Zahrada

Specifika kontejnerové výsadby: Usnadněte si zahradničení

Od   | 

Rostliny není potřeba zdlouhavě pěstovat již od semínka. V zahradnických centrech lze jednoduše zakoupit rostliny, které byly vypěstovány ve volné půdě, čili prostokořenné, nebo rostliny umístěné v kontejneru. Obě skupiny rostlin mají značné výhody, které při zkrášlování zahrady ocení každý zahrádkář.

Stromek, který následně budete sázet do zahrady, nechte doma jen na nezbytnou dobu. Zdroj: Canstockphoto

Hlavní výhodou kontejnerové výsadby stromů je možnost vysazení od jara až do podzimu. Zatímco prostokořenné sazenice je nejlepší svěřit zemi na podzim, tedy v době, kdy je půda ještě vyhřátá, ty kontejnerové se bez problémů ujmou téměř po celý rok. Vysazovat je nelze pouze v době, kdy je půda zmrzlá. Rostliny zasazené v kontejnerech jsou již zcela prokořeněné, proto se velmi snadno uchytí v zemi. Úhyny kontejnerových rostlin při přesazování do země jsou velmi vzácné. Klasickými zástupci kontejnerových rostlin jsou jehličnany, listnaté keře, stálezelené listnáče, většina trvalek, skalniček a okrasných travin.

Kořenový bal jako základ úspěchu

Při nákupu stromků v kontejneru je nutné především pečlivě zkontrolovat kořenový bal. Kořenový systém by měl být pevný a rozhodně by se neměl rozpadat. V případě, že se kořenový bal bude rozpadat, pak se s největší pravděpodobností jedná o rostlinu prostokořennou, která je předstíraná jako dražší kontejnerová rostlina. Taková skutečnost by vám výrazně ztížila výsadbu do země. Prostokořenové rostliny se vysazují jiným způsobem, a především v jiném časovém období než rostliny kontejnerové. Bal samozřejmě nesmí páchnout hnilobou nebo obsahovat výhradně hnědé vlásečnicové kořínky.

Kořenový bal musí být zdravý. Zdroj: Pexels

Vysazení kontejnerového stromu snadno a rychle

Koupě kontejnerových stromů se těší stále větší oblibě. Kontejnerový strom představuje minimální riziko neuchycení v zemi. Navíc majitel takového stromu nemusí čekat dlouhá léta, než strom vyroste. Lze zakoupit již poměrně vzrostlé stromy, které mohou plnit svou funkci na zahradě.

Vykopejte díru čtyřikrát širší, než je nádoba. Otvor by měl mít šikmé strany jako hluboký talíř, aby umožnil správný růst kořenů. Opatrně vyjměte strom z nádoby tak, aby kořeny zůstaly neporušené. Pomáhá poklepat na vnější stranu nádoby, aby se uvolnil okraj. Následně vysuňte strom z nádoby. Rostlinám, které nemají choulostivý kořenový systém, je vhodné kořeny trochu rozmotat, aby se rychleji uchytily.

Pro výsadbu připravte dostatečně velkou jámu. Zdroj: Canstockphoto

Umístěte strom doprostřed otvoru. Vyvarujte se zasazení stromu příliš hluboko. Pokud je kořenový krček pod vrcholem jámy, zhutněte pod stromem trochu půdy tak, aby kořenový krček u kmene byl mírně nad úrovní země. Pomocí zeminy zajistěte strom v rovné poloze, poté otvor vyplňte a pevně zabalte zeminou. Ujistěte se, že v něm nejsou žádné vzduchové kapsy. Pokračujte v zásypu, dokud není půda těsně pod kořenovým krčkem. Půda a případná mulč kolem stromu by měly být udržovány vlhké, ale ne mokré. Během suchého počasí strom v prvním roce vydatně zalévejte každých 7 dní. Nezapomeňte odstranit ze stromu všechny štítky, protože by měly vliv na růst stromu.

Kontejnerové stromy vám usnadní jejich výsadbu. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login