Inspirace

Jak snadno proměnit balkón v plnohodnotnou místnost

Od   | 

Téměř 30 % obyvatel České republiky žije v panelových domech. To s sebou přináší určité pohodlí, ale také menší přístup k přírodě a omezený prostor k životu. Pokud se ale řadíte mezi ty šťastlivce, kteří mají balkón, řekneme vám, jak ho můžete využít na maximum a proměnit jej v malou zahrádku a oázu odpočinku.

Využijte balkón na maximum a udělejte si z něj útulnou oázu. Sedáky mohou mít potah z látky, které nevadí déšť ani slunce. Zdroj: Unsplash

Balkón se dá využít k posezení, grilování, pěstování bylinek i odpočinku. Nemusí přitom být nijak velký. Stačí chytře využít každý jeho kousek a dát mu zcela nový vzhled. Uvidíte, že s našimi tipy balkón změníte k nepoznání.

Nezapomeňte na odkládací stolky a dekorace. Zdroj: Gert Snel

Začněte podlahou

Pokud chcete začít zkrášlováním balkónu, je třeba začít od podlahy, a to doslova. I když se to na první pohled nemusí zdát důležité, podlaha naprosto promění vzhled prostoru a každá další změna tak lépe vynikne.

 

 

Najděte si vhodnou venkovní podlahovou krytinu

Ať se vám líbí cokoliv, je třeba myslet na to, že podlaha bude venku a musí tomu být přizpůsobené její vlastnosti. Mezi trendy řešení patří kamenné koberce nebo dřevěné dlaždice, které se k podlaze nemusí lepit, ale pouze se do sebe zacvaknou. Takové řešení je ideální pro ty, kteří bydlí v nájmu a nemohou dělat trvalé změny. Dobrou zprávou ale je, že plastových nebo dřevěných krytin, které se dají kdykoliv snadno rozložit, existuje dnes už celá řada.

 

Nezapomeňte na osvětlení. Působivá jsou solární svítidla, která můžete zapíchnout do truhlíku, nebo řetězy. Ty pověste pod strop nebo kolem zábradlí.

 

Zajistěte si soukromí

Abyste si balkón mohli užívat plnými doušky, je zde třeba mít dostatek soukromí. Pokud máte jeden z klasických balkónů, který není krytý, dá se to vyřešit snadno. Můžete si pořídit bambusovou zástěnu, kterou upravíte podle potřeb. Ta je velmi oblíbená a dá se pořídit v mnoha různých stylech. Přináší s sebou totiž do prostoru přírodní materiál. Zástěny také můžete pořídit ze dřeva, rákosu nebo plastu. Pokud máte balkón zasklený, myslete i na možnost instalace rolet nebo žaluzií. Budete si totiž moci užívat balkón i ve dnech, kdy se bude slunce opírat přímo do prostoru balkónu.

Bambusová zástěna poskytne soukromí a navíc vypadá skvěle. Zdroj: Canstockphoto

Pořiďte si pohodlný nábytek

Pohodlí začíná příjemným posezením, které budete moci využívat sami nebo s přáteli. Jakou možnost zvolíte, záleží na vašich preferencích. Ideálním řešením je ale skládací nábytek nebo takový, který bude vyroben přímo na míru balkónu. Ten může dokonce ukrývat i úložný prostor. U stolu zase pamatujte, že nemusí stát na zemi. Můžete jej zavěsit na zábradlí, parapet nebo upevnit do zdi.

 

Látky, kterým nevadí déšť ani slunce

 

Kam usadit nečekanou návštěvu

Ideální je na balkón umístit odkládací stolek a alespoň dvě židle. Nečekanou návštěvu pak můžete usadit na pohodlné polštáře z outdoor tkanin nebo na rozkládací židle, které mohou jinak viset na zdi.

Vyrobte si posezení sami

Jestli se vám do nábytku nechce zbytečně investovat a máte k dispozici staré palety, pak si stůl, křeslo nebo lavici můžete hravě zhotovit sami. Stačí jen trocha zručnosti a nadšení pro věc. Balkón je zkrátka skvělým prostorem, kde mohou staré věci najít nový účel.

Textilie i drobné doplňky dodají balkónu na útulnosti. Zdroj: Unsplash

Vysaďte si rostliny a bylinky

Pro každou zahradu je typická zeleň. Proto jí na balkón dostaňte co nejvíce. Květináče a truhlíky můžete rozmístit na podlahu, parapety nebo samotné zábradlí. Současně máte ideální možnost si vytvořit malou bylinkovou zahrádku. Pro tu můžete využít prostor jedné z bočních stěn. Stačí si sem namontovat poličky nebo závěsné květináče a bylinková zóna je na světě.

Pořiďte si na balkón ledkový pásek

 

Propojte balkón se zbylým prostorem

Až se pustíte do renovace balkónu, myslete na barvy a vzory, které použijete. Je totiž ideální, aby se nový design propojil s interiérem vašeho bytu nebo alespoň s místností, odkud se na balkón vstupuje. Balkón si totiž mnohem více užijete, když ho zařadíte mezi ostatní místnosti bytu. A jak? Stačí nechat otevřené balkónové dveře i celá okna, a vytvořit tak pocit nekonečného prostoru.

Přizpůsobte balkón zvířatům

Pokud se bojíte mít balkón otevřený, protože máte doma domácího mazlíčka, není čeho se bát. Naopak využijte skutečnosti, že se dostane na čerstvý vzduch. Máte-li kočky, je důležité balkón zaopatřit sítí a poskytnout kočkám maximální bezpečí. Nicméně uvidíte, že když jejich škrabadlo umístíte na slunečné místo na balkóně, nebudou chtít čas trávit už nikde jinde.

K letničkám přisaďte bylinky. Zdroj: Canstockphoto

Vyzdobte a zútulněte balkón osobními předměty

Jakmile budete mít celý balkón hotov, nezapomeňte jej ozdobit a doplnit o osobní předměty. Můžete si pořídit venkovní textilie, krmítko pro ptáčky, závěsná světýlka, lucerny nebo svíčky, které budou též odpuzovat komáry. Buďte ale opatrní! Jedná se často o malý prostor a velké množství vzorů a drobných předmětů ho může nepříjemně zahltit. Mějte tedy na paměti, že méně je někdy více, a pusťte se do úprav!

Zdroj: The Spruce, Architectural Digest, Jednoduché tipy na balkony a terasy

 

Fotogalerie:

 

Buďte originální a pořiďte si nepřehlédnutelná svítidla

 

 


You must be logged in to post a comment Login