Architektura a design

Správným osvětlením vytvořte ideální atmosféru. Zvolte dobře barvu i intenzitu světla.

Od   | 

Interiérové osvětlení ovlivňuje naše každodenní životy. V různých místnostech trávíme mnoho času, a to i po setmění. Měli bychom proto zvážit, jaké umělé světlo na nás necháme působit.

Variantu přímého osvětlení zná každý. Klasické stropní svítidlo uprostřed místnosti. To je zapotřebí pro základní osvětlení. Jak už sám název napovídá, jedná se o svítidla s přímým a viditelným zdrojem světla. Nicméně dostatek světla není žádoucí během celého dne, ale jsou situace, kdy chceme relaxovat u tlumenějšího zdroje světla.

Pokud nevyužijeme funkci stmívání stropních svítidel s přímým osvětlením, můžeme si příjemnou atmosféru vytvořit i nepřímým osvětlením. To je zajišťováno světelnými zdroji, které nejsou viditelné a rovnoměrně distribuují světlo třeba na stěny a strop, ty pak světlo příjemně odráží do místnosti. Nepřímé osvětlení lze snadno vytvořit pomocí LED pásků a profilů, které jsou schované v různých nikách či rozích.

Interiér osvětlen přímým osvětlením

Interiér osvětlen nepřímým osvětlením

Vliv na naše tělo má nejen množství světla, ale také jeho barva, podobně jako sluneční svit. Teplota barev poskytuje informace o tom, zda LED vydává teplé nebo spíše chladné světlo. Jednoduše řečeno, teplota světla určuje barvu světla – od teplé žluté po studenou modrou.

Při výběru svítidla byste proto měli vzít v potaz hodnotu Kelvin na obalu. Například teplejší barvy světla jsou mezi 2700 a 3300 Kelvinů. Neutrální bílé světlo má hodnoty mezi 3300 a cca 5300 Kelvinů. Jasné osvětlení pomocí bílého světla dosahuje hodnot nad 5300 Kelvinů. Teplota barev není teplota ve stupních Celsia. Protože čím je slunce teplejší, tím chladnější je teplota barvy. Teplota barvy znamená barvu světla a to má na naše vnímání velký vliv.

 

 

Denní bílé světlo má nejen pozitivní vliv na naši pohodu, ale také podporuje koncentraci. Proto je bílé světlo ideální pro osvětlení pracovišť (svítidla s více než 5300 K). Neutrální bílé světlo zajišťuje tzv. věcné osvětlení. Je tedy vhodné v kuchyni nebo koupelně (svítidla s 3300 až 5300 K). Teplé bílé světlo je podobné světlu při západu slunce. Čím červenější, tím je jeho účinek na nás uklidňující. Pro příjemné hodiny při relaxaci použijte svítidla s 2700 až 3000 K.

 

VÍCE SE DOZVÍTE ZDE

 


You must be logged in to post a comment Login