Ložnice

Zdravý spánek na koňských žíních

Od   | 

Zamysleli jste se někdy nad tím, co znamená, když se řekne, že matrace je vyrobená z molitanu, polyuretanové pěny, latexu a jim podobným materiálům? V podstatě je to surovina, ze které se vyrábějí jiné plastové výrobky. Přijde vám normální na takovém materiálu spát? Ovšem že ne, ale v podání měkké matrace už to jako nesmysl nevypadá.

Nicméně tyto umělé materiály jsou neprodyšné a samo sebou se tak chovají. A tak ve všech těchto matracích zůstává pot, který během spánku vyprodukujeme (je to až 0,5 až 1 litr) společně s omylem vylitými nápoji. Je zřejmé, že po letech užívání se taková matrace stává vysoce nehygienická.

Čas hraje proti

Nelze ovšem říci, že matrace z molitanu, polyuretanových pěn a jim podobných materiálů jsou zcela škodlivé. Bez obav je můžeme používat po určitou dobu, řádově několik let. Posléze se stávají nehygienické a navíc už na mnohých typech bývají viditelná první proleželá místa. Jsou již tedy pro kvalitní spánek zcela nevyhovující.
Chcete-li si dopřát lůžko, jehož hygiena je zaručena desítky let, pak vybírejte typy s matrací vyrobenou z přírodních materiálů. Jako nejpraktičtější se pro plnění matrací ukázaly koňské žíně. Mají totiž vynikající absorpční a ventilační schopnosti. Odvádějí vlhkost, a tak zůstávají velmi rychle suché. Tyto vlastnosti jsou pro uživatele postelí nepostradatelné. Přestože se při spánku potí, matrace zůstává suchá a lůžko je hygienické. Tento příznak lety nezaniká, proto matraci můžete využívat i několik generací po sobě.

Tvrdou nebo měkkou matraci?

I matrace z koňských žíní jsou nabízeny v různých stupních tvrdosti. Při výběru nenutné se zamyslet nad tím, v jaké pozici nejčastěji spíme. Obecně platí, že spáči na boku mají mít páteř v rovině. Ti co spí na zádech, by pak měli mít přirozené zakřivení. Při výběru matrace se proto nestyďte a lehněte si na ni. Požádejte obsluhu, případně doprovod, aby zkontroloval tvar vaší páteře. Ideálně v poloze na boku, kdy je zakřivení nejvíce patrné. Hledejte tu variantu, kdy je páteř v optimální poloze (tedy v rovině).

Víte, že…

Je nasnadě, že stokilový partner bude mít jiné požadavky na tuhost matrace nežli jeho o polovinu lehčí partnerka. V takových případech se matrace vyrábí na míru partnerského páru. Každá polovina tak má takovou tvrdost, která vyhovuje jeho budoucímu uživateli.

Slovo odborníka: Mgr. Renata Léblová, fyzioterapeut

1. Spaní na břiše se namáhá krční páteř, která je ve velké rotaci poměrně dlouhou dobu, což jí neprospívá. Pokuste se spát v jiné poloze.

2. Vhodná je na boku. Polštář by měl být jen pod hlavou a neměl by zasahovat pod ramena. Výška polštáře by měla vyplňovat prostor mezi ramenem a hlavou. Hlava tak bude v prodloužení.

3. Pohodlné a správné může být i množství malých polštářků, kterými si můžeme vypodložit bok,
kyčle, kolena apod.

4. Správná je také poloha na zádech. Ti, kteří mají potíže s bederní páteří si mohou vypodložit místo pod koleny.

5. Spíme-li na zádech, postačí menší polštář. Neměl by zasahovat pod ramena, hlava by neměla být v předklonu ani v záklonu.

 

 

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Saffron, Hastens

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *