Doplňky do bytu

S chutí do postele aneb najděte si vysněné povlečení

Od   | 

Možná právě proto, že večer uléháte do postele téměř polomrtví únavou, potřebujete, aby její  vnitřní vybavení bylo nejen funkční, ale i příjemné na dotek a lahodící oku. Třeba i proto brzy přicházíte na jiné myšlenky…

Výběr peřiny a polštáře podléhá vašim zvykům, při nákupu se proto bude prodejce ptát, v jak vytopené místnosti spíte, zda jste alergici, revmatici, jak moc vnímáte pocity tepla či naopak zimy. Buďte připraveni, na základě odpovědí totiž prodejce vybere ten nejlepší typ, který bude vyhovovat jen a jen vám.

Přírodní, nebo umělé?

Už po mnoho generací patří k oblíbeným výplním peřin a polštářů husí nebo kachní peří. Je lehké, vzdušné i trvanlivé, má výborné izolační vlastnosti, a tím, že odvádí od těla vlhkost, ho udržuje v teple. Nabízeno je v různých kvalitách, přičemž platí, že čím je peří lepší, tím je přikrývka lehčí, měkčí a trvanlivější. Pro konečného spotřebitele patří k nejdůležitějším informacím údaj o nosnosti. Čím je vyšší, tím může přikrývka absorbovat více vzduchu a poskytnout lepší tepelněizolační vlastnosti, údaj zároveň vypovídá o plnivosti (schopnost určitého množství peří vyplnit daný prostor). Je zřejmé, že čím je plnivost větší, tím menší množství peří potřebujeme k dosažení žádaného efektu. Péřové peřiny neklepáme ani nevysáváme, postačí je po každém spaní protřepat, některé typy lze dokonce prát i v pračce.

Přírodní peří můžeme nahradit umělým dutým vláknem, které se vyznačuje lehkostí i vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi. Ty odvisí od jejich schopnosti zadržovat statický vzduch, který se uchovává v kanálcích. Těch může být několik, anebo třeba jen jeden. Přikrývky s výplní umělého vlákna neabsorbují vlhkost a nevytvářejí prostředí vhodné pro prachové roztoče. Jsou proto ideálním řešením pro alergiky.

Kdo hledá, najde

Při výběru přikrývky se soustředíme rovněž na její prošívání. Ať už volba padne na přírodní či umělý produkt, dejme přednost těm u nichž je náplň prošitá se sypkovinou. Tehdy se totiž nestane, že by se během noci výplň sesypala do jednoho okraje a uživatel spal jen pod látkou. Typ přikrývky vybíráme s ohledem na roční období a vlastní potřeby. Existují totiž lehké letní typy, které mohou využívat v zimních měsících i ti, kterým zima nevadí. Pro milovníky tepla jsou nabízeny dvojité přikrývky, nebo typy se zateplenou vrstvou. Na obě období si můžeme pořídit speciální deku složenou ze dvou částí. V zimě jsou sepnuté suchým zipem nebo patentkou, na léto je oddělíme.

 

Příjemné pro oko

Povlečení je šito z umělých či přírodních tkanin. Zatímco první z nich se zpravidla nemusí žehlit, ty druhé vedou v savosti. Vybíráme kvalitní materiály, což se sice odrazí v ceně, zato ale mnohem déle vydrží ve stejné kvalitě jako byly pořízeny. Setkat se můžeme s čistě bavlněnými látkami případně bavlnou s příměsí, povlečení může být ušito i ze lnu, froté či mikrovláken. Rozměry povlečení volíme s ohledem na velikost peřiny a polštáře, zamilovaní mohou spát pod jednou peřinou velkou 210 x 200 cm, dlouháni ocení prodlouženou délku (140 x 220 cm), standardní rozměr je 140 x 200 cm, polštář je velký 70 x 90 cm. Děti spí pod peřinou velkou 130 x 60 či 100 x 135 cm, polštář má 40 x 60 cm.

Označení REM patří takzvanému paradoxnímu spánku. (REM =  Rapid Eyes Movements, tzn. rychlé pohyby očí). V této fázi spánku se zvyšuje aktivita očí, stoupá příliv krve do mozku, zvyšuje se tlak i teplota. Zatímco naše tělo působí bezvládně, mozek a ledviny čistí tělo od škodlivin.

Podmínky pro ideální spánek

Ložnice má být zařízena v klidných nerušivých tónech.

Vysokou pozornost věnujte lůžku s vhodným roštem a matrací.

Na noc nechte otevřené okno a vypněte topení.

Lůžkoviny vyberte s ohledem na vaše potřeby.

Když se řekne…

Flanel – 100% bavlna s oboustranným vlasem, vhodné zejména v chladnějších měsících.

Bavlna – příjemná, prodyšná a savá.

Krep – tvarovaná bavlna, která se nemusí žehlit.

Satén – 100%bavlna a polyester, chladivý a příjemný na dotek, vhodný v letních měsících.

Připravila: Lenka Zahradníková

Související články:

Proč LED nepatří do ložnice?

21 ložnic ze života

Ložnice. 8 tipů, jak ji oživit

Zdravý spánek na koňských žíních


You must be logged in to post a comment Login