Ložnice

Zbavte se stereotypů. Přinášíme 8 tipů, jak oživit ložnici.

Od   | 

Ložnici sice stále tvoří postel, noční stolky, lampa, obraz a koberec, ale poskládáte-li je trochu neobvykle a pořídíte-li si třeba prvky s novým pojetím, pak docílíte úplně nového vzhledu.

Tip č. 1 Osvětlení

K osvětlení lůžka nemusíme volit dvě stejná světla, ale na každé straně může být úplně jiná lampa. Konzervativní si pořídí běžné stolní provedení a možná i nástěnné, ti s bohatou fantazií pak sáhnou po stropním závěsném svítidlu. Levitující lampa prostoru dodává energii a vytváří příjemný estetický prvek. Vhodnou volbou jsou světla, u kterých je vidět žárovka. Ta je totiž nabízena v efektních tvarech a s wolframovým vláknem přinášejícícm nevšední podívanou.

LED diodová světla je možné zakomponovat i méně obvyklým způsobem.

LED diodová světla je možné zakomponovat i méně obvyklým způsobem.

Tip č. 2 Noční stolek

Podobně můžete smýšlet o nočním stolku. Proč by měl být na každé straně postele stejný? A musí se vzhledově shodovat s lůžkem? K odkládání i ukládání bude stejně dobře sloužit sedák, židle nebo stoleček, který doposud stál jinde a nebyl využívaný. A musí tam  stolek vůbec být?

Noční stolek nemusí být stejného designu s postelí. House doctor

Noční stolek nemusí být stejného designu s postelí.

Tip č. 3 Čelo postele

Asi nejvýraznější změnou v posledních letech prošlo čelo postele. Jeho proporce se oproti zvyklostem znásobily. Převážně jsou nabízena lůžka s dominantním, velmi vysokým čelem, které osobu sedící v posteli přesahuje nad hlavu i o jeden metr. Takové řešení působí robustně a majestátně a je dominantou každé ložnice. Hodí se tedy zvláště do větších pokojů, kde vynikne. Čela ale mohou být zvýrazněna i do šířky. Tehdy může přesahovat rám postele o 100 a více centimetrů. Existují i modely, jejichž čelo má okraje zakulacené a majitel spí jakoby v náručí lůžka. Z pohledu feng shui se takové řešení považuje za velmi pozitivní a vítané. Některá čela postelí jsou polohovatelná. Uvnitř čela je mechanizmus, který dovoluje nastavení opěry zad tak, jak je právě třeba.

Nádherně ozdobené čelo postele Majal.

Nádherně ozdobené čelo postele Majal.

Tip č. 4 Čalounění

Právě proto, že je čelo rozložité, vynikne na něm zdobení. Přestože se do současných moderních interiérů nevnáší mnoho ozdob, v ložnici trocha estetického prvku vůbec nevadí. A tak se čelo postele kromě tvaru krášlí i různě prošívaným čalouněním. Je-li zdobení příliš výrazné, pak se ostatní doplňky doporučují už jen minimální, a to pouze s rovnými tvary. Velkým hitem je čalounění rámu a to včetně podnoží. Lůžko tak vypadá kompaktně a velmi elegantně. Podnož splývá s celkem.

Barevná stěna limituje výběr ostatního zařízení. Zejména barvu povlečení.

Barevná stěna limituje výběr ostatního zařízení. Zejména barvu povlečení.

Tip č. 5 Matrace

Chcete-li zdravě spát, pak vřele doporučujeme matrace z koňských žíní. Sice nepatří mezi novinky, ale protože je vytlačily matrace z umělých materiálů, rozhodli jsme se je zařadit mezi tyto tipy. Koňské žíně totiž mají vynikající absorpční a ventilační schopnosti. Odvádějí vlhkost, a tak zůstávají velmi rychle suché. Tyto vlastnosti jsou pro uživatele postelí nepostradatelné. Přestože se při spánku potí, matrace zůstává suchá a lůžko je hygienické. Tato vlastnost lety nezaniká, proto matraci můžete využívat i několik generací po sobě.

Tip č. 6 Šatní skříň v ložnici

Novinkou je šatní skříň potlačit, a to do té míry, že její dveře jsou z čirého skla. Ano, chápete dobře – dovnitř je vidět. Rozhodnete-li se pro toto méně tradiční řešení, pak doporučujeme vnitřní vybavení nepodcenit a navrhnout členění tak, aby vytvářelo estetický prvek. Příjemnou dekorací jsou i ozdobné krabice, koše a další doplňky.

Neschovaná šatna a osvětlení řešené nástěnnými polohovatelnými svítidly. Postel Giornalone.

Neschovaná šatna a osvětlení řešené nástěnnými polohovatelnými svítidly. Postel Giornalone.

Tip č. 7 Barvy v ložnici

Ložnicím, stejně jako zbytku interiéru, vévodí šedá. Výhodou je, že se k tomuto neutrálnímu odstínu hodí jakákoliv pestrá barva. Přestože v ložnici má být klid a útulná atmosféra, chcete-li docílit změny, pak ji můžete v detailu dozdobit nějakým výrazným prvkem. Komodou, stolkem nebo židlí…

Drobnými prvky můžete do ložnice vnést pestrou barvu. Postel Teatri

Drobnými prvky můžete do ložnice vnést pestrou barvu. Postel Teatri

Tip č. 8 Koupelna v ložnici

Hledáte-li opravdu netradiční řešení, pak si v ložnici můžete vybudovat koupelnu. Takové řešení vyžaduje poměrně rozsáhlé stavební úpravy, ale výsledek rozhodně předčí mnohá očekávání.

Původní půda je v tomto případě proměněna v ložnici s navazující koupelnou a saunou.

Původní půda je proměněna v ložnici s navazující koupelnou a saunou.

Bonus navíc – co do ložnice rozhodně nepatří!

Celé video najdete zde

Foto: Zalf, Dorelan, Flou, Flexform, Euromobil, Molteni, il Loft, Desire

You must be logged in to post a comment Login