Ložnice

Zdravý spánek na koňských žíních aneb i naše babičky věděly, co je pro jejich záda nejlepší

Od   | 

Zamysleli jste se někdy nad tím, co znamená, když se řekne, že matrace je vyrobená z molitanu, polyuretanové pěny, latexu a jim podobným materiálům? V podstatě je to surovina, ze které se vyrábějí jiné plastové výrobky. Přijde vám normální na takovém materiálu spát? Ovšem že ne, ale v podání měkké matrace už to jako nesmysl nevypadá.

Nicméně tyto umělé materiály jsou neprodyšné a samo sebou se tak chovají. A tak ve všech těchto matracích zůstává pot, který během spánku vyprodukujeme (je to až 0,5 až 1 litr) společně s omylem vylitými nápoji. Je zřejmé, že po letech užívání se taková matrace stává vysoce nehygienická.

Spaní na břiše se namáhá krční páteř, která je ve velké rotaci poměrně dlouhou dobu, což jí neprospívá. Pokuste se spát v jiné poloze.

Příjemná je i zvýšená lehací plocha. Poskytuje pohodlné vstávání i uléhání.

Příjemná je i zvýšená lehací plocha. Poskytuje pohodlné vstávání i uléhání.

Čas hraje proti

Nelze ovšem říci, že matrace z molitanu, polyuretanových pěn a jim podobných materiálů jsou zcela škodlivé. Bez obav je můžeme používat po určitou dobu, řádově několik let. Posléze se stávají nehygienické a navíc už na mnohých typech bývají viditelná první proleželá místa. Jsou již tedy pro kvalitní spánek zcela nevyhovující.

Při spaní na zádech postačí menší polštář. Neměl by zasahovat pod ramena, hlava by neměla být v předklonu ani v záklonu. Ti, kteří mají potíže s bederní páteří si mohou vypodložit místo pod koleny.

Chcete-li si dopřát lůžko, jehož hygiena je zaručena desítky let, pak vybírejte typy s matrací vyrobenou z přírodních materiálů. Jako nejpraktičtější se pro plnění matrací ukázaly koňské žíně. Mají totiž vynikající absorpční a ventilační schopnosti. Odvádějí vlhkost, a tak zůstávají velmi rychle suché. Tyto vlastnosti jsou pro uživatele postelí nepostradatelné. Přestože se při spánku potí, matrace zůstává suchá a lůžko je hygienické. Tento příznak lety nezaniká, proto matraci můžete využívat i několik generací po sobě.

Matrace z koňských žíní jsou vysoce hygienické a zajišťují skutečně zdravý spánek.

Matrace z koňských žíní jsou vysoce hygienické a zajišťují skutečně zdravý spánek.

Tvrdou nebo měkkou matraci?

I matrace z koňských žíní jsou nabízeny v různých stupních tvrdosti. Při výběru nenutné se zamyslet nad tím, v jaké pozici nejčastěji spíme. Obecně platí, že spáči na boku mají mít páteř v rovině. Ti co spí na zádech, by pak měli mít přirozené zakřivení. Při výběru matrace se proto nestyďte a lehněte si na ni. Požádejte obsluhu, případně doprovod, aby zkontroloval tvar vaší páteře. Ideálně v poloze na boku, kdy je zakřivení nejvíce patrné. Hledejte tu variantu, kdy je páteř v optimální poloze (tedy v rovině).

Životnost matrací z koňských žíní se počítá na několik generací.

Životnost matrací z koňských žíní se počítá na několik generací.

Víte, že…

Je nasnadě, že stokilový partner bude mít jiné požadavky na tuhost matrace nežli jeho o polovinu lehčí partnerka. V takových případech se matrace vyrábí na míru partnerského páru. Každá polovina tak má takovou tvrdost, která vyhovuje jeho budoucímu uživateli.

Při spaní na boku by měl být polštář jen pod hlavou a neměl by zasahovat pod ramena. Výška polštáře by měla vyplňovat prostor mezi ramenem a hlavou. Hlava tak bude v prodloužení.

Zdroj: Saffron, Hastens a archiv


You must be logged in to post a comment Login