Inspirace

Solitér v interiéru: Nebojte se rozmanitosti

Od   | 

Pokud máte pocit, že váš interiér působí trochu uhlazeně a postrádá špetku originality, pak pro vás máme řešení, kterým je solitér. Takový kus nevšedního nábytku nebo neotřelé dekorace dodá prostoru to, co mu chybí.

Skvělým solitérem může být originální pohovka, která ihned upoutá pozornost. Zdroj: Home Style

Solitér je přesně ten kus nábytku, na který vám v místnosti padne zrak. Může se jednat o originální starožitnost nebo naopak velmi moderní kousek. Místnosti propůjčuje osobitost a nikdo jej nepřehlédne.

Takovým solitérním kouskem může být křeslo, ale také obraz, lampa nebo váza. Zkrátka a dobře můžeme říct, že solitér zcela proměňuje prostor, vypadá originálně a v mnohém může působit atypicky.

 

 

Co všechno může být solitér?

Solitérem může být vše, co se trochu vymyká konvencím, nebo netvoří prvoplánovou jednotu se zbytkem nábytku nebo dekorací v místnosti. Může se jednat o větší předměty, ale také zcela drobné detaily. Pokud si myslíte, že jsou solitérní kusy pouze otázkou obývacího pokoje, není tomu tak. Zařadit je můžete do úplně každé místnosti!

Kde solitér sehnat

Jak jsme si řekli, solitér může být starožitnost, ale i velmi svěží a moderní kousek. Záleží tedy na vás, čemu dáváte přednost. Hledat tak můžete bazarech, starožitnostech, výprodejích, ale také můžete vybírat z designových kousků nejrůznějších designérů a návrhářů. Ani tohle ale nejsou vaše jediné možnosti. Skvělými solitéry mohou být také neotřelé suvenýry z cest, nebo to, co si sami vyrobíte. Díky upcyclingu se můžete stát majitelem originální komody nebo odkládacího stolku vyrobeného třeba z dřevěné bedny.

I místo k sezení na sebe může brát moderní a nevšední podobu. Zdroj: Natuzzi Italia

Jak solitérní nábytek do interiéru zařadit

Na jedinečný kousek si můžete udělat místo kdekoliv. Solitér je svou povahou dost specifický a měl by vyniknout. Pokud je tedy místnost malá, měla by být odlehčená a co nejvíce neutrální. Jedině tak pro něj vznikne dostatek prostoru a místnost bude působit moderně a svěže. S množstvím originálních kousků to nikdy nepřehánějte. Prostor by pro svou nesourodost působil dost roztříštěně. Jak už název napovídá, solitér má stát sám.

Obývací pokoj jako prostor k nekonečné realizaci

Obývací pokoj je bezesporu ideálním místem, kam solitér umístit. Je to totiž místnost, kde se setkáváme s návštěvami, a jedinečný kousek jí dodá osobitost a jedinečnost, která všechny zaujme a okouzlí. Můžete sem umístit zajímavé křeslo, pohovku, komodu nebo jedinečnou vázu z cest. Je zde také prostor pro designové lampy, stropní světla nebo obrazy.

Skvělým příkladem solitérního nábytku je jedinečné a designové křeslo. Zdroj: Natuzzi Italia

Okouzlující kuchyň

V kuchyni není třeba hned pořizovat výstřední kuchyňskou linku. Roli solitéru šikovně obstará zajímavý jídelní stůl nebo třeba designové transparentní židle. Experimentovat můžete také s úložným prostorem. Na zeď můžete pověsit různé atypické police, obrazy ve starožitných rámech nebo zkusit zvolit jedinečnou skříňku na nádobí.

Roli solitéru může zastat výrazný jídelní stůl. Zdroj: Decoland

Usínejte v moderním a elegantním prostředí

V ložnici můžete za jedinečnou dominantu zvolit třeba postel. Stačí si vybrat zajímavé zpracování. Taková postel může mít neobvyklé a nepřehlédnutelné čelo, barvu nebo materiál. Svěžím kouskem může být také starožitná nebo renovovaná komoda. Pokud je vaše ložnice malá a hledáte něco drobnějšího, můžete se poohlédnou po zajímavém osvětlení. Noční stolky poskytují prostor pro zajímavé lampičky, které pak budou plnit nejen designovou, ale také praktickou funkci. Pokud je vám to málo, noční stolky na sebe také mohou brát mnoho podob a moderní vzezření místnosti podpořit. Pokud jste na takové ještě nenarazili, můžete si je hravě vyrobit sami. Takový originál pak budete mít jen vy.

Do ložnice zvolte výrazné povlečení. Když vás omrzí, snadno ho vyměníte. Zdroj: Matějovský

Závan originality v dětském pokoji

Dětské pokoje jsou jedinečné už jen tím, že v nich najdeme celou řadu hraček a osobních věcí. Pokoj má dětem sloužit především ke hře a zábavě, a není tak nutné z něj dělat módní záležitost. S tím, jak děti dospívají, je ale často třeba takový pokoj proměnit v útočiště dopívajících osobností. Skvělým řešením tak může být pohovka sloužící také jako postel. Pokud zvolíte designový kousek, bude pokoj působit nadčasově a stane se svěžím a příjemným místem pro dospívání.

Zvolíte-li nábytek na míru, můžete ho “ušít” přímo na míru dítěti. V tomto případě představuje zařízení hasičskou zbrojnici. Zdroj: Svoya design

Nezapomeňte na koupelnu nebo chodbu

Že nevíte, jak koupelnu ozvláštnit? Jistě, křeslo nebo pohovku sem dáte jen stěží. Solitérem zde ale může být právě sama vana nebo umyvadlo. Dnešní trh nabízí celou řadu zajímavých možností jak tyto prostory ozvláštnit a dodat jim na moderním vzhledu. Například umyvadlo nemusí být vždy bílé a vana nemusí být jen všedním oválem.

Originální umyvadlo přinese do prostoru hravost. Zdroj: Kerasevis Group

Neotřelé osvětlení a dekorace

Pokud toužíte do místnosti dostat něco unikátního, ale nemáte v bytě prostoru nazbyt nebo nechcete měnit svůj stávající nábytek, pak se můžete rozhodnout pro takové solitéry, které jsou drobnější. Mezi ně patří zrcadla ve zdobném rámu, originální vázy, organizéry na kuchyňské nože nebo zdroje světla. Chodbu můžete doplnit například stylovým věšákem na bundy, pracovnu ozvláštníte zajímavou lampou, jídelní stůl zase můžete doplnit elegantním lustrem.

Lustr je typickým představitelem výrazného solitéru. Zdroj: OpenAD

Dostat do domácnosti solitér je velmi snadné. Stačí se nechat oslovit nějakým zajímavým kouskem a vytvořit mu u sebe doma místo. Váš domov se tak změní a získá zcela originální osobitost. Při výběru se dejte cestou minulosti nebo nejaktuálnějších módních trendů. Pokud to nepřeženete, získáte interiér s neopakovatelným duchem.

Komoda, skříň, nebo stolička v určité barvě – stačí jedna, která zaujme. Zdroj: Gert Snel

Fotogalerie:

 

Pablo: Elegantní i pohodlná od Natuzzi Italia

 

 


You must be logged in to post a comment Login