Ložnice

Správný výběr barvy do ložnice je důležitější, než si myslíte: Které odstíny zajistí pohodu nejen pro vydatný spánek?

Od   | 

Barvy zvolené v ložnici nejsou podstatné pouze z hlediska celkového vzhledu, ale důležité jsou i pro kvalitní spánek i pohodovou náladu. Jak na nás barvy působí a které tedy vybrat?

Volte zemité odstíny. Zdroj: Home Style

Zapomeňte na agresivní a syté barvy

Ložnice má navozovat pocit bezpečí, klidu a pohody. Zároveň je velmi důležitá pro kvalitní odpočinek. Zkazit bychom celý dojem mohli výraznými barvami, které se do ložnice většinou nehodí. Zejména sytě červená působí agresivním dojmem, který se na člověka může přenést. Také temné barvy nejsou do ložnice vhodné, a proto je vynechejte zvláště černá by mohla vytvořit až depresivní náladu. Na druhou stranu ani zářivě bílá barva není ideální a pokud zůstane na všech stěnách, může ložnice působit sterilním až nemocničním dojmem. 

Proč LED patří do ložnice

Ačkoliv je to překvapující, odborníci do ložnice nedoporučují fialovou barvu, a to ani ve světlém odstínu. Přestože se jedná o příjemnou a veselou barvu, na spánek nepůsobí moc dobře a říká se, že člověk v takové místnosti dokáže spát až o 2 hodiny déle, a přitom se ráno budí nevyspalý.

V ložnici raději zapomeňte na syté a agresivní barvy. Zdroj: Home Style

Vhodné barvy do ložnice

Přestože modrou barvu v ložnicích už moc nevídáme, stále ji odborníci doporučují, protože má blahodárný účinek na spánek a odpočinek. Pokud se pro ni rozhodnete, zvolte ji ve světlém, pastelovém odstínu, protože sytě modrá barva dokáže pocitově místnost ochladit klidně až o 7 stupňů. Podobně je to i u zelené barvy, která evokuje přírodu a dokáže po dlouhém dni uklidnit a navodit dobrou náladu. Stejně jako u modré barvy platí, že aplikovat bychom měli na stěnu světlou, klidně hráškovou zelenou. Velmi oblíbenou je také neutrální šedá barva, která lze kombinovat s téměř jakoukoliv jinou barvou. Za zmínku stojí také žlutá a oranžová barva, která navozuje dobrou náladu a pohodu. Do ložnice je však ideální ji zakomponovat ve světlém, nikoliv sytém odstínu, který napomůže k dobrému spánku.

Modrá barva patří stále mezi nejideálnější barvy do ložnice. Zdroj: Casamoderna

V posledních letech patří mezi nejvyužívanější barvy v ložnici zemité odstíny. Nejenže mají blízko k přírodě, ale zároveň působí elegantně a dají se kombinovat s dalšími barvami. Zemitou barvou se rozumí každý odstín hnědé barvy od karamelové přes skořicovou, kávovou, až po čokoládově hnědou. Takto vymalovaná ložnice působí klidně, příjemně a ráno se probudíte odpočatí a plní energie. 

Zemité odstíny jsou uklidňující a elegantní. Zdroj: Natuzzi Italia

Kombinace barev

Při malování vyberte maximálně jednu, nebo dvě stěny, na kterých bude hlavní zvolená barva a ostatní ponechte buďto bílé, nebo neutrálně krémové. K hlavní barvě dále můžete kombinovat i jiné barvy, ale chce to hodně opatrnosti, aby ložnice nepůsobila neklidně. Doplňkovou barvu aplikujte pomocí dekorace, nebo textilií, které lze kdykoliv vyměnit. Trendem je také kombinovat k hlavní barvě pouze jiné odstíny. Vy tak sladíte místnost do jedné barvy a díky různým odstínům bude působit originálně. 

Přestože má být v ložnici větší zima, radiátor sem rozhodně instalujte a jeho vzhled podřiďte celkovému stlyu místnosti. Zdroj: Zehnder

Pokud si však přesto nevíte rady, jakou další barvu zvolit, vezměte si k ruce barevné spektrum. Zvolíte-li barvu naproti vámi zvolenému odstínu, docílíte ideálního kontrastu. Vhodnou kombinace docílíte vytvořením rovnostranného trojúhelníku, Případně sáhněte po barvách nacházejících se vedle vámi zvoleného odstínu.

Barevné spektrum vám při výběru pomůže. Zdroj: Canstockphoto

Je ložnice situována na sever, nebo na jih?

Ještě než se finálně rozhodnete pro barvu, položte si otázku, na kterou světovou stranu je ložnice situována. I to totiž ovlivňuje výběr barev a odstínů. V ložnici na sever bychom měli dát přednost teplým a spíše světlejším odstínům, protože od severu dopadá studené světlo a chladno. Ložnice otočená na jih má naopak po celý den dostatek teplého světla, a proto si zde můžeme dovolit i chladnější odstíny jako je modrá, nebo zelená.

Podstatné jsou také světové strany Zdroj: Natuzzi Italia

Samozřejmostí by mělo být i kvalitní osvětlení.
Zdroj: Eglo

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login