Rady a tipy

Přizpůsobte balkón ptactvu: Odborníci radí, přikrmujte už od podzimu

Od   | 

Cvrlikání a poletování malých opeřenců dokáže být balzámem na duši. Proměna krajiny a lidská činnost však způsobují jejich postupný úbytek. Jak ptákům pomoci? A jak toho docílit, pokud máte pouze balkón?

Pomáhat ptákům je důležité po celý rok. Zdroj: Pixabay

Pomáhat ptákům dokážete i bez zahrady. Stačí pouze vědět, jak v jejich očích zatraktivnit váš balkón. Ten jim pak může nabídnout dostatek potravy, vody a prostor k hnízdění.

Úbytek ptačí potravy a vody

Důsledkem lidské činnosti dochází k úbytku hmyzu i pestrosti rostlin a stromů. Kromě toho se také mění okolní krajina a ptáci nedokáží vyhledávat potravu tam, kde byli dříve zvyklí. Dlouhodobá sucha navíc likvidují zdroje vody. V důsledku toho proto dochází i k úbytku volně žijícího ptactva. Dnes vám prozradíme, jak můžete opeřencům otevřít brány svého balkónu a usnadnit jim život během celého roku.

Nemáte zahradu? Nevadí. Postačí balkón

Nasypali jste na balkón zrní a ptáci stále nikde? A přitom u sousedů na zahradě je jich spousta? Musíte jim dát čas. A nebo jim s objevením zdroje potravy pomoci. Zahrada nabízí zeleň a pohyb hmyzu. Je tedy třeba trochu života dostat i na váš balkón. Například truhlíky s rostlinami a barevnými květy přitáhnou hmyz a hmyz zase ptáky.

Zajistěte potravu

Potravu na balkóně můžete zajistit hned několika způsoby. Jedním z nich je vysazení zmíněných rostlin. Barevné květy totiž přitáhnou hmyz a ten je velmi cenným zdrojem ptačí potravy. Kromě toho můžete do květináčů vysadit bobulovité keře. Jejich plody se také stanou zdrojem ptačí obživy a navíc budou na balkóně krásně vypadat. Nejvíce potravy však můžete zajistit ptačím krmítkem. Nikdy do nich ovšem nedávejte lidskou potravu a volte krmné směsi určené pro volně žijící ptactvo. Podle preferencí vašich opeřených návštěvníků pak můžete dokupovat pouze určitá semena. Nakonec nezapomeňte krmítko pravidelně čistit. Předejdete tak šíření nemocí mezi ptáky.

Dříve se doporučovalo přikrmovat ptáky pouze v zimě. Vzhledem k úbytku přirozené potravy se ale doporučení odborníků nyní rozchází.

Hledání vody může být pro ptáky vyčerpávající. Proto během letních měsíců nezapomeňte na balkón umísit pítko nebo misku s vodou.
Zdroj: Pixabay

Pořiďte pítko nebo jiný zdroj vody

Ptáci si samozřejmě dokáží vodu vyhledat. Ovšem ve městech je to pro ně mnohem těžší, a to především v období léta. Zajistěte jim proto misku s vodou nebo ptačí pítko, které se stane i velmi estetickým prvkem. Chcete-li ale ptákům pomoci ještě více, pořiďte na balkón širokou misku nebo lavor. Ptáci se budou moci nejen napít, ale také vykoupat a ochladit. Na to postačí je pár centimetrů vody.

Vytvořte místo k hnízdění

Pomoci ptákům můžete nejen vodou a potravou, ale také klidným místem k hnízdění. Některé druhy ptactva této možnosti nevyužijí. Pokud ale hnízdicí budku umístíte na klidné místo, může se stát domovem malých ptáčat. Nevíte-li kam budku upevnit, můžete ji zavěsit na balkónové zábradlí.

Hledání potravy v zimě je pro ptáky skutečně složité a potrava na vašem balkóně může být pro jejich přežití klíčová.

Pořiďte si ptačí budku a usnadněte ptákům hnízdění. Poštolkám postačí i obyčejný truhlík. Jen dbejte, ať je v suchu a stínu.
Zdroj: Pixabay

Krmit i v létě, nebo pouze v zimě?

Dříve panovalo přesvědčení, že ptáky bychom měli přikrmovat výhradně v zimě. Začátek krmné sezóny tak začínal v období listopadu a konec přišel s příchodem jara. Je skutečně pravda, že v tomto období je přikrmování nejdůležitější. Mnoho ptáků zimu nepřežije právě z důvodu, že včas nenajdou dostatek potravy. Děje se tak především v období mrazů a husté sněhové pokrývky. Podle některých předních zahraničních odborníků však není chyba krmit ani v létě. Úbytek přirozené potravy a hmyzu totiž hledání ptačí potravy ztěžuje. Čím ale rozhodně nic nepokazíte, je, když na balkóně dodržíte tyto zásady:

  • sypejte ptákům výhradně ptačí krmivo
  • krmte především v zimě
  • krmítko pravidelně čistěte
  • v létě dejte ptákům vodu
  • doplňte balkón o rostliny, keříky a ptačí budku
  • lojové kuličky umístěte na suché a klidné místo
  • pokud máte tu možnost, umístěte na balkón popínavou rostlinu

Lojové koule jsou v zimních měsících skvělým zdrojem živin. Jen je nevystavujte slunci a pravidelně je kontrolujte. Někdy se síťky s lojovou svačinou mohou stát pastí pro drobné ptactvo.
Zdroj: Pixabay

I když máte pocit, že bez zahrady nemůžete ptákům pomoci, není to pravda. Pro poskytnutí jídla, pití a místa k hnízdění postačí samotný balkón. Pokud nemáte ani ten, nevěste hlavu. Ptáci si dokáží potravu najít i na okenním parapetě.

Zdroj: Ochrana ptáků, Zelená domácnost, Bird life


You must be logged in to post a comment Login