Inspirace

Zařiďte si dokonalé bydlení: Skandinávský styl v moderním interiéru fandí světlým barvám a přírodním materiálům

Od   | 

Skandinávský styl, někdy označován také jako severský, dominuje aktuálním trendům moderního bydlení a bytoví designeři jsou z něj nadšení. Není to žádné překvapení. Charakterizují jej čisté linie, vzdušnost, přívětivost, nadčasovost a minimalismus zároveň. Pokud milujete jednoduché a ne příliš výrazné barvy, kulturu severských zemí a útulný prostor, nechte se inspirovat.

Jednoduché stolky, polštářky a plédy… Zdroj: Pinterest

Čím se vyznačuje skandinávský styl?

Skandinávské interiéry jsou obvykle velmi ležérní, pohodlné, útulné a zároveň praktické. Smysl pro detail lze vidět v každém koutě. Velkou měrou je to dáno tím, že obyvatelé naprosto regulují počet věcí v bytě, dávají důraz na čisté linie a jednoduché zařízení. Tento styl existuje již od padesátých let minulého století. Přesto se stále drží v popředí zájmů a jeho obliba stále roste. Skandinávský styl zahrnuje použití přírodních materiálů (kůže, dřevo, konopí a další). Designéři hojně využívají přírodní prvky a abstraktní vzory. A víte, co je nejlepší? Snadno si domů pořídíte kousek severské krásy i vy.

Klasické prvky severského stylu

Klasický severský styl se vyznačuje světlým a vzdušným prostorem, využitím především světlých barev (krémové, pastelové, bílé, modré, šedé), kombinací nových a retro věcí, využitím přírodních materiálů, a především spoustou textilních doplňků.

Využijte světlé barvy

Skandinávské země si velkou část roku užívají pod příkrovem mraků, proto dávají přednost světlým barvám. Těmi lze prostor krásně prosvětlit. Světlé mohou být stěny, nábytek, podlaha, dekorace. Aby interiér nepůsobil chladně, vyhněte se namodralým tónům bílé barvy. Rozhodně ale nemusí být vše jen bílé. Vhodné jsou béžové barvy, světle hnědé, šedé nebo pastelové. Oblíbeným prvkem jsou výrazné kontrasty. Hodně oblíbená je kombinace dominantní bílé barvy a k tomu jako doplněk černá. Často se objevuje na částech nábytku, dekoracích a textiliích. Nemusí se ovšem jednat jen o barvy, ale třeba staré a nové, moderní a retro apod.

Světlé barvy ke skandinávskému stylu patří. Zdroj: Pixabay

Podlahy ve světlých barvách

Severský design nefandí celoplošným kobercům. Obvykle je podlaha z lehkého materiálů z kvalitního tvrdého dřeva. Nechává se přirozeně světlá barva, může být natřena i na bílo. Se světlou podlahou vypadá celá místnost světlejší, příjemnější, prostornější a teplejší. Vůbec se jí nebojte.

Přírodní materiály nesmí chybět

Seveřané jsou součástí přírody, proto z ní čerpají tolik inspirace. V jejich interiérech se hodně potkáte s břízou nebo borovicí. Dřevo můžete využít na nábytku, na podlaze nebo na obložení. Opět se používají světlé barvy, zejména bílá. Z přírodních materiálů je vhodné přidat ještě kov, sklo či kámen, hlavně mramor. Mezi oblíbence patří kombinace povrchových úprav, zejména pak kov a dřevo. Často se setkáte s využitím kovových povrchů a dřevěných prvků. Mezi oblíbené možnosti patří různé měděné svícny a jiné dekorační prvky, které jsou nainstalované v dřevěném stropu. Taková kombinace dodá celému prostoru dokonalý lesk.

Patří sem i hodně dřeva. Zdroj: Pinterest

Nábytek musí být funkční

U nábytku hrají prim čisté linie a moderní vzhled s hladkými a zaoblenými hranami. V běžném obývacím pokoji můžete vidět víceúrovňové nástěnné police a jiné prvky, které mají za úkol využít prostor moderně a hlavně funkčně.

Teplé textilie a vrstvené ložní prádlo

Jak asi víte, na severu je poměrně chladno, a proto není využívání teplých látek v domácnostech žádnou novinkou. Ať už se jedná o přehozy, koberce vyrobené z vlny, ovčích kůží či mohéry. Každý takový kousek vytvoří útulnou a příjemnou atmosféru, hlavně v zimě. Zejména ve Švédsku a Dánsku si lidé potrpí na vrstvení ložního prádla. V hojné míře využívají několika plátěných prostěradel, vlněných přikrývek, dekoračních polštářků apod.

Hodně dek a plédů v posteli, i to je skandinávský styl. Zdroj: Pixabay

Jednoduché dekorace

Skandinávský styl je především o jednoduchosti. Proto to nepřehánějte ani se zdobením. Vyberte si jen takové kousky, které vypadají velmi jednoduše. Hodí se keramické vázy, přehozy a polštáře s jednoduchými geometrickými vzory, pokojové rostliny a řezané čerstvé květiny. Až se někdy do severských zemí zajedete podívat, všimněte si, jak často jsou ulice lemovány různými obchody s květinami, kde si můžete vybrat z ohromného výběru čerstvých květin nejrůznějších barev. Proto na květinové prvky u sebe doma nezapomínejte.

Myslete na dostatek světla

Správné využití světel je ve skandinávském designu velmi důležitý. Světlo je zdroj života, a aby bylo zajištěno vhodné osvětlení do celého prostoru, musíte vybrat vhodné druhy světel. Designéři doporučují moderní svítidla, hlavně nástěnná a závěsná, která patří k současným trendům. Nezapomínejte ani na svícny a různorodé svíčky pro dotvoření útulné a romantické atmosféry.

Jednoduchá by měla být i svítidla. Stačí barevný kabel a zdroj. Zdroj: Aulix lighting

Pořádek je základ

Velmi důležitý je pořádek. Skandinávci nesnáší, když se jim všude válí věci, a dokonce i úložné prostory chtějí mít elegantně a přehledně uspořádané. Právě proto dávají přednost minimalismu, protože méně věcí znamená kratší a rychlejší úklid. Navíc přeplněný prostor nenavozuje příliš uvolněný pocit.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login