Zahrada

Skořápky z vajíček nevyhazujte: Poslouží jako výživa půdy a hnojivo rostlinám

Od   | 

Vajíčka obsahují vitamíny a látky, které jsou prospěšné nejen pro člověka, ale i pro rostliny. Tím největším zázrakem, který obsahují je vápník. Ten skvěle vyživí rostliny nejen na zahradě, ale i v květináčích. Poradíme vám, jak je využít jako přírodní hnojivo.

Skořápky od vajíček nevyhazujte.
Zdroj Pixabay

Co vajíčko vlastně obsahuje?

Přestože nejvýznamnější roli ve skořápkách hraje vápník, najdeme zde i řadu dalších vitamínů. Patří mezi ně například draslík, sodík, či kyselina fosforečná. Pokud skořápky vajíček zapracujeme do půdy, jejich rozklad potrvá dlouhou dobu a tím pádem získáme dlouhodobé hnojivo. Je ale potřeba dávat pozor na to, že skořápky jsou zásadité, a proto bychom s nimi neměli hojit rostliny, které vyžadují kyselou půdu. Patří mezi ně všechny druhy rododrendonů, maliny a borůvky, brusinky a některé druhy skalniček.

Skořápku přidejte ke kořenům rostliny

Při přesazování sice můžete použít celé vajíčko, ale je to škoda. Vajíčko proto libovolně použijte a k rostlině přidejte pouze skořápky. Čím drobněji budou nadrceny, tím rychleji se v půdě rozloží. Odborníci tak doporučují nadrtit skořápky nahrubo ze 4 – 5 vajíček a přidat ke kořenům rostliny. Nadrcenou skořápku můžete přidat přímo do půdy, ale i do květináče. Ze zeminy si vytvoříte výživný humus, který prospěje růstu a zdraví rostliny.

Skořápky rozdrťte na co nemenší kousky. Zdroj: Canstockphoto

Hnojivo ze skořápek

Chcete-li docílit ještě lepšího efektu, můžete skořápky přímo smíchat se zeminou, do které plánujete sázet rostliny například v květináči. Skořápky v tuto chvíli zastávají roli hnojiva, které je přírodní. Stačit skořápky rozdrtit, smíchat se zeminou a tu poté nasypat do květníků.

Skořápky nadrťte a smíchejte se zeminou. Zdroj Pixabay

Skořápky na zeminu

Další možností, jak skořápky použít, je pocukrovat s nimi vrchní vrstvu zeminy. Jednoduše tak skořápky nadrťte na menší kousky a umístěte je kolem rostlinky. Půda postupně vstřebá všechen potřebný vápník a skořápky ji ochrání před mrazem. 

Skořápky můžete přidat i do květináče. Zdroj: Canstockphoto

Vývar ze skořápek

Za opravdový zázrak se považuje vývar z vaječných skořápek, který lze aplikovat nejen na venkovní rostliny, ale i na ty pokojové. Stačí skořápky nadrtit na prášek ideálně s membránou a nasypat do vroucí vody, ve které najdeme nejvíce živin a poté několik minut povařit. Následně vývar necháme vychladnout a rostliny vývarem zaléváme, nebo rosíme listy. Díky tomu budou hojně a nádherně kvést.

Fotogalerie:

Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Rady pro chytrou hospodyňku

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login