Zahrada

Pozdní krásky – co kvete v září?

Od   | 

Že je zahrada nejvíc rozkvetlá v květnu? Nemusí to tak být. Září jako jeden z nejkrásnějších měsíců v roce pestrostí květů šlape květnu na paty. 

Astry, kam se podíváš

Co vás napadne jako první, když se řekne podzim na zahrádce? Zřejmě astry, česky hvězdnice. V září vás potěší třeba hvězdnice keříčkovitá nebo hvězdnice chlumní. Jsou podobně vysoké, 20 až 40 cm, a nepotřebují od vás takřka nic, jen pokud by byl velmi suchý podzim, pak zálivku.  

Astry neboli hvězdnice jsou ozdobou podzimních zahrad. Hvězdnice keříčkovitá. Zdroj: Pixabay

Stále populárnější ibišky 

Ibišky jsou na našich zahradách stále populárnější a ty venkovní už dosahují skoro stejné oblíbenosti jako notoricky známá pokojovka. Kvetou totiž skutečně nádherně, jsou mrazuvzdorné a nepotřebují žádnou přehnanou péči. Ibišku bahennímu jsme nedávno věnovali samostatný článek , stejně krásný, i když s menšími květy, je však například ibišek syrský.  Vybereme mu slunné, suché a teplé stanoviště, vysazujeme vždy na jaře, jinak by zmrzl, a před zimou jej nehnojíme. Řez provádíme v předjaří. Špatně se množí, ale jinak se mu v našich podmínkách daří. 

Syrské ibišky jsou čím dál tím častější chloubou našich zahrad. Zdroj: Pixabay

Šanta kočičí

Šantu kočičí, která naše chlupaté předoucí přítelkyně přivádí do extáze, většina z nás zná a je to rostlina, která nás v září potěší pěknými fialovými květy. Méně známá, ale neméně krásná, je také například šanta hroznovitá, která rovněž kvete jemně fialovými kvítky. Šanty jsou nenáročné trvalky, milující slunce. Občas potřebuje zavlažit. A mimochodem, označení kočičí je trochu zavádějící – kočkám voní mnohem více odrůd tohoto rodu, než jen nepeta cataria. A některé šanty naopak nechají kočky zcela v klidu. 

Většina odrůd nepet má fialové kvítky. Zdroj: Pixabay

Vděčné violky

Violy jsou vděčné a dalo by se říct, věčné. Podle toho, kdy je vysejete či vysadíte, jsou schopny kvést od jara do podzimu. Violka zahradní nebo trojbarevná či vonná (fialka) jsou asi nejznámějšími zástupci tohoto rodu; v září vás potěší třeba violka žlutá nebo violka rolní. 

Violka rolní kvete něžně žluto-bíle. Zdroj: Pixabay

Široký výběr babího léta 

A jaké další rostliny ozdobí naše zahrady babího léta? Třeba ploštičník hvězdnatý, prudce jedovatý oměj šalamounek, nejrůznější vřesy a vřesovce, náprstník velkokvětý, chrpa horská, slunečnice topinambur, která je skvělá i k jídlu, léčivý ostropestřec mariánský a mnoho dalších. 

Oměj šalamounek je krásný, ale jedovatý. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie

 


You must be logged in to post a comment Login