Obývací pokoje

Rozeznejte kvalitní nábytková dvířka od těch méně kvalitních

Od   | 

Nábytková dvířka se rozlišují podle materiálu, ze kterého jsou vyrobená, a povrchového materiálu. Ty určují formu výrobního zpracování, a tím v podstatě i jejich kvalitativní vlastnosti. Dalšími významnými faktory určující kvalitu nábytkových dvířek jsou typ lepidla a vlastní technologie výroby. 

Základem nábytkových dvířek je vždy deska, a to buď MDF (dřevovláknitá deska), nebo LTD (laminovaná dřevotřísková deska). „MDF materiál se používá pro lisovaná dvířka, která na sobě nesou folii. Jde o desku o maximálně jemné hustotě vláken rozdrcené dřeviny, umožňující jak frézování motivů na plochu dvířek, tak ideální přilnutí povrchového materiálu i odpovídající pevnost pro uchycení nábytkového kování,“ říká Martin Dusík z firmy Trachea a doplňuje: „Naopak LTD deska je hrubší struktury a je používaná u dvířek, které na své ploše už mají naaplikovaný povrchový materiál, nejčastěji lamino, nebo akrylát. Boční hrany dvířek jsou pak hraněny páskami, a to pomocí EVA, nebo PUR lepidla. A od toho se pak odvíjí i vlastnosti dvířek samotných.“

Nejčastěji používaná jsou dvířka: foliovaná, laminovaná, akrylátová a lakovaná.

Foliovaná dvířka

Zástupcem nejvíce rozšířených nábytkových dvířek jsou dvířka s folií na povrchu, která se na ně lisuje za vakua. „Výrobní proces foliovaných dvířek je založen na vysokotlakém vakuovém zařízení, do kterého přichází nosná deska z MDF materiálu ideálně opracovaná do daného profilu a rozměrů. Povrchová folie v podtlaku naprosto přesně obepne dvířka z jejich pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran. Tím mají dvířka chráněnou vnější hranu jednolitou povrchovou folií, a jediný spoj tak vzniká na jejich zadní straně. Toto provedení zamezuje vzniku drobných spár na předních hranách dvířek, a tím pronikání vlhkosti a zanesení špíny do vnitřku dvířek. Důsledkem je samozřejmě i jednoduchá údržba,“ vysvětluje Martin Dusík z Trachey.

Dvířka vakuově lisovaná foliovaná nabízí možnost frézovaných 3D motivů na své ploše a volbu dekoru jejich zadní strany. „Vnější hrana foliovaných dvířek je odolná vůči teplotám 70 až 80 °C, tedy těm teplotám, se kterými dvířka mohou přijít do styku při běžném užívání. Dvířka mají celistvý povrch i při provedení v prosklené variantě a v provedení s mřížkou,“ uvádí Martin Dusík. Foliovaná dvířka lákají příjemnou cenou a nekonečným výběrem barevných dekorů takřka bez omezení, a to jak v lesku, tak matu.

Koupelnový nábytek s foliovanými dvířky

Koupelnový nábytek s foliovanými dvířky

Dvířka s laminem na povrchu

Další používanou kategorií jsou dvířka s laminem na povrchu. Tento materiál neumožňuje vyfrézovat dekory do plochy dvířek. „Bohužel typická vlastnost laminátového povrchu, pro který je volen na větší plochy v interiéru, jakými jsou například dveře nebo obklady stěn, tedy vysoká mechanická odolnost proti poškrábání, je u nábytkových dvířek lehce na škodu. Neumožní totiž vyfrézovat do plochy dvířka jakýkoli 3D motiv,“ říká pan Dusík a dodává, že je příjemné, že i v této variantě si dvířka LTD zachovávají možnost stejného dekoru na přední a zadní straně, včetně nízké pořizovací ceny. Výhodou dvířek s laminem je nízká pořizovací cena, ale do jejich užitkových vlastností výrazně zasahuje typ použitého lepidla pro jejich hrany – EVA nebo PUR. „Povrchové lamino neumožňuje pro svoji tvrdost ohnutí přes hrany dvířek, jako je tomu u foliované varianty, a proto se tato dvířka musí opatřit bočními hranami a druh lepidla téměř z třiceti procent rozhoduje o kvalitě samotných dvířek. Za zbytek pak ručí kvalitní strojní vybavení a kvalita zpracování,“ konstatuje Martin Dusík.

EVA nebo PUR lepidlo?

EVA lepidlo je tavné lepidlo vyráběné na bázi etyl-vinyl-acetátu (EVA), dosahující pevnosti pouhým zchlazením na pokojovou teplotu, typická je nižší voděodolnost, také nižší tepelná odolnost lepeného spoje (taje už při 60 oC). Laminovaná dvířka hraněná pomocí EVA lepidla mají dlouholetou historii a v podstatě je dokáže vyrobit i truhlář či firma bez výraznějšího strojního zázemí… extrémy jdou až do variant s žehličkou v ruce… Hrany dvířek hraněných EVA lepidly povolí už při 60 oC, což je teplota, o kterou není v kuchyni či koupelně nouze. Velmi rychle se ukáže širší spára a ta bohužel umožní vniknout špíně, která dvířka v podstatě navždy znečistí. Pokud navíc na tuto rozšířenou spáru dlouhodobě působí vlhko, mohou dvířka postupně nabotnávat a to je nežádoucí. Navíc je pro zvýšení kvality spoje při lepení potřeba většího množství EVA lepidla, a proto je hrana dvířek jasně viditelná a neodpovídá dnešním estetickým požadavkům na nábytek. Podstatně kvalitnější je PUR lepidlo, které je vysoce teplotně odolné a hranu od dvířek neodchlípne při teplotách až do 100 oC. Spoj je navíc takřka neviditelný.

Kuchyně s laminovanými dvířky

Kuchyně s laminovanými dvířky

Dvířka s akrylátem na povrchu

Akrylátový materiál je nejmodernější variantou pro nábytková dvířka, a to nejen svým designem ve svém vysokém lesku i matu, ale i z pohledu technologie výroby. Hrany jsou lepeny PUR lepidly a zachovávají si všechny výhody a odolnosti. „Lepená ztracená spára opět odolává teplotám a parám do 100 oC a dlouhodobou vlhkost ani nezaregistruje. Akrylátové povrchy mají sílu až 1,4 mm a jsou v celé její šíři hluboce probarvené, není tedy pro ně problém ani oprava dílčích drobných poškození, nebo třeba frézování motivů. Stálost barvy díky UV filtrům, a tedy nevyblednutí jasných barev, jen potvrzuje vysokou kvalitu tohoto provedení nábytkových dvířek,“ doplňuje pan Dusík. Na výběr je samozřejmě pestrá škála barev a dekorů, včetně vysokého lesku nebo sametového matu, který navíc eliminuje tvorbu otisků prstů, a to i po mokrých rukou. Nevýhodou může být náchylnost akrylátového povrchu k poškrábání, stejně jako u jiných lesklých povrchů.

Síla akrylátu 1,4 mm a jeho probarvenost v celé této hloubce nám zcela bez omezení umožňuje frézované motivy podle přání.

Síla akrylátu 1,4 mm a jeho probarvenost v celé této hloubce nám zcela bez omezení umožňuje frézované motivy podle přání.

Lakovaná dvířka

Posledním typem povrchu nábytkových dvířek je stříkaný lak. Jde opět o povrch, jehož kvalita je zcela odvislá od kvality zpracování a výrobní technologie, která je vysoce specifická a vyžaduje nejen moderní automatické provedení výrobní lakovací linky, ale zároveň totálně bezprašné prostředí. Lakovaná dvířka jsou opět ve variantách vysokého lesku i matu.

Koupelnový nábytek s lakovanými dvířky

Koupelnový nábytek s lakovanými dvířky

Fotogalerie:

Související články:

Modulární systém, který nepotřebuje šrouby

Obývací stěny. Jakou vybrat?

10 důvodů proč si domů pořídit betonovou stěrku

Jak využít místo pod schody

Jak sladit interiér dekoračními látkami


You must be logged in to post a comment Login