Ložnice

Jak si vytvořit pracovní koutek v malé ložnici

Od   | 

Home office je dnes čím dál běžnější a mnoho z nás může alespoň čas od času pracovat z domu. Této skutečnosti je ale třeba náš byt uzpůsobit a vytvořit si zde takové místo, které bude sloužit jako naše přechodná kancelář. Přestože to mnoho odborníků nedoporučuje, velmi často takovou kancelář umisťujeme do ložnice, zkrátka proto, že je to jediná místnost, kde máme trochu místa nazbyt. A jak ji sem zakomponovat co nejlépe?

Je-li to možné, oddělte pracovnu alespoň opticky. Zdroj: Decoland

V úvodu je třeba říct, že pokud máte možnost pracovní koutek vytvořit v jakémkoliv jiném pokoji, vždy to bude dobrá volba. Ložnice je totiž místo, které má sloužit k odpočinku a spánku a brát si sem práci není úplně nejlepší. Váš odpočinek se totiž s prací prováže, a to samozřejmě není úplně ideální. Pokud ale lepší místo nenajdete, je důležité svou kancelář do ložnice co nejlépe vnořit a udržovat uklizenou.

Kde si udělat na pracovní koutek místo?

Nejdříve je třeba najít vhodné místo. Pokud je ložnice velká, budete mít poměrně mnoho možností realizace. V malé ložnici už bude budování koutku složitější, ovšem ne nemožné. V prvé řadě si najděte místo, kam můžete umístit stůl. V malých pokojích je vždy lepší jej postavit ke stěně nebo pod okno, které vám současně poskytne dostatek denního světla, parapet pak odkládací plochu.

Jak vnořit pracovnu do ložnice co nejlépe?

Pokud hodláte takovou pracovní zónu využívat často, investujte do jejího budování dostatek kreativity a času. Aby vás pracovní sekce nerušila od následného odpočinku v posteli, měla by se s pokojem spojit a sjednotit. Proto si pro stůl a židli vyberte takové barvy, které se v ložnici již vyskytují. Barva a materiál pracovní desky stolu mohou kopírovat vzhled postele a dalšího nábytku, židle pak může korespondovat s barevným laděním okolních doplňků.

Nebojte se pracovní koutek ozvláštnit dekoracemi a osobními předměty. Snáze se pak spojí s atmosférou ložnice. Zdroj: Unsplash

Zvolte neutrální stůl

Je dobré, aby stůl stylem i barvou splynul se zbylým zařízením ložnice. Pamatujte, čím neutrálnější stůl zvolíte, tím multifunkčnější využití najde. Pokud domácí pracovnu využíváte jen nárazově, může stůl ve zbylém čase sloužit jako odkládací stolek nebo polička na knihy či květiny.

Pracovna může být součástí nábytkové sestavy. Zdroj: Semerene Architecture

Nepodceňte výběr správné židle

Nikdy se nespokojte s prozatímním řešením v podobě kuchyňské židle, protože se pak takové řešení stane trvalým. Pokud pracujete z domu často, vyberte si kvalitní kancelářskou židli, která zádům poskytne potřebnou oporu. Vše ale závisí na vašich preferencích. Posloužit mohou také pracovní křesla, která působí velmi elegantně nebo gymnastický míč, který podporuje lepší držení těla a ve zbylém čase vám může posloužit k cvičení.

Myslete na úložné prostory

Pokud chcete, aby stůl působil odlehčeně a elegantně, zřejmě zvolíte takový, který nebude disponovat velkým množství zásuvek. Proto je potřeba si místo na pracovní věci udělat. Posloužit mohou samostatné šuplíky, úložné boxy nebo komody. Nezapomeňte také prostor využít ve všech úrovních. Pokud je ložnice malá, nebojte se úložné prostory umístit na stěnu nad nebo vedle stolu. Vhodné jsou police i zavírací skříňky. Množství úložných prostor nepodceňujte. Když totiž dopracujete, je důležité vše řádně uklidit a věcem najít místo. Jedině tak vás nebude práce okupovat v okamžik, kdy si půjdete lehnout.

Pokud musíte pracovnu zřídit v ložnici, pak můžete za zády. Ovšem za předpokladu, že nebudete pracovat dlouho do noci a budete tak rušit drahou polovičku.

Pokud musíte pracovnu zřídit v ložnici, pak můžete za zády. Ovšem za předpokladu, že nebudete pracovat dlouho do noci a nebudete tak rušit drahou polovičku. Zdroj: Casa100

Vyberte si kvalitní osvětlení

V malé ložnici jsme rádi za každý kousek prostoru pro práci. Jen těžko tedy ovlivníme, zda sem bude dopadat slunce nebo ne. Proto si nikdy pro svou pracovní plochu nezapomeňte pořídit správné osvětlení.

Mrkněte s námi, jak správně osvětlit pracovnu

Dotáhněte místo k dokonalosti

To, že se jedná o místo spojené s prací, neznamená, že nemůže být hezké a útulné. Aby tedy vaše pracovní plocha s atmosférou ložnice splynula, dostaňte sem něco osobního. Místo můžete ozvláštnit obrázky, fotografiemi nebo třeba policí s kaktusy a dekoracemi.

V malých ložnicích se dají zřídit opravdu originální pracovní koutky, které budou součástí vestavěného nábytku na míru. Ne vždy je ale pro toto řešení dostatek času nebo financí. Proto je dobré si kancelář vytvořit svépomocí a nespoléhat na dočasná řešení, jako je práce na gauči. S dnešními tipy to zvládnete hravě.

Fotogalerie:

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Home office – trend dnešní doby, Pracujeme z domova, Aulix lighting

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login