Rady a tipy

Stavíme dům: 5 rozhodnutí, kterých můžete později litovat

Od   | 

Dům může být radost, ale i velká starost. Obzvláště tehdy, když si vše řádně nenaplánujete do posledního detailu. Existuje totiž spousta rozhodnutí, kterých můžete později litovat. A co hůř, některé z těchto chyb se dají jen těžko později napravit. Abyste v ničem neudělali chybu, připravili jsme článek, který pomůže se případných problémů vyvarovat.

Stavba domu je obrovská investice, rozmyslete nejposlednější detail ještě před začátkem prací. Rozhodně se to vyplatí. Zdroj: Canstockphoto

Chyba č. 1: Nezjistíte si vše potřebné o pozemku

Našli jste krásný pozemek za naprosto bezkonkurenční cenu. Jeho okolí je hezké, prostředí vypadá velmi příjemně. Ale stačí to? I když se pozemek může na první pohled zdát jako skvělá příležitost pro koupi, opak může být dost často pravdou. Na začátku se vždy ujistěte, zda se skutečně jedná o stavební pozemek a je možné na něm realizovat výstavbu domu. Další věcí, na kterou je třeba se zaměřit, je, zda k pozemku vede příjezdová cesta. I když vás majitel bude ujišťovat, že sousedé vám dovolí využívat jejich cestu, v budoucnu může tato skutečnost představovat problém. Proto při koupi pozemku vždy trvejte na tom, aby měl vlastní přístup. Zaměřte se také na to, zda je pozemek zasíťován, zda je zde kanalizace, voda nebo plyn. Důležité je ověřit si i takové věci, jako jestli je pozemku mobilní signál nebo zda na pozemku není ochranné pásmo vysokého napětí, které by zamezilo budoucí výstavbě. Stejně tak se zajímejte o to, jestli je v okolí nějaký vodní tok. Zdánlivě ideální pozemek může být totiž situován v záplavové zóně.

Bíle dveře jsou trendy

 

Chyba č. 2: Rozvržení domu a pokojů bude nevyhovující

Na papíře vypadá dům dokonale. Rozmístění pokojů je ideální a podle jejich rozlohy se sem přece musí vejít vše. Zdání ale klame. Zatímco v nákresu vše vypadalo dostatečně velké, skutečnost může být jiná. Pokud máte možnost, zajistěte 3D vizualizaci a vše si řádně propočítejte. Až bude dům hotov, jen stěží dispozice změníte. Může se pak snadno stát, že se vedle postele nevejdou noční stolky, nebo vám umyvadlo na toaletě znemožní zcela otevřít dveře.

Zda jsou dispozice místností vyhovující, je třeba zjistit už před realizací samotné výstavby. Zdroj: Home Style

Chyba č. 3: Zjistíte, že vám chybí úložné prostory

Nejčastější problém, se kterým se mnoho domácností potýká, je nedostatek úložných prostor. Proto na ně myslete hned od začátku. Skvělým řešením je nábytek na míru, který umožní využít jakýkoliv prostor v jeho maximálním rozsahu. Ačkoliv může být investice do tohoto řešení vyšší, rozhodně nebudete litovat. Zařiďte si dostatek úložných prostor ve všech místnostech. Kromě toho nezapomeňte ani na zahradu. I zde je důležité myslet na místo, kam uschováte nářadí, gril, sezónní nábytek a další nezbytné věci.

Nejčastější problém mnoha domácností je nedostatek úložných prostor. Zdroj: Home Style

Chyba č. 4: Budete mít nedostatek elektrických zásuvek

Často se stává, že při všem plánování a projektování zapomenete na velmi důležitou věc, a tou je dostatek elektrických zásuvek. Nic pak nepokazí dojem z krásného interiéru víc než všudypřítomné prodlužovací kabely. Vyplatí se tedy rozmístit elektrické zásuvky do všech stran místností a počítat s tím, že to, co potřebujete dnes, nemusí stačit zítra. Navíc se může snadno stát, že se v určitém bodě rozhodnete dispozice pokoje změnit a nábytek zcela reorganizujete. Pak náhle zjistíte, že vedle nově umístěné sedací soupravy není dostatek zástrček na lampu, televizi a další nezbytné věci. Stejně tomu může být v případě kuchyně. Trh nabízí mnoho spotřebičů, které mohou usnadnit práci. Pokud je ale nemáte kam zapojit, velmi rychle se z nich stanou nevyužívané lapače prachu.

 

Chyba č. 5: Zvolíte krásné, ale nepraktické povrchy

Design je velmi důležitý. Neméně důležitá je také praktičnost. Pokud si úklid užíváte, pak se při výběru podlah a nábytku nemusíte moc omezovat. Nejste-li ale úklidoví fanatici, pak se mějte na pozoru. Na začátku si určitě promyslete, jaké zvolíte podlahy. I když se lesklý mramor může zdát jako velmi originální povrch, nezapomínejte, že jeho krása vynikne jen tehdy, když je precizně vyleštěn. Stejně důležitá je i barva podlah. Na tmavém povrchu je vždy více vidět prach nebo zvířecí chlupy. Zvolili jste podlahy snadné na údržbu? Pak si jednoduchý úklid nezkomplikujte nepraktickým nábytkem. Každý tmavý nebo lesklý povrch vyžaduje víc péče než světlý a matný. Proto při pořizování nábytku postupujte uváženě.

Každý tmavý nebo lesklý povrch vyžaduje více péče než světlý a matný. Zdroj: Trachea

Pořídit si vlastní dům je sen mnoha rodin. Tento sen se ale může snadno proměnit v noční můru. Aby tomu tak nebylo, je třeba myslet na všechny detaily. Pokud si nějakou věcí nebo rozhodnutím nejste jistí, pak se poraďte s odborníky. Ačkoliv to může znamenat i vyšší náklady na celou realizaci stavby, tato investice se vám v budoucnu vrátí v podobě krásného domova bez problémů a vad na kráse.

 

Jaká světla do garáže, chodby, dílny a prádelny?

 

 


You must be logged in to post a comment Login