Zahrada

Jak pěstovat velkokvětý ibišek

Od   | 

Která květina, bez potíží prosperující v českých zahradách, má suverénně jedny z největších květů? Je jí ibišek bahenní. Květy jsou velké jako talíře. Ibišek je mrazuvzdorný, a to do velmi nízkých teplot, není tedy třeba jej na zimu uklízet dovnitř.

Ibišek bahenní potřebuje humózní, lehkou půdu s dostatkem živin. Ideálně trvale lehce vlhkou. Zdroj: Pixabay

Rostlina je vysoká zhruba 60–90 cm. Mnoho kultivarů, například typ „Luna“, vytváří keříky, hojně se větvící a kvetoucí tak mnoha květy zároveň. Jakou potřebuje bahenní ibišek půdu? Humózní, lehkou, s dostatkem živin a hlavně pokud možno trvale lehce vlhkou. Místo by však zároveň mělo být slunečné, čehož jde někdy dohromady obtížně dosáhnout. Řešením v běžných českých podmínkách je místo poblíž zahradního jezírka, potůčku nebo opravdu hojná a pravidelná zálivka, podpořená nastláním mulče okolo rostliny.

Pěstování jako přenosná rostlina

Ibišek bahenní se dá pěstovat i v květináči, nemůžeme to ale doporučit. V tom zůstat venku nemůže, zmrzl by, a tak přibudou starosti s vhodným místem v zimě s teplotou okolo nuly. Navíc rostlina v květináči nesrovnatelně hůře roste než ve volné půdě. Pokud však bydlíte například na horách, mohlo by se stát, že kvůli nižším teplotám rostlina ani nestihne rozkvést, pak je pěstování v květináči vhodné s tím, že na jaře ibišek přirychlíte v zimní zahradě nebo ve skleníku. V nádobě ale nezapomeňte na důkladné hnojení.

Je-li ibišek bahenní v květináče, nemůžete ho nechat přes zimu venku. Zdroj: Pixabay

Zalévejte i přes zimu

Na podzim nadzemní část rostliny zasychá. Zastřihněte ji zhruba na 10 cm a přikryjte chvojím; na jaře zase vyraší. I během zimy je potřeba rostlinu zalévat, kdyby jí příliš vyschly kořeny, na jaře už znovu nevyroste. Ale pozor, bahenní ibišky raší velmi, velmi pozdě, často až na přelomu května a června. Pak ale všechno doženou a vyrostou velmi rychle do své konečné výšky a nasadí i nádherné květy. Ty můžeme čekat ovšem nejdříve v druhé polovině léta. Potěší vás, jak už bylo řečeno, obří velikostí a mnoha různými odstíny bílé, červené, růžové a fialové.

Pozor na dusík

Bahenní ibišky jsou velice náročné na živiny, nezapomeňte je proto v sezoně hnojit organickými hnojivy na podporu kvetení. Naopak vynechte hnojiva dusíkatá, nebo by rostlina dala sílu do listů a květů by bylo méně a menší velikosti.

Nezapomeňte ibišek hnojit v sezóně organickými hnojivy. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Kam (ne)jen pro zahradní osvětlení


You must be logged in to post a comment Login