Zahrada

Popínavé rostliny jsou nádherné i výhodné: Zakryjí nedostatky, poskytují soukromí i stín

Od   | 

Popínavé rostliny představují ideální řešení pro všechny typy zahrad, včetně těch malých. Pokrývají stěny, ploty a budovy. Mají schopnost maskovat méně atraktivní oblasti zahrady a jsou hodnotné pro užitečný hmyz. Zabírají také velmi málo půdního prostoru, což vám umožní vtěsnat na pozemek více rostlin. Vždy je zábavné hledat nové způsoby, jak zasadit a přidat barvy do vaší zahrady. Snadné nápady na popínavé rostliny vám umožní pokrýt ještě více oblastí a povrchů těmi nejhezčími listy a květy.

Krásná vistárie. Její květy zaujmou každého hosta. Zdroj: Pixabay

Na výběr je široká škála popínavých rostlin. Počínaje těmi, které mají přirozeně šplhací návyky, až po keře, které lze vycvičit tak, aby rostly u zdi. U pěstování popínavých rostlin jako keřů je zapotřebí správného řezu. Některé popínavé rostliny jsou jednoleté a během sezóny rychle zakryjí potřebné místo. Ty využijete pro případ, kdy čekáte, až prostor zaplní trvalka nebo keř. Mnoho popínavek je samopřilnavých, což znamená, že pro ně nemusíte zajišťovat konstrukci, zatímco jiné se budou muset přivázat.

Efektivní a funkční umístění popínavek na zahradě

Jedním ze zábavných způsobů, jak využít nápady na umístění popínavé rostliny, je jejich pěstování kolem stromů. Popínavé rostliny všech odrůd mohou nabídnout krásnou a barevnou pokrývku, která skryje nevábné kmeny stromů. Mřížoviny nebo obloukové tvary jsou skvělým pomocníkem při pěstování popínavek. Poskytují skvělou oporu pro vaše rostliny, aby mohly růst a takzvaně se prolézat. Popínavé rostliny jsou skvělé také pro maskování méně atraktivních částí zahrady, nebo poslouží jako zajímavý prvek exteriérů budov v rámci předzahrádky. Rozšiřte své popínavé rostliny na přední část vašeho domova, aby vás vítaly barvy a vůně. Ujistěte se, že rostliny pravidelně zastříháváte, abyste nebránili pronikání denního světla okny.

 

Vytvořte ze zahrady vhodnými látkami další obývací pokoj

 

Pokud jste tvrdě pracovali a kultivovali svou zahradu pomocí květináčů a záhonů, může být trochu nepříjemné mít za tím vším obyčejný zahradní plot. Zakryjte ho pomocí stálezelených popínavých rostlin, abyste zajistili svěží zelené pozadí zbytku vaší zahrady. Mimo jiné, popínavky plní podobnou funkci jako živé ploty, poskytují především soukromí před zraky kolemjdoucích či sousedů.

Popínavé rostliny dokážou vykouzlit husté, neprostupné, avšak vzdušné zákoutí, které chrání před zvědavými pohledy, hlukem i prachem. Zdroj: Canstockphoto

Stálozelený břečťan

Tato běžná popínavá rostlina se může zdát poněkud tmavá a zastaralá, ale existuje mnoho odrůd ve zlatých a limetkově zelených tónech, které dokážou prostor opravdu osvěžit. Bonusem je, že břečťan se vám uchytí téměř kdekoliv. Ujistěte se, že je pravidelně zastřihován, jinak se vám může vymknout z rukou. Roste skutečně svižným tempem. Pravidelně odstraňujte starší listy, aby mladé a zdravé výhonky nemusely být v pozadí.

 

Kam pro zahradní svítidla?

Sladká vůně jasmínu

Tato hezká a elegantní popínavka produkuje množství sladce voňavých, bílých květů od poloviny léta až do podzimu. Jasmín vám poskytne tmavě zelenou pokrývku po celý rok. Bílé květy vyniknou na vaší zahradě především zpočátku léta. Může být vysazen na slunci nebo v částečném stínu a ve většině půd, takže představuje fantastickou volbu pro téměř každou zahradu.

Magické bílé květy jsou nejtypičtější pro jasmín. Zdroj: Pixabay

Romantické pnoucí růže

Pnoucí růže jsou vlastně jen velké růžové keře s dlouhými stonky, které jsou trénované tak, aby vyrostly po mřížovině nebo jiné podpůrné konstrukci. Proces popínání růží je poměrně jednoduchý. Postačí pouze stonky přivázat ke konstrukci pomocí proužků látky. Stonky můžete jemně ohýbat dle potřeby, aby zakryly oporu. Pokuste se rostlinu neprořezávat, dokud stonky dostatečně nevyrostou. Rychleji tak zakryjete vaší konstrukci, po které se růže pnou. Popínavé růže zvládnou plné slunce i částečný stín.

Pnoucí růže promění pergolu v barevnou nádheru. Zdroj: Canstockphoto

Zimolez jako popínavka pro každého

Mezi jeho přednosti patří především nízké nároky na pěstování a dekorativní jemné květy v bílé, růžové, fialové nebo červené barvě. Zimolez lze pěstovat jako pnoucí rostlinu i jako keř v závislosti na vašich preferencích. Jeho jasné a trubkovité květy produkují sladký nektar, o kterém je známo, že přitahuje kolibříky. Jako popínavka je údržba prořezáváním poměrně jednoduchá. Po odkvětu rostlinu prořezejte, abyste udrželi její velikost pod kontrolou.

Zimolez v bílém kultivaru. Zdroj: Canstockphoto

 

Fotogalerie:

 

Ještě nemáte na zahradě nezámrzný ventil?

 

 


You must be logged in to post a comment Login