Rady a tipy

Jak se zbavit holubů na střeše, balkonu nebo na dvorku?

Od   | 

Znečišťují holubi vaši střechu, balkón nebo pozemek? Jak se jich jednou pro vždy zbavit a mít nemovitost čistou a oku lahodící?

Vytvořte ptákům možnost hnízdění venku. Zdroj: Gert Snel

I když jsou holubi krásní, jakmile je jich moc, dělají potíže. Jsou zdrojem různých mikrobů, plísní a parazitů. To přináší problémy zejména alergikům, ale samozřejmě nejen jim. Mohou sbírat připravenou potravu pro vaši drůbež, pokrývají všechno trusem a dost nepříjemné může být i jejich vrkání, případně hlasitý zvuk křídel, jakmile jich odlétá větší skupina. Jednorázově to nikomu nevadí, ale co s tím, když se takové situace opakují den co den?

Jak se zbavit holubů?

Holuby přitahuje prostor, který jim poskytuje úkryt a zdroj potravy. Střešní prostory a instalované solární panely poskytují dobrá místa pro hnízdění, takže jsou nesmírně důležitá opatření proti ptákům. Už jen proto, že může dojít k poškození zmíněných zařízení a nákladným opravám. Zbavení se holubů vyžaduje různé odstrašující prostředky, které nepříjemně působí na zrak, hmat či čich ptáků.

Vyznáte se v žárovkách? Přehledný manuál, jak na ně!

1. Odstraňte zdroj potravy

Prevence je tou nejlepší strategií nejen u holubů. Pokud máte někde jídlo, které by ptákům mohlo chutnat, odstraňte je. Rozhodně je také nekrmte. Možná to vypadá roztomile, ale stačí to udělat párkrát a o stálé strávníky máte postaráno. Ujistěte se, že případné odpadkové koše, popelnice na bioodpad a další možné zdroje neposkytují žádnou možnost potravy. Vždy uklízejte zbytky po jídle a krmivo pro domácí mazlíčky nenechávejte venku.

Holuby umí být neskutečně otravní. Zdroj: Pexels

2. Zastavte hnízdění holubů

V obytných i komerčních nemovitostech je hlavní problém u holubů to, že hnízdí na římsách, střechách, komínech, půdách, kůlnách a stodolách. Pokud si někde takové hnízdo udělají, je potřeba ho odstranit. Účinný způsob, jak se jich zbavit, je překazit jim možnost přistání a hřadování. To lze provést různými způsoby.  Známou klasikou jsou hroty a bodáky. Holubům nedovolí přistát a pohodlně se usadit. Dávají se hlavně na římsy a parapety. Jde o spolehlivé, funkční a jednoduché řešení. Nevypadá to ale hezky, dá se o ně snadno poranit a chytří ptáci prostě přeletí o kousek dál a problém je tu znovu.

Oblíbené je použití ochranných sítí, které lze instalovat i svépomocí. Holubi sítí zkrátka neproniknout. Jsou vhodné k ochraně oken, fasád, balkónů, teras, lodžií apod. Aby nebyly příliš nápadné, ale zároveň něco vydržely, vybírejte kvalitní produkt. Bohužel i přes jejich kvalitu mohou působit rušivě, a ne každému se takové řešení líbí. Na parapety, římsy a další místa se používají také lankové systémy, které jsou vhodné všude tam, kam nemůžete dát sítě.

 

Jaký vybrat sprchový kout?

 

3. Použijte odpuzovací prostředky

Předem očistěte celou oblast, čímž odstraníte ptačí feromony. Následně aplikujte gelový odpuzovač, který je maskuje a ptáky odrazuje. Pokud by se holuby gelu dotkli, byl by pro ně lepkavý. Ptákům se to nelíbí a podruhé na to místo už nedosednou. Zároveň jim to ale neublíží. Výrobek je humánní a esteticky příjemnější než ptačí hroty. Gel můžete použít na zábradlí, balkonech, římsách, sochách, reklamních tabulích, trámech a dalších místech. Pozor na to, že nemá dlouhou životnost. Další možností jsou ultrazvukové plašiče ptáků. Zařízení jsou malá a diskrétní. Lze je umístit kamkoliv. Zvuk, který vydávají, lidé neslyší, ale ptáci ano a vadí jim. Lze koupit i přístroj se solárním zdrojem, abyste se o něj museli starat co nejméně.

Holuby odradí taktéž zvonkohry. Zvuk zvonění pomáhá odehnat nežádoucí návštěvníky. Některé zvonkohry mají na sobě reflexní předměty, které taktéž dobře působí. A s tím souvisí další možnost. Určitě si vzpomenete na zavěšená CD a jiných lesklých předmětů u balkonů a oken. Hýbající se světlo je pro ptáky dráždivě a děsí je. Holuby nemají rádi vůni citrónu, mátového oleje, agaru a včelího vosku. Pachové odpuzovače se prodávají jako aplikátor s pumpičkou. Jsou nenápadné a rychle a snadno se aplikují. Jakmile zaprší, musíte je nanést znovu.

Na střechy a jiné povrchy můžete dát ptačí hroty, abyste zabránili hnízdění ptáků. Zdroj: Pexels

4. Vůně odpuzující holuby

Existuje mnoho vůní, které holuby naprosto nesnáší. Některé produkty používají hroznovou vůni jako odpuzovač. O holubech a jiných ptácích se říká, že nemají rádi koření, jako je chilli a skořice. Také zmíněný mátový olej a citronela jsou vůně, které příliš neocení. Ovšem toto je jen dočasné řešení a příliš dlouho je od vašeho domu neodežene.

Nejlepší odstrašující prostředek na holuby

Nejlepším prostředkem pro odstrašení holubů je kombinace různých metod. Ptačí hroty a odpuzovače zabraňují v hnízdění a sítě mohou zase omezit vstup opeřenců na váš pozemek. A když nic nepomáhá a vy jste už zoufalí, protože vám ptáci ničí váš majetek, zavolejte profesionála. Zejména u velkých hejn je potřeba odborná pomoc.

Zdroj: Ptáci v České republice, Encyklopedie ptactva, Tipy a nástrahy na škůdce

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login