života. Protože se obliba tohoto stylu rozšířila v poslední době i do měst, získává novou, současností ovlivněnou podobu.

Kuchyním ve stylu Provence sluší pastelové barvy

Kuchyním ve stylu Provence sluší pastelové barvy

Základem však zůstává jednoduše tvarovaný nábytek doplněný detaily, jako jsou například úchytky ve tvaru knoflíku nebo mušle. V tradiční podobě jde o nábytek z masivu opatřený lakem v pastelových barvách. V současnosti se však využívají i jiné materiály, které dokážou lakované dřevo dobře napodobit. Typickými barvami jsou smetanově bílá, odstín slonové kosti, světle nebo olivově zelená a modrá.

Provence, to jsou i silné kamenné zdi

Provence, to jsou i silné kamenné zdi

V novém městském pojetí se více uplatňuje také béžová a módní šedá. Do kuchyně v provensálském stylu se nehodí nerezové doplňky. Dobře do něj zapadne keramický dřez a smaltované, litinové nebo keramické varné nádobí. Důležitými doplňky jsou otevřené police, samostatné skříňky, slaměné ošatky, proutěné předměty, masivní porcelánové nádoby a vzorované textilie z přírodních materiálů. Kromě typické levandule se k dekoraci používají a květiny sušené byliny a květiny či zavěšené copy spletené cibule či česneku. Všechny zařizovací prvky jsou vybírány s ohledem na pohodlí a navození příjemné atmosféry.

1. Nástěnné hodiny Paris, průměr 23,5 cm, cena 685 Kč, Shabby shop

2. Ručně háčkovaná ošatka v tmavě šedém provedení, 100% bavlna, cena 710 Kč, Catness design

3. Závěsná lampa s patinou Canapé, cena 2 186 Kč, Industrial style

4. Forma na pečení toustového chleba červená Burgundy, keramika, Emile Henry, rozměr 24 x 15 x 12 cm, cena 1 990 Kč, Kulina

5. Umělá levandule v kovové konvi, rozměr 16 x 8 x 18 cm, cena 271 Kč, Útulný domov

6. Pečící forma na bábovku z posmaltované šedé litiny, průměr 270 mm, výška 105 mm, cena 2 290 Kč, Frančík

7. Keramická forma na biskupský chlebíček, kolekce Natural Chic, Emile HenryRozměr 32 x 15 x 9 cm, cena 715 Kč, H-Design

Fotogalerie:

Související články:

Co vydrží mramorová deska? Nešetřili jsme ji!

Malá kuchyně nemusí být nepohodlná, aneb do kuchyně vneste řád

Kuchyňský ostrůvek. Ano, nebo ne?

8 nápadů, jak ze staré kuchyně udělat moderní stylovku

Kuchyně s příchutí vintage


You must be logged in to post a comment Login