Ložnice

Zbavte se stereotypů. Přinášíme 8 tipů, jak oživit ložnici.

Od   | 

Ložnici sice stále tvoří postel, noční stolky, lampa, obraz a koberec, ale poskládáte-li je trochu neobvykle a pořídíte-li si třeba prvky s novým pojetím, pak docílíte úplně nového vzhledu.

Tip č. 1 Osvětlení

K osvětlení lůžka nemusíme volit dvě stejná světla, ale na každé straně může být úplně jiná lampa. Konzervativní si pořídí běžné stolní provedení a možná i nástěnné, ti s bohatou fantazií pak sáhnou po stropním závěsném svítidlu. Levitující lampa prostoru dodává energii a vytváří příjemný estetický prvek. Vhodnou volbou jsou světla, u kterých je vidět žárovka. Ta je totiž nabízena v efektních tvarech a s wolframovým vláknem přinášejícícm nevšední podívanou.

Tip č. 2 Noční stolek

Podobně můžete smýšlet o nočním stolku. Proč by měl být na každé straně postele stejný? A musí se vzhledově shodovat s lůžkem? K odkládání i ukládání bude stejně dobře sloužit sedák, židle nebo stoleček, který doposud stál jinde a nebyl využívaný. A musí tam  stolek vůbec být?

Tip č. 3 Čelo postele

Asi nejvýraznější změnou v posledních letech prošlo čelo postele. Jeho proporce se oproti zvyklostem znásobily. Převážně jsou nabízena lůžka s dominantním, velmi vysokým čelem, které osobu sedící v posteli přesahuje nad hlavu i o jeden metr. Takové řešení působí robustně a majestátně a je dominantou každé ložnice. Hodí se tedy zvláště do větších pokojů, kde vynikne. Čela ale mohou být zvýrazněna i do šířky. Tehdy může přesahovat rám postele o 100 a více centimetrů. Existují i modely, jejichž čelo má okraje zakulacené a majitel spí jakoby v náručí lůžka. Z pohledu feng shui se takové řešení považuje za velmi pozitivní a vítané. Některá čela postelí jsou polohovatelná. Uvnitř čela je mechanizmus, který dovoluje nastavení opěry zad tak, jak je právě třeba. 

Tip č. 4 Čalounění

Právě proto, že je čelo rozložité, vynikne na něm zdobení. Přestože se do současných moderních interiérů nevnáší mnoho ozdob, v ložnici trocha estetického prvku vůbec nevadí. A tak se čelo postele kromě tvaru krášlí i různě prošívaným čalouněním. Je-li zdobení příliš výrazné, pak se ostatní doplňky doporučují už jen minimální, a to pouze s rovnými tvary. Velkým hitem je čalounění rámu a to včetně podnoží. Lůžko tak vypadá kompaktně a velmi elegantně. Podnož splývá s celkem. 

Tip č. 5 Matrace

Chcete-li zdravě spát, pak vřele doporučujeme matrace z koňských žíní. Sice nepatří mezi novinky, ale protože je vytlačily matrace z umělých materiálů, rozhodli jsme se je zařadit mezi tyto tipy. Koňské žíně totiž mají vynikající absorpční a ventilační schopnosti. Odvádějí vlhkost, a tak zůstávají velmi rychle suché. Tyto vlastnosti jsou pro uživatele postelí nepostradatelné. Přestože se při spánku potí, matrace zůstává suchá a lůžko je hygienické. Tato vlastnost lety nezaniká, proto matraci můžete využívat i několik generací po sobě.

Tip č. 6 Šatní skříň v ložnici

Novinkou je šatní skříň potlačit, a to do té míry, že její dveře jsou z čirého skla. Ano, chápete dobře – dovnitř je vidět. Rozhodnete-li se pro toto méně tradiční řešení, pak doporučujeme vnitřní vybavení nepodcenit a navrhnout členění tak, aby vytvářelo estetický prvek. Příjemnou dekorací jsou i ozdobné krabice, koše a další doplňky.

Tip č. 7 Barvy v ložnici

Ložnicím, stejně jako zbytku interiéru, vévodí šedá. Výhodou je, že se k tomuto neutrálnímu odstínu hodí jakákoliv pestrá barva. Přestože v ložnici má být klid a útulná atmosféra, chcete-li docílit změny, pak ji můžete v detailu dozdobit nějakým výrazným prvkem. Komodou, stolkem nebo židlí…  

Tip č. 8 Koupelna v ložnici

Hledáte-li opravdu netradiční řešení, pak si v ložnici můžete vybudovat koupelnu. Takové řešení vyžaduje poměrně rozsáhlé stavební úpravy, ale výsledek rozhodně předčí mnohá očekávání.

Bonus navíc – co do ložnice rozhodně nepatří!

Celé video najdete zde

Foto: Zalf, Dorelan, Flou, Flexform, Euromobil, Molteni, il Loft, Desire

You must be logged in to post a comment Login